800 22 88 33

Po-Pá: 7:00-19:00

So-Ne: 9:00-14:00

Rozpis ceny

Rady na cestu do Guatemaly

od 68 611 Kč za
Rady na cestu do Guatemaly

Základní informace

Hlavní město:

Počet obyvatel:

Doba letu:

Jazyk:

Měna:

Rozloha:
Guatemala

14 280 596

13:0 h

španělština

Quetzal (GTQ)

108 889 km2

Doklady a víza

Občané ČR mohou vstupovat na území Guatemaly na základě cestovního pasu s minimální platností 6 měsíců. U pobytů nepřesahujících 90 dnů platí bezvízový styk.

Při vstupu na území Guatemaly je vyžadován nákup „Turistické karty“ v ceně 10 USD, které jsou k dispozici na mezinárodním letišti v hlavním městě a na silničních hraničních přechodech.

Pro řízení motorových vozidel je nutný mezinárodní řidičský průkaz, osvědčení o technickém stavu vozidla, při cestování s pronajatým vozidlem je nutno mít smlouvu o pronájmu, potvrzení či dopis agentury.

Přihlašovací povinnost pro turisty neexistuje.

Zdravotní a bezpečnostní rizika

ČR nemá s Guatemalou uzavřenou žádnou dohodu o vzájemném poskytování zdravotních služeb.

Zdravotní péče je v Guatemale na dobré úrovni, avšak finančně náročná. Náklady na ošetření se hradí hotově, následná refundace pojišťovnou je možná pouze tehdy, byl-li turista ošetřen ve smluvním zdravotnickém zařízení mezinárodní pojišťovny. Před cestou se doporučuje uzavřít zdravotní připojištění.

Bezpečnostní situace v hlavním městě a významných turistických lokalitách je relativně dobrá. V ostatních oblastech, zejména v pohraniční s Mexikem, jsou rizika přepadení vysoká. Návštěvu těchto oblastí nelze doporučit.

Ze zdravotních rizik se jedná především o nebezpečí malárie, hlavně v bažinaté severní oblasti.

Povinné očkování není stanoveno, lze doporučit očkování proti hepatitidě A+B, tyfu a tetanu.

Na některých místech v Guatemale, zvláště mezi indiánským obyvatelstvem, je nebezpečné fotografovat. Vždy je nutné předem fotografovanou osobu nebo majitele fotografovaného objektu požádat o svolení.

Zajímavosti

Činné sopky

Sopka Pacaya je jednou z nejvíce fascinujících v Guatemale. Nachází se v blízkosti jezera Atitlan a nepřetržitě aktivní vydržela až do roku 1965. Lákavým dobrodružstvím je výstup na vrchol, odkud se nabízí úchvatné výhledy na okolí. K výstupu je vhodné využít služeb průvodce.

Jezero Atitlan

Lago de Atitlán bude patřit k tomu nejkrásnějšímu, co jste kdy viděli. Úžasné prostředí sopečných hor, kterými je jezero obklopeno, dodává místu zvláštní atmosféru. Jezero Atitlan s hloubkou 320 metrů je nejhlubším jezerem ve Střední Americe. Podél jižního břehu jezera leží překrásná vesnice Panajachel. V okolí se nachází další tradiční vesnice.

Tikal a pozůstatky mayských měst

Jednou z věcí, které proslavily Guatemalu, jsou pozůstatky tajemné civilizace starověkých Mayů. K těm největším v Americe patří Tikal a El Mirador. Tikal je okouzlující místo s nádhernými chrámy, zpěvem ptáků a svěží vůní deštného pralesa. Původně největší mayské město na světě je dnes místem památek, z nichž jen 30% bylo objeveno a obnoveno. Zbývajících 70% čeká na odhalení.

Trhy v Chichicastenango

Další vyhledávanou atrakcí Guatemaly je město Chichicastenango, položené ve dvoutisícové výšce, kde se konají pravidelně ve čtvrtek a neděli vyhlášené trhy. Pestrobarevná až chaotická směs ručních výrobků zahrnuje i vysoce kvalitní zboží, které nikde jinde nenajdete. Nezapomenutelná atmosféra činí z těchto trhů záležitost, kterou byste si neměli nechat ujít. Za návštěvu v městečku stojí také muzeum hrnčířství a zajímavé kostely.

Guatemala - vybrané hotely

×