1. eTravel.cz
  2. Gambie
  3. Praktické rady na cestu do Gambie

Rady na cestu do Gambie

Historie

Před příjezdem prvních portugalských kolonizátorů, tedy v 15. století, bylo teritorium dnešní Gambie součástí afrického státu Mali. Roku 1558 přepustili Portugalci obchodní monopol v oblasti Britům. Ti roku roku 1816 založili Banjul a roku 1843 získala kolonie stejný tvar, jako má dodnes. Francouzské snahy připojit toto území ke své kolonii Senegal, selhaly. Gambie dosáhla roku 1963 omezenou samosprávu a roku 1965 nezávislosti. Mezi lety 1981 a 1989 tvořila Gambie konfederaci se svým jediným sousedem, Senegalem (dohromady zvanou Senegambie). Tento útvar se ale pro vzájemné neshody rozpadl. Ani Gambie se nevyhla několika převratům (poslední roku 1994), ale ty zde nevedly nikdy k velkým masakrům a ve větší míře neohrozily zahraniční návštěvníky a turistický ruch.

Víza a doklady

Ke vstupu do Gambie je vyžadován platný cestovní pas. Dle sdělení gambijských úřadů nepotřebují čeští občané víza pro vstup do Gambie. Doporučuje se před cestou ověřit u příslušného zastupitelského úřadu, zda se podmínky pro přicestování nezměnily. Gambie má velmi přísná pravidla pro dovoz a vývoz depigmentujícího krému a některých léků. Provinění proti celním předpisům může být potrestáno vysokou finanční pokutou nebo i odnětím svobody. Na aktuální úpravu se doporučuje dotázat při žádosti o vízum.

Důležitá telefonní čísla

Od února 2004 vstoupilo v platnost nové telefonické číslování. K dosud šestimístným číslům bylo přidáno jednomístné předčíslí, a to podle následujícího klíče: Banjul, Kanifing a Western Division (čísla dosud začínající číslicemi 2-, 3-, 4-) -> 4; Lower-river (Mansa Konko), North Bank (Farafenni), Central Division a Upper-river (čísla dosud začínající číslicemi 5-, 6-, 71-, 72-, 73-, 74-) -> 5; Mobilní síť operátora Gamtel (čísla začínající dosud číslicemi 9-) -> 9; Mobilní síť operátora Africel (čísla začínající dosud číslicemi 70, 75, 76, 77, 78, 79) -> 7. Očkování proti žluté zimnici je povinné, doporučuje se ochrana proti meningitidě, žloutence A a B a pro krátkodobý pobyt užívání antimalarik. Výskyt malárie je nejčastější od června do listopadu, je dobré používat repelenty. Před cestou se doporučuje konzultovat lékařského specialistu. V souvislosti s aktuálním vysokým výskytem onemocnění cholerou v některých západoafrických zemích, zejména v Senegalu, Guineji, Guineji-Bissau či Gambii, přičemž její výskyt či brzké rozšíření není možno vyloučit ani v ostatních státech západoafrického regionu, Ministerstvo zahraničních věcí ČR důrazně připomíná nutnost dodržování základních hygienických pravidel při cestování do těchto oblastí: pití pouze nezávadné, tj. hygienicky balené nebo převařené vody, požívání ovoce a zeleniny, které je možno zbavit slupky, důkladná tepelná úprava veškerých potravin a vyloučení stravy, o jejíž nezávadnosti je možno pochybovat (např. kostky ledu do nápojů, zmrzlina, jídlo od pouličních prodejců, stravování s domorodci apod.). Současně doporučuje informovat se před cestou na vhodnost očkování, resp. na příznaky onemocnění a možnosti léčení.

Zajímavosti


BANJUL
Hlavní město Banjul leží v ústí řeky Gambia. Má pouze 250 tis. obyvatel. Původní Banjul ležel na ostrově odděleném od pevniny mangrovníkovými bažinami. Dnes se město roztáhlo i na pevninu a splynulo s dalšími místy na pobřeží, jako jsou Serekunda a rekreační centra Kololi, Kotu, Fajara a Bakau. Na atlantickém pobřeží v Kololi, Kotu, Fajara a Bakau jsou desítky hotelů, restaurací, klubů a barů s čilým denním i nočním životem. V Bakau jsou i zajímavé Botanické zahrady a jezero s krokodýly Kachikaly Crocodile Pool, posvátné místo pro místní obyvatele. U Kololi je malá rezervace Bijilo Forest Park, kde můžete vidět spoustu ptáků a různých druhů opic. Samotný Banjul si uchoval svůj africký ráz. Při vstupu do města se tyčí známá brána Oblouk 22, postavená na památku vojenského převratu z 22. července 1994. Shora je pěkný výhled na město. Banjulské Národní muzeum má velmi cenné etnografické a historické sbírky. Najdete zde i bližší informace o Wassu Stone Circles (viz níže). Chcete-li prozkoumat úzké zátoky a mangrovníkové porosty v okolí města, najměte si pirogu a udělejte si zajímavý výlet. Z Banjulu se můžete lodí dostat do senegalských měst Dakaru a Ziguinchoru.

GEORGTOWN
Ve východní části země, asi 300 km od Banjulu, leží město Georgetown. Rozkládá se na ostrově MacCarthy Island, který je přibližně 10 km dlouhý. Dnes je to klidné místo, ale za koloniálních časů šlo o důležité administrativní centrum. Poblíž Georgetownu je národní park River Gambia Natinal Park. Probíhá zde výzkumný projekt zaměřený na primáty. Severovýchodně od Gergetownu poblíž města Kuntaur leží archeologická památka Wassu Stone Circles, kruhy kamenů, z nichž každý váží několik tun. Má jít o asi 1 200 let staré pohřebiště.

JUFUREH
A ještě jedna zajímavost: americký černošský spisovatel Alex Haley ve své knize Kořeny pátrá po místě, ze kterého pochází jeho rod. Údajně je to právě vesnice Jufureh na břehu řeky Gambie - místo se samozřejmě stalo turistickou atrakcí.

Doporučení turistům

Politická situace může být výbušná, bezprostředně před cestou je dobré být informován o aktuální bezpečnostní situaci v zemi. Krádeže jsou běžné zejména na trajektu mezi Senegalem a Banjulem. Před trajektem je třeba být maximálně trpělivý, držet se výhradně příkazů uniformovaných úředníků. Senegalské úřady musí pro vstup do Gambie vydat propustku, kterou gambijští úředníci následně požadují. Nastanou-li vážné problémy, je možné použít druhý trajekt o 150 km zpět proti proudu. V zemi je mnoho silničních zátarasů, je třeba je respektovat a dávat pozor v noci. Je zakázáno fotografovat vojenské objekty a letiště. V Gambii se poslední dobou projevuje velmi rychlá inflace, navíc došlo v květnu 2004 ke zvýšení různých daní, vč. spotřební, je tedy třeba počítat s nárůstem cen. Úředním jazykem je angličtina. Turistická infrastruktura je kromě hlavního města omezená.