Sleva 500 Kč
Rezervujte si zájezd online a získejte
500 Kčslevu*
Více informací o slevě* platí pro vybrané zájezdy
Vyberte zemi
15.07–14.09.2020

Rady na cestu do USA

Doklady a víza

Pro cesty do USA je ČR zařazena do bezvízového programu Spojených států amerických. Bezvízový program se vztahuje na pobyty nepřesahující 90 dnů.

Pro cestu do USA bez víza musí každý cestující, včetně nezletilých dětí, vyplnit registrační formulář ESTA (https://esta.cbp.dhs.gov). Registraci v rámci ESTA je doporučeno provést minimálně 72 hodin před nastoupením cesty.

Požadovaným cestovním dokladem je ePas (cestovní pas se strojově čitelnými údaji a nosičem dat s biometrickými údaji).

Zdravotní a bezpečnostní rizika

ČR nemá s USA uzavřenu dohodu o poskytování bezplatné zdravotní péče. Zdravotnictví v USA má vysokou odbornou úroveň, ale patří k finančně velmi náročným.

Před odjezdem je nutno sjednat zdravotní pojištění pro případ nečekaných výdajů za léky a lékařskou péči. S ohledem na ceny za lékařské úkony se doporučuje limit plnění pojistné události alespoň ve výši jednoho milionu Kč. Kromě dokladů o sjednaném pojištění je vhodné mít i kontaktní adresu a telefon na partnerskou pojišťovnu v USA. Speciální očkování není vyžadováno.

V turistických oblastech a velkých městech USA je nutná obezřetnost, zahraniční turisté se mohou stát oběťmi loupežných útoků. Doporučuje se vyvarovat se vstupu do neznámých čtvrtí, především v nočních hodinách. Obecně platí, že americká města trpí řádově vyšší kriminalitou než evropské aglomerace.

Vzhledem k agresivitě zločinnosti a častému ohrožení policistů, používá policie ve Spojených státech tvrdších metod. Všeobecně používaná zásada je podrobit se bez odporu zákroku policisty a až poté si případně stěžovat. Pokud turisté dodržují základní pravidla bezpečnosti a dodržují společenská pravidla, nehrozí v USA žádné zvláštní nebezpečí.

Zajímavosti

Washington DC

Hlavní město USA je díky obrovskému množství památek doslova rájem pro turisty. Washington je sídlem prezidenta a Kongresu. Zvláštností města jsou ulice postavené buď kolmo, nebo diagonálně, přičemž žádná stavba nesmí převyšovat budovu Kapitolu měřící 87 metrů. Lákavými místy jsou Náměstí National Mall, nejstarší čtvrť města Georgetown nebo Bílý dům. Úžasný odpočinek nabízí Třešňové sady nebo zahrady v Dumbarton Oaks.

San Francisco

Jedno z nejznámějších měst USA je proslulé úžasnými scenériemi zátok. Jedině tady lze spatřit kultovní Golden Gate Bridges, nejslavnější visutý most světa, Fisherman Wharf a čínskou čtvrť, to vše patří k nezapomenutelným zážitkům. San Francisko se rozkládá v sanfranciském zálivu, u slavné úžiny Golden Gate. Město je důležitou dopravní křižovatkou.

Yellowstone National Park

Nejslavnější a nejstarší národní park světa byl vyhlášen už v roce 1872. Je pozůstatkem vulkanické činnosti, která zde vytvořila množství gejzírů, horkých pramenů, kaňonů a bublajících bahenních jam. Nejslavnějším gejzírem tryskajícím vroucí vodu do výšky 55 m je Old Faithful. Kromě Islandu a Nového Zélandu, není na světě místo s takovou koncentrací geotermálních aktivit. Yellowstone je domovem velkého množství zvířat. Žijí zde stáda bizonů, jelenů, je možno vidět bělohlavé orly, losy, kojoty a bobry. Na turistických stezkách není nutno se obávat setkání s medvědy hnědými či nebezpečnějšími grizzly.

Niagara Falls

Niagarské vodopády jsou obrovským lákadlem. Soustava několika vodopádů na řece Niagara představuje přírodní div světa. Z výšky 55 metrů se s obrovským hukotem řítí proudy vody, jejichž krásu přijíždí každoročně obdivovat množství turistů. K vodopádům se dá přiblížit výletními loděmi Maid of the Mist, zblízka je lze pozorovat také z vyhlídkových plošin Prospect Point a Goat Island. Pohled na vodopády nabízí i jeskyně Cave of the Winds na Goat Islandu.

Las Vegas

Největší město státu Nevada je proslulé svými luxusními hotely a kasiny. Las Vegas je vyhlášené nočním životem, je oblíbeným místem sňatků slavných párů a těch, kteří zatouží po svatebním obřadu v jednom z nejvyhledávanějších měst. V Las Vegas se nachází 18 z 25 největší hotelů na světě, kam za zábavou míří nejbohatší lidé světa. Nejsou to ale jen kasína, na dosah leží přírodní skvosty jako Red Cock a Grand Canyon, bájná řeka Colorado nebo atraktivní Death Valley a Sin City.