Vyberte zemi
24.06–23.08.2021

Rady na cestu do Švýcarska

Zdravotní a bezpečnostní rizika

Občan ČR má po předložení Evropského průkazu zdravotního pojištění nárok na nezbytně nutnou zdravotní péči. Ošetření je nutno často uhradit na místě a na základě vystaveného účtu žádat refundaci u své zdravotní pojišťovny v ČR.

Před cestou je doporučováno uzavřít cestovní zdravotní pojištění pro případ vzniku dalších léčebných výloh (lyžaři, vysokohorští turisté, nutný převoz do ČR).

Švýcarsko je bezpečnou zemí, kriminalita je srovnatelná s ostatními evropskými zeměmi. Ve větších městech je doporučeno dbát zvýšené opatrnosti, hlídat si osobní věci a nenechávat je bez dozoru.

Při pobytu v horských oblastech je největším nebezpečím špatné vybavení a podcenění hor. Je nutno mít kvalitní výstroj a být vždy připraven na náhlé zhoršení počasí. Držení a konzumace jakýchkoliv drog je ve Švýcarsku trestná.

Zajímavosti

Sv. Mořic - St. Moritz

Největší lyžařské středisko Švýcarska leží v kantonu Graubünden. Milovníkům lyžování nabízí 350 km sjezdovek v devíti areálech, 56 lanovek a vleků, zábavní park pro snowboardisty, přes 150 km běžeckých tras, bobovou dráhu, ale také casino, kurty na tenis, squash, fitness centra či zimní golfové hřiště. St. Moritz představuje dokonalé propojení sportu, kultury a relaxace. Městečko obklopují majestátné vrcholy hor, průzračná jezera a minerální prameny. Přímo ze střediska vedou vleky do největšího areálu oblasti Engadin.

Zermatt

Nejnavštěvovanější vysokohorské středisko Švýcarska leží na úpatí Matterhornu (4478 m n. m.). Obrovský skiareál s velkým množstvím sjezdovek, volných terénů té nejvyšší náročnosti a sítí lanovek a vleků propojuje tři lyžařské oblasti v jeden celek - italské Breuil-Cervinia, Valtournenche a švýcarský Zermatt. Celková délka sjezdovek dosahuje 394 km, v samotném Zermattu měří 127 km, lyžaři mají na výběr z 37 černých, 67 červených a 33 modrých tratí. Areál se může pochlubit nejdelší tratí Evropy měřící 22 km.

Bern

Hlavní město Švýcarska leží v ohbí řeky Aare a k jeho chloubám patří staré domy s podloubím, hodinová věž s orlojem, barevné kašny nebo gotický chrám sv. Vavřince. Bern je plný zajímavých muzeí, jako např. Muzeum umění, Poštovní muzeum, Přírodovědné muzeum nebo Švýcarské alpské muzeum a luxusních obchodů.

Lucern

Město Lucern se rozkládá na břehu Lucernského jezera, které je řazeno mezi nejkrásnější jezera Švýcarska. Lucern láká příjemnou atmosférou, památkami a pohostinností. Svou polohou přesně ztělesňuje to, co si lidé představují jako „pravé Švýcarsko“ - hory, jezera, alpské vesničky a horské louky plné květin. Symbol města, most Kapellbrücke - kapličkový most, je nejstarším dřevěným mostem na světě a patří k nejnavštěvovanějším historickým památkám Švýcarska.

Gruyére

Malebné středověké městečko v předhůří Alp, o němž samotní obyvatelé tvrdí, že je nejvíce švýcarským. Proslavilo se produkcí jednoho z nejlepších sýrů, který znají gurmáni na celém světě. Jedině tady lze ochutnat ten pravý Gruyére, který nikde jinde ve Švýcarsku nedostanete. Podle záznamů je zde sýr vyráběn od roku 1115 a je jedním s nejdelší světovou tradicí. Kdo navštíví Švýcarsko, sýrárnu La Maison du Gruyére by měl určitě vidět.