1. eTravel.cz
  2. Bosna a Herzegovina
  3. Rady na cestu do Bosny a Herzegoviny

Rady pro cestování v Bosně a Hercegovině

Bosna a Hercegovina bezpečnost

Politická situace v Bosně a Hercegovině je podle Ministerstva zahraničních věcí ČR stabilní, země je považována za bezpečnou. V Bosně a Hercegovině doporučujeme dodržovat základní bezpečností pravidla, jako např. neparkovat na nehlídaných parkovištích, nenechávat cennosti a cestovní doklady v zaparkovaných autech a nedávat je na veřejnosti na odiv z důvodu zvýšeného počtu krádeží v turistických oblastech.

Na části území Bosny a Hercegoviny, např. v odlehlých horských oblastech, hrozí riziko výskytu nevybuchlých min a munice. Města a obývané části země však byly odminovány, takže není důvod k obavám. Turistům je doporučeno pohybovat se pouze po asfaltových silnicích a viditelně používaných či značených cestách.

Pokud cestujete po Bosně a Hercegovině po vlastní ose, pamatujte, že tamní silnice mohou být nekvalitní, neosvětlené a bez značení.

Zdravotnictví v Bosně a Hercegovině

V případě potřeby volejte lékařskou záchrannou službu na čísle 124. Na základě platné dohody z r. 1957 mezi ČSSR a SFRJ je ošetření zdravotně pojištěným osobám v ČR v Bosně a Hercegovině poskytnuto pouze k odvrácení ohrožení života nebo poškození zdraví, případně zajištění možnosti návratu do ČR. Veškerá ostatní ošetření je nutné hradit, přičemž ceny jsou poměrně vysoké. Před cestou do Bosny a Hercegoviny je tedy žádoucí sjednat si cestovní zdravotní pojištění. Kvalitní státní nemocnice Koševo s anglicky a německy hovořícími lékaři se nachází v Sarajevu.

Náboženství v Bosně a Hercegovině

V Bosně a Hercegovině žijí obyvatelé římskokatolického, pravoslavného i islámského vyznání. Např. hlavní město Sarajevo je zhruba z 80 % muslimské. Jde převážně o liberální islám, nicméně běžně zde potkáte zahalené ženy šátkem. V celkovém měřítku je v Bosně a Hercegovině zhruba 45 % muslimů (Bosňáků), 35 % pravoslavných křesťanů (Srbů) a 15 % katolíků (Chorvatů). Náboženské zvyky cizinců jsou v běžné míře tolerovány.

Zajímavosti Bosny a Hercegoviny

Hlavní město Sarajevo

Nejzajímavější památkou Sarajeva je starý osmanský bazar nazvaný Baščaršija. Jde o labyrint uliček s nejvýznamnějšími památkami hlavního města, jako jsou např. Gazi Husrev-begova mešita s hodinovou věží. Baščaršija má kouzelnou atmosféru, na tomto "hlavním tržišti" poznáte muslimský svět plný rituálů islámu, zpěvů muezzina apod. V Sarajevu dále stojí za vidění Katedrála Srdce Ježíšova a blízká Galerie 11, která představuje pohnutou historii země.

Přímořské letovisko Neum

Jediné přímořské letovisko Bosny a Hercegoviny se nachází na jihu země. Můžete si zde užít relaxace na hezkých oblázkových plážích ve stínu přírodních skalisek, hor i strmých zalesněných svahů. 

Neum
Neum, Bosna a Hercegovina

Historické město Mostar

Mostar je město ležící na řece Neretva, které bylo založeno za dob Osmanské říše a svůj název získalo podle tamního věhlasného mostu. Toto město bylo za války velmi poškozeno. Slavný most byl znovuvybudován roku 2004 a o rok později zapsán na seznam světového dědictví UNESCO. Dnes je Mostar navštěvován turisty z celého světa nejen kvůli pohnuté historii a krásnému mostu, ale i pro svoji pohádkovou atmosféru, krásné mešity, vyhlídky i uličky s orientálními předměty.

Mostar
Mostar, Bosna a Hercegovina

Katolické poutní místo Medjugorje

Medjugorje je druhé nejnavštěvovanější katolické poutní místo, které přivádí miliony poutníků z důvodu zjevení Panny Marie dětem, jež se zde údajně odehrálo roku 1981. Turisté míří především ke Kostelu sv. Jakuba z roku 1969 v centru města a na horu Križevac s křížovou cestou se 14 zastaveními a velkým křížem na vrcholu.

Medjugorje
Kostel sv. Jakuba, Medjugorje, Bosna a Hercegovina

Přírodní bohatství Bosny a Hercegoviny

Mezi nejdůležitější přírodní památky v Bosně a Hercegovině patří národní parky Kozara, Sutjeska, Hutovo Blato, prales Peručica, vodopády Kravice, vodopád Skakavac a druhotný pramen řeky Buny u města Blagaj.

Bude vás zajímat!