Zajímavosti v Albánii

5 albánských zajímavostí

Tirana

Centrum Tirany se pomalu mění v moderní velkoměsto s novými dominantami v podobě mrakodrapů, pod nimiž v lepších čtvrtích vyrůstají nové obytné domy. Můžete zde navštívit Hodžovo mauzoleum na novém centrálním náměstí. Kolem jezdecké Skanderbergovy sochy, která se často objevuje na pohledech z Tirany, se můžete vydat k nejstarší tiranské mešitě.  V Tiraně čekají i další albánské zajímavosti.

Prokletije

Z Kopliku vyrazte do blízkých hor nazývaných Prokletije, které v sobě skrývají národní park Thet. Nadmořská výška pohoří Prokletije je od 750 m n. m. do 2 649 m n. m. s nejvyšší horou Jezera, která je druhou nejvyšší horou v Albánii.

Elbasan

Našim dalším tipem na zajímavé místo Albánie je Elbasan. Elbasan byl založen v 1. století po Kristu Římany na křižovatce na římské Via Egnatia. Leží přesně uprostřed Albánie - stal se díky tomu později centrem celé oblasti s velkým tržištěm. Kvůli kontinuálním nájezdům barbarů bylo ve 4. století nad mohutným opevněním dostavěno 26 věží. V roce 1466 sultán Mohamed II. opevnění upravil a město přejmenoval na El Basan (Pevnost). V centru města jsou jako na jiných místech Albánie turecké lázně. Dnes je to pěkné menší město s bíle omítnutými stavbami, často stavěnými tzv. krabičkovým zdivem, ve kterém se mísí osmanský a řecký vliv. Kromě všudypřítomných mešit zde potkáte i pravoslavné kostely. V centru se nachází pravoslavný chrám Sv. Marie.

Lezhe

Město Lezhe je spojeno s národním hrdinou Skanderbergem. Na náměstí zde stojí Skanderbergovo mauzoleum.

Kruje

Dalším zajímavým místem Albánie je Kruje. Kruje je rodištěm národního hrdiny Skanderberga. Kružská pevnost je v dobrém stavu. V jejích útrobách se nachází krásné etnografické muzeum s anglicky mluvícím průvodcem. Komnaty přizpůsobené osmanskému životnímu stylu dokazují nadřazenost středověké východní civilizace nad západní Evropou.

Co by vás mohlo dále zajímat