1. eTravel.cz
  2. Tanzánie
  3. Praktické rady na cestu do Tanzánie

Rady na cestu do Tanzánie

Doklady a víza

Dokladem pro cestu do Tanzánie je cestovní pas s platností minimálně 6 měsíců po návratu a vízum.

Vízum je možno získat na Velvyslanectví Tanzánie v Berlíně a na všech leteckých, silničních, železničních a námořních, resp. jezerních, hraničních přechodech. Cestovatel musí prokázat, že disponuje dostatečnými finančními prostředky.

Doporučuje se před cestou ověřit u zastupitelského úřadu Tanzánie, zda se podmínky nezměnily.

Při cestách na ostrov Zanzibar je vyžadováno potvrzení o platném očkování proti žluté zimnici. Toto očkování je vyžadováno i při cestách do pevninské části Tanzanie, pokud cestovatelé přijíždějí/přilétají ze zemí s výskytem této nemoci.

Zdravotní a bezpečnostní rizika

Podmínkou pro poskytnutí zdravotní péče v Tanzánii, a to i akutní, je pojištění u renomované zdravotní pojišťovny, která garantuje úhradu nákladů, nebo schopnost zaplatit v hotovosti. Z těchto důvodů se doporučuje kvalitní zdravotní pojištění a kreditní karta.

V Dar es Salaamu působí na dobré úrovni soukromá nemocnice Aga Khan Hospital. Vyhledávat ošetření ve státních zařízeních se nedoporučuje. Zdravotními riziky jsou cholera, hepatitida typu A, malárie, žlutá zimnice.

Před odjezdem se doporučuje kontaktovat nejbližší hygienicko-epidemiologickou stanici v místě bydliště českého cestovatele, která může upřesnit podmínky dalšího očkování.

Před nástupem cesty je žádoucí začít užívat antimalarika, pokud je lékař doporučil.

Bezpečnostní i politická situace je relativně stabilní. Kriminalita je nízká, přesto i zde se lze setkat s kapesními krádežemi a krádežemi automobilů. Doporučuje se nosit peníze a cenné věci na bezpečném místě.

Zajímavosti

Zanzibar

Oblíbená turistická destinace s nejkrásnějšími plážemi východní Afriky, bohatou minulostí i lákavou současností. Okouzluje pozůstatky koloniální éry i velmi zachovalým podmořským světem a nádhernou přírodou. Samotné město Zanzibar se pyšní starou čtvrtí s mešitami, arabskými paláci a tržišti, kde v minulosti kvetl obchod s otroky. Město bylo pro svůj historický význam zapsáno na seznam UNESCO.

Ngorongoro

Ngorongoro, pro některé přírodovědce osmý div světa, se rozkládá mezi stěnami vyhaslého vulkánu. Toto chráněné území o rozloze 8 288 km2 bylo zapsáno na seznam světového přírodního dědictví UNESCO. Národní park oplývá bohatou florou a faunou, je domovem pro buvoly, zebry, slony, nejrůznější predátory, např. šakaly, hyeny či gepardy. Ngorongoro je místem výskytu několika vzácných zvířat, mezi nimi nosorožce černého a pakoně žíhaného.

Serengeti

Naprosto ojedinělý národní park zařazený na seznam přírodního dědictví UNESCO, je proslulý jako místo přirozené migrace zvířat na území bezmála 15.000 km2. Ekosystém parku patří k nejstarším na světě. Odhad celkového počtu zvířat žijících v parku se blíží 3 milionům. Každoročně se více než milion pakoňů, přes 200 000 zeber a na 350 000 gazel vydává na cestu za potravou a vodou nutnou pro jejich přežití. Během této roční pouti se narodí na čtvrt milionů zvířat. Serengeti se může pochlubit také výskytem slonů, hrochů, nosorožců, žiraf, lvů, gepardů a téměř 500 druhů ptáků.

Dar es Salaam

Rušný přístav, zároveň největší a hlavní město Tanzánie. Pro většinu návštěvníků je přestupním místem na cestě do exotického Zanzibaru, národních parků a ostatní ostrovy. Toto fascinující město ale umí překvapit a je škoda ho jen tak minout. Je plné restaurací, obchodů, budov významných organizací, pozůstatků koloniální minulosti a četných historických památek. Pouhých 7 km od města Dar es Salaam se nachází okouzlující Bongoyo Island, mořská rezervace s nádhernými plážemi, poskytující úžasné šnorchlování a potápění.