Vyberte zemi
03.08–02.10.2021

Rady na cestu do Norska

Zdravotní a bezpečnostní rizika

Pro cesty do Norska je nutný Evropský průkaz zdravotního pojištění. Doporučuje se uzavření cestovního připojištění, které pokryje případné další náklady (spoluúčast, repatriace apod.).

Zdravotní péče v Norsku je na vysoké úrovni.

Norsko je vyspělou zemí, ve které cizincům nehrozí žádná mimořádná bezpečnostní ani zdravotní rizika.

Zajímavosti

Oslo

Hlavní město Norského království Oslo leží na východě jižního Norska. Centrem města je náměstí Rødhusplassen s mohutnou radnicí. K významným budovám Osla patří pevnost Akershus, královský zámek, katedrála, parlament, Národní divadlo, románská bazilika. Oslo má mnoho zajímavých galerií a muzeí, Národní galerii, Muzeum Edvarda Muncha, Historické muzeum (mj. Vikingské sbírky), Muzeum Framu (polární loď Fram Nansena a Amundsena), Muzeum Kon-Tiki (originální vor Thora Heyerdahla).

Západní Norsko

Nejkrásnější část země s jedinečnými fjordy, často přes 100 km dlouhými. Centrem kraje je Bergen, druhé největší norské město (velký přístav, zajímavý rybí trh, pevnost Bergenhus, dřevěné hanzovní domy). U obce Eidfjord je nejznámější švédský vodopád Vøringfoss, 145 m vysoký. V Sogn og Fjirdane leží největší norský fjord, 200 km dlouhý a místy až 1 300 m hluboký Sognefjord. Městečko Ørdal je východiskem do národního parku Jotunheimen a k nejvyššímu norskému vodopádu Vettisfossen (275 m). Kraj Møre og Romsdal patří k nejdramatičtějším koutům Norska, nejkrásnějšími oblastmi kraje prochází Zlatá cesta, Orlí cesta a Cesta trollů.

Severní Norsko

Hornaté ostrovy Lofoty jsou rájem ptáků a rybářů. Severně od Lofot se nachází souostroví Vesterály, na ostrově Senja je národní park Ånderdalen. V Tromsu jsou při hranici se Švédskem další dva národní parky, město Tromsø bývalo a je startovním bodem polárních badatelů. Poučit se můžete v Centru Polaria, Planetáriu nebo Observatoři polární záře. Finnmark je zemí půlnočního slunce a tradiční zemí Saamů (Laponců). Největším městem je Alta (skalní malby staré 3 - 6 tisíc let, památka UNESCO). Nejsevernější bod Evropy Nordkapp přitahuje všechny cestovatele. Největší atrakcí je pozorování půlnočního slunce v době od půlky června do konce července.

Střední Norsko

Střední Norsko, to jsou krásné fjordy zasahující až ke vzdáleným horám a množství jezer. Oblast podél švédské hranice patří k nejméně osídleným v zemi, najdete tu drsná pohoří Dovrefjell a Trollheimen s nedotčenou přírodou. V národním parku Dovrefjell je chráněna mimořádná flóra, ze zvířat jsou raritou pižmoni. Centrem oblasti je třetí největší norské město Trondheim, které je staré více než 1 000 let (katedrála Nidaros - jedna z nejcennějších památek v zemi, arcibiskupský palác, královský palác, pevnost aj).