Vyberte zemi
29.07–28.09.2021

Rady na cestu do Panamy

Doklady a víza

Pro vstup na území Panamy je nutné vlastnit cestovní pas platný déle než 6 měsíců od počátku pobytu. Vízum není pro vstup do Panamy potřeba. Délka pobytu v zemi je max. 90 dnů. Po uplynutí této doby je nezbytné ze země vycestovat.

Zdravotní a bezpečnostní rizika

V Panamě se vyskytuje endemicky žlutá zimnice. Místní orgány mohou měnit požadavky na povinnost očkování proti této nemoci. Je vhodné si ověřit aktuální informace před cestou do země na konzulátu nebo velvyslanectví. Doporučené je očkování proti žloutence A + B, proti břišnímu tyfu a tetanu.

Turistům se doporučuje vyhýbat se nebezpečným oblastem, jakými jsou východní části hraniční provincie Darién (mohou se vyskytovat kolumbijské ozbrojené skupiny), ve večerních a nočních hodinách také nábřežní oblasti ve městě Colón a čtvrti Chorillo a Curundú v hlavním městě.

Zajímavosti

Následující text vám poradí s tím, co navštívit v Panamě.

Ciudad de Panamá

V hlavním městě Ciudad de Panamá se nachází stará čtvrť Panamá Viejo, která je zapsaná na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Uvidíte zde pozoruhodnou směsici španělského, francouzského a raně amerického stavitelství.

Panamský průplav

Panamský průplav je největší uměle vytvořenou vodní cestou planety. Spojuje Tichý oceán s Atlantským. V Ciudad de Panamá je možné zavítat do muzea průplavu.

Portobelo a San Lorenzo

Při cestování v Panamě neopomeňte navštívit opevnění Portobelo a San Lorenzo ze 17. a 18. století, které se nachází v provincii Colón. Opevnění, jež je dnes krásnou ukázkou vojenské architektury, zde vybudovali Španělé.

Národní park Darién

Národní park Darién ležící na hranici Panamy a Kolumbie je jedním z nejrozmanitějších panamských národních parků s pozoruhodnou faunou, bažinami, tropickými lesy i některými původními indiánskými kmeny.

Národní park La Amistad

Národní park La Amistad se nachází v oblasti hranice Panamy s Kostarikou. Jde o unikátní ekosystém tropického deštného pralesa s mnoha druhy zvířat, žijí zde kočkovité šelmy, obojživelníci, plazi a ptáci.

Národní park Coiba

Národní park Coiba je soustavou 38 ostrovů ležících jihozápadně od pobřeží Panamy. Ostrovy jsou bohaté na endemické druhy rostlin a živočichů (např. aguti panamský). Okolní moře ukrývá rozmanitý podmořský život (kosatky, delfíni, manty obrovské atd.).