1. eTravel.cz
  2. Polsko
  3. Rady na cestu do Polska

Praktické rady a informace pro cestu do Polska

Zdravotní péče v Polsku

Turisté mohou v Polsku v neodkladných situacích využít bezplatné lékařské ošetření ve státních zdravotnických zařízeních poté, co se prokážou Evropským průkazem zdravotního pojištění. Doporučujeme však před cestou do Polska uzavřít komerční zdravotní pojištění, jelikož některé lékařské služby (např. převoz do ČR) je nutné hradit z vlastních prostředků. Dle informací Ministerstva zahraničních věcí ČR opravňuje Formulář E-112, který je potvrzený danou pojišťovnou, k lékařskému ošetření i v jiných než neodkladných situacích.

Bezpečnostní upozornění

Obyvatelé Polska mají výrazné náboženské cítění, proto doporučujeme vhodné chování a oblečení v církevních prostorách.

Při řízení v Polsku dbejte zvýšené pozornosti, jelikož polští řidiči jsou neukáznění a často nedodržují základní pravidla silničního provozu.

Ministerstvo zahraničních věcí ČR varuje před možností odcizení peněz, dokladů a cenností v místech s vyšší koncentrací lidí v Polsku a v nočních vlacích na trase z Varšavy do ČR. Dále upozorňuje na nebezpečí vloupání do osobních vozů. V případě jakékoliv z výše zmíněných událostí kontaktujte policii na čísle 997 nebo 986 (městská policie).

Důležitá telefonní čísla v Polsku

  • 112 - tísňová linka
  • 997 - policie
  • 998 - hasiči
  • 999 - záchranná služba
  • 986 - městská policie

Zajímavosti v Polsku

Krakov: nejkrásnější město Polska

Krakov je právem považován za nejkrásnější polské město. Jeho historické centrum je plné architektonicky významných staveb. Hrad Wawel láká návštěvníky svým kouzelným udržovaným vzezřením i překrásnými zahradami. Při návštěvě Krakova nesmíte opomenout Hlavní náměstí neboli Rynek Glówny, na které vede mnoho uliček. Náměstí je velké, plné obchůdků, restaurací a barů a zaujme vás na něm především Radniční věž, jež můžete navštívit. Za vidění stojí také bývalá židovská čtvrť Kazimierz s množstvím synagog a Starým židovským hřbitovem. Tuto čtvrť možná znáte díky filmu Schindlerův seznam, který se zde natáčel.

Pohled na město Krakow

Nedaleko Krakova se nacházejí solné doly Wieliczka, jejichž návštěva je něčím nezapomenutelným. Zdejší doly jsou hluboké až 327 metrů a mají 9 podzemních pater. Jde o spletitou síť chodeb a komor, která má celkem 300 kilometrů a je zapsána na Seznamu kulturního dědictví UNESCO. Doslova vše je zde ze soli.

Koncentrační tábor Osvětim

Osvětim je město, v němž vznikl největší koncentrační tábor v Evropě, který byl místem smrti více než milionu lidí. Koncentrační tábor v Osvětimi (Auschwitz) byl založen Nacisty roku 1940. Později byl tábor rozšířen o vyhlazovací část Auschwitz II – Birkenau ve vesnici Brzezinka. V současné době si mohou turisté v Osvětimi prohlédnout památník a muzeum, které dokládají pohnutou historii tohoto nešťastného místa, jež by neměla být nikdy zapomenuta.

Co by vás mohlo dále zajímat: