Vyberte zemi
14.04–13.06.2021

Rady na cestu do Nikaraguy

Doklady a víza

Ke vstupu do Nikaraguy je vyžadován cestovní pas s platností nejméně 6 měsíců. Pro turistické pobyty nepřesahující 90 dnů platí bezvízový styk.

Při odletu ze země je třeba uhradit letištní poplatek ve výši 32 USD.

Zdravotní a bezpečnostní rizika

Mezi ČR a Nikaraguí neexistuje dohoda o bezplatném poskytování zdravotní péče. Občané ČR, mohou vyhledat lékařskou pomoc v urgentních případech v místních zdravotnických zařízeních.

Pokud cizinec nedisponuje akceptovatelným mezinárodním zdravotním pojištěním, lékařské ošetření hradí v plné výši. Ve většině případů je vyžadována platba na místě v hotovosti a předem.

Solidní úroveň zdravotní péče zajišťuje několik zdravotnických zařízení v Managui, většina z nich udržuje nepřetržitou pohotovostní službu. Mimo hlavní město je hustota a úroveň zdravotnických zařízení nízká.

Za zdravotní rizika v Nikaragui lze považovat onemocnění průjmem, parazity (améby), zánětem spojivek, příušnicemi, cholerou, malárií nebo dengue.

V souvislosti s místními hygienickými podmínkami se doporučuje pít pouze balenou vodu, loupat veškeré ovoce a zeleninu, či je dezinfikovat v antibakteriálním roztoku. Doporučuje se vyhýbat místům se stojatou vodou a chránit se proti komárům různými ochrannými prostředky.

Doporučování je očkování proti žloutence A i B a také proti žluté zimnici.

I přesto, že míra obecné kriminality je v Nikaragui menší, než v ostatních státech Střední Ameriky, je nutno dbát základních bezpečnostních pravidel. Existuje možnost přepadení, krádeží a další trestné činnosti.

Únosy a přepadení hrozí v oblastech: Nueva Segovia, Madriz, Jinotega, Matagalpa, Esteli a Boaco. V těchto místech není vhodné se pohybovat v nočních hodinách.

Pokud jde o pobyt na mořských plážích v Nikaragui, extrémně nebezpečné jsou některé spodní proudy zejména na pacifickém pobřeží, kde každý rok utone několik desítek osob.

Zajímavosti

Granada

Historické město Granada je plné koloniálních domů, kostelů a náměstíček. Dovolená v Granadě je ideální pro poznání krásných míst, pestrého nočního života i tradičních festivalů. Mezi vyhledávané atrakce patří zdejší tržiště a muzea. Pokud se vydáte za hranice města, čekají Vás malebné ostrůvky Las Isletas, sopka Mombacho s přírodní rezervací a turistickými trasami nebo Laguna de Apoyo, jezero v sopečném kráteru s průzračnou vodou, kde si užijete krásné koupání.

Managua

Pulzující hlavní město poblíž jezera Managua je typické pestrostí a přátelskou atmosférou. Managua byla poznamenána zemětřeseními. Přesto, že velká část centra byla zničena, je možno zde obdivovat krásu koloniální architektury, staré katedrály. Národní palác v centrálním parku vytváří zvláštní kontrast supermoderní budově divadla Ruben Darío na břehu jezera. V Managui můžete protančit celou noc. Vyhlášenou oblastí plnou barů a skvělých restaurací je Zona Rosa. V okolí města se nachází několik zajímavých sopek a sopečných kráterů.

Corn Island

Kukuřičné ostrovy jsou malým rájem ležícím asi 50 kilometrů severovýchodně od města Bluefields. Ostrovy patří k místům, o nichž mnoho lidí neví. Ostrovy jsou úžasným místem pro ty, kdo chtějí poznat pravou Nikaraguu, daleko od typických turistických letovisek. Vydejte se najít klid, relaxaci, úžasné pláže, ukrytý svět korálových útesů a pestrobarevných ryb. Vyzkoušejte, jak delikátně může chutnat humr a jak báječné je prožít pár chvil daleko od civilizace v opravdovém ráji.

Rivas

Krásné městečko Rivas je proslulé rozmanitostí a možnostmi zábavy. Rivas se pyšní jednou z nejpopulárnějších pláží Nikaragui, San Juan del Sur. Najdete zde ale mnoho dalších nedotčených zátok a pláží rozkládajících se podél pobřeží Tichého oceánu. Užijete si koupání, skvělé potápění i výjimečný rybolov. K zajímavostem patří jezero Nikaragua, přírodní rezervace La Flor nebo ostrov Ometepe, který je součástí archeologické oblasti, kde byly objeveny petroglyfy, kamenné modly a množství keramiky.