Vyberte zemi
23.10–22.12.2020

Rady na cestu do Velké Británie

Bezpečnostní informace

Úroveň kriminality je obdobná jako v jiných zemích Evropy. Ve zvýšené míře se kriminalita, především kapesní krádeže, vyskytují zejména v Londýně a větších aglomeracích. V případě mimořádných situací je nutno dbát pokynů příslušných místních orgánů.

Při pobytu u moře je nutno věnovat pozornost faktu, že u britských ostrovů přichází přiliv velmi rychle, v některých oblastech na pobřeží jsou nebezpečné tzv. plovoucí písky. Při procházkách na plážích (zejména odlehlejších) se doporučuje informovat se předem o situaci v konkrétním místě.

Nošení střelné zbraně nebo nože pro osobní ochranu je ve Velké Británii trestným činem. Nošení CS sprejů je nezákonné.

Zajímavosti

Londýn

Hlavní město Velké Británie je jedním z nejzajímavějších a nejdůležitějších měst světa. Snoubí v sobě krásu historických památek i moderní architekturu, letité tradice i bohatý život v nočních klubech. Během návštěvy Londýna uvidíte místa jako Parlament, Downing Street 10 - sídlo ministerského předsedy, Westminster Abbey, St. Paul´s Cathedral, Tower Bridge, Trafalgar Square se sochou admirála Nelsona, Buckingham Palace - sídlo královny, Picadilly Circus, National Gallery, London Eye - obří kolo. Chybět by neměly ani vyhlášené londýnské parky St. James´s Park, Hyde Park, Regent´s Park.

Jezero Loch Ness

Nejznámější jezero světa, proslavené legendární lochnesskou příšerou Nessie, se nachází v údolí Great Glen, uprostřed skotské vysočiny. Jezero je ledovcového původu, dlouhé 36 km, hluboké 229 m. Pozornost návštěvníků nejvíce přitahuje možnost, že mohou slavnou Nessie zahlédnout. Kdo nemá to štěstí, může se vydat do blízké vesnice Drumnadrochit, do centra s expozicí o lochneské příšeře a velkým množstvím informací o ní.

Pobřežní oblast Cornwall

V Cornwall je oblast pyšnící se krásnými plážemi mezi bizarními útesy, jejíž nejzápadnější výběžek se nazývá Land´s End. Jsou zde megalitické památky (dolmeny, menhiry), keltské kříže a římské vykopávky. Dartmoor je žulový masiv s mnoha rašeliništi a vřesovišti. Jihovýchodní pobřeží má bílé křídové útesy. Jedno z nejvýznamnějších prehistorických nalezišť Stonehenge je ve Wiltshiru. Ve Winchestru, Glastonbury, Rochestru a Canterbury jsou krásné katedrály. V celé oblasti Jižní Anglie je mnoho hradů a zámků včetně věhlasného Windsoru.

Wales

Jih oblasti se vyznačuje významnými přímořskými středisky s krásnými plážemi (Barry, Whitmore Bay aj.). Zahrnuje také dva národní parky Pembrokeshire Coast NP a Brecon Beacons NP, prehistorické pozůstatky (dolmeny, menhiry, Val válečníků) i římské památky (Venta Silurum, amfiteátr v Newportu). Pro střední Wales jsou typické keltské památky (Cadfanský kámen), severní Wales má malebné pobřeží s písečnými dunami a skalisky. Leží zde národní park Snowdonia s nejvyšším vrcholem Snowdon 1 085 m, hrady Conwy a Caernarfon a klášter Cymmer Abbey.