Chios: romantika i historie provoněná skořicí

Ostrov Chios je charakteristický sladkou vůní jasmínů a pomerančovníků. Nacházejí se zde ovocné sady, lesy, ale k vidění jsou i louky kvetoucích tulipánů. Městečka vás přivítají hrdě se tyčícími kamennými stavbami a roztomilým dlážděním. K vidění tu jsou unikátní středověké vesnice s vížkami, a těžko byste hledali jiného ostrova s tak bohatou a dlouhodobou historií, který stál na počátku velkých civilizací.

Navštivte centrum řecké historické vzdělanosti

Ve své době byl Chios centrem helénské kultury a vzdělanosti. Nejeden velikán zde pobýval - Homér, Neophytos, Vamvas a další. Tento ostrov vám učaruje svojí přirozenou krásou, mírným klimatem, křišťálově čistým mořem a barvami, které uvidíte jen zde. Ostrov má typické středomořské klima. Severní nebo severozápadní větry udržují v létě příjemné teploty, které nepřekračují 28 nebo 29 stupňů. Zima je mírná. Na ostrově je mnoho čistých, písečných či oblázkových pláží. Poblíž hlavního města jsou pláže Karfas, Mega Limnionas, Aghia Fotia, Afanis Beach a další, kde jsou vhodné podmínky pro plachtění a windsurfing.

Chios – nedotčený kousek řecké ostrovní kultury

Ostrov je rozdělen do několika částí – severní hornatá část je jen řídce osídlená, stojí tu nejvyšší hora ostrova Mt. Pelinaios s 1 297 m. Centrální část tvoří plošina s hlavním městem Chiem, který je zároveň největším přístavem ostrova. V hlavním městě žije téměř polovina všech obyvatel. V jižní části ostrova vás přivítají tradiční řecké vesničky se srdečnými domorodci. Tato oblast je mezinárodně známá díky pryskyřici pocházející ze stromu Pistacia lentiscus. Strom roste na mnoha místech se středomořským klimatem, ale náležitý výtěžek cenné pryskyřice poskytuje pouze na ostrově Chios, kde již od dávných dob býval pěstován.