Vyberte zemi
29.07–28.09.2021

Rady na cestu na Nový zéland

Doklady a víza

Občané ČR mohou cestovat na Nový Zéland na základě cestovního pasu platného minimálně 3 měsíce po návratu. Bezvízový pobyt na Novém Zélandě platí pro turistické cesty nepřekračující 90 dnů.

Zdravotní a bezpečnostní rizika

Neexistuje dohoda o bezplatném poskytnutí zdravotní péče mezi ČR a Novým Zélandem. Zdravotnictví je na dobré úrovni, avšak ceny za lékařskou péči jsou vysoké. Proto je nutné před cestou sjednat kvalitní zdravotní připojištění pro cesty do zahraničí.

Nový Zéland nepatří mezi teritoria se zdravotními riziky, není vyžadováno speciální očkování.

Nový Zéland je bezpečnou zemí, přesto je doporučeno věnovat pozornost osobním dokladům a cenným předmětům, neponechávat je bez dozoru.

V případě cesty do severovýchodní oblasti severního ostrova, kde žije převážná část domorodého obyvatelstva Maorů, se doporučuje konzultace v příslušném regionálním informačním centru.

Zajímavosti

Taranaki

Nejmajestátnější hora Nového Zélandu Taranaki se nachází v Národním parku Mt. Egmont. Park byl založen v roce 1900 a je druhým nejstarším národním parkem země. Sopka Taranaki je posvátným místem Maorů, kde jsou pohřbeni jejich náčelníci. V dobách nebezpečí poskytovala Taranaki Maorům úkryt. Sopka je dobře přístupná a láká k výstupu. Rizikem výstupu je rychle se měnící počasí, sněžit zde může kdykoliv v roce.

Auckland

Přístavní město s krásnými zálivy a plážemi nabízí množství zajímavostí. Největší město Nového Zélandu, nazývané také Město plachet, se pyšní námořním a dopravním muzeem, podmořským světem nebo vyhlídkovou věží Sky Tower, která měří 328 metrů a je tak nejvyšší stavbou jižní polokoule. Kdo se sem vydá, může se kochat pohledem na celý Auckland. Úžasné výhledy nabízí i vrcholy okolních sopek, např. Tree Hill a Mount Eden. Auckland je také rájem zábavy a nakupování, zaujme i pestrou nabídkou sportů, vyhledáván je především pro skvělý jachting, surfování a potápění.

Jezero Taupo

Jezero sopečného původu patří mezi největší kráterová jezera světa. Vzniklo obrovským výbuchem sopky, který byl tak silný, že zpustošil celý Severní ostrov. Taupo zaujímá rozlohu přibližně jako Balaton, vytéká z něj řeka Waikato a pyšní se mimořádně čistou vodou, v níž žijí obrovští pstruzi. Jezero Taupo je největším sladkovodním jezerem celé Oceánie. U jeho severovýchodního břehu leží stejnojmenné město Taupo.

Maorové

Okolo půl milionu potomků nejstarších obyvatel Nového Zélandu dnes žije převážně ve městech. Stejně jako se vyvíjel Nový Zéland, měnil se i život Maorů. Naštěstí v posledních letech se Nový Zéland snaží o obnovení tradic a zvyků Byla znovu zavedena výuka maorštiny ve školách, udržují se tradice her, tanců, zpěvů a překrásných řezbářských prací. Místem typickým pro Maory je okolí města Ratorua. K zajímavostem života Maorů patří tetování a oblečení s ornamenty a kříži z peří, psí kůže a kostí. Kdo chce okusit tradiční jídlo Maorů, může si pochutnat třeba na hangi.