Vyberte zemi
10.05–09.07.2021

Rady na cestu do Hondurasu

Doklady a víza

K cestě do Hondurasu je vyžadován pas s platností nejméně 6 měsíců. Bezvízový pobyt pro občany CŘ je možný u pobytů, které netrvají déle než 3 měsíce a neslouží k výdělečné činnosti.

Při cestě automobilem nebo jiným motorovým vozidlem se vyžaduje předložení řidičského průkazu a dokladu o vlastnictví vozu.

Zdravotní a bezpečnostní rizika

Mezi ČR a Hondurasem neexistuje dohoda o bezplatném poskytování zdravotní péče. Občané ČR mohou vyhledat lékařskou pomoc ve všech místních zdravotnických zařízeních.

V případě, že cizinec nedisponuje akceptovatelným mezinárodním zdravotním pojištěním, hradí veškeré náklady na lékařské ošetření v plné výši na místě.

V Tegucigalpě existuje několik zdravotnických zařízení s dobrou úrovní lékařské péče, většina z nich s nepřetržitou pohotovostní službou. Mimo hlavní město je hustota zdravotnických zařízení menší a jejich úroveň značně nízká.

Při pobytu v pralesních oblastech se doporučuje očkování proti žloutence A i B a proti žluté zimnici.

Honduras patří mezi země s vysokou mírou obecné kriminality. Na celém území země se doporučuje dbát zvýšené bezpečnosti, zejména v městských oblastech - Tegucigalpa a San Pedro Sula.

Zajímavosti

Mosquito Coast

Deštné pralesy východní Hondurasu jsou pro návštěvníky zvlášť přitažlivé. Oblast biosférické rezervace a národních parků na Mosquito Coast tvoří domov bohaté honduraské fauny. Dobrodružné povahy zde mohou strávit nádherný čas zkoumáním deštného pralesa, vydat se na plavbu lodí nebo poznat místa obývaná domorodými kmeny. Návštěva deštných pralesů je jednou z nejvíce vzrušujících věcí v Hondurasu.

Copán Ruinas

Turistickou atrakcí číslo jedna v západní části Hondurasu jsou pozůstatky města Copán. Vznešené místo dýchající atmosférou starodávné civilizace s nádhernými pozůstatky mayských staveb bylo v minulosti centrem kultury. Copán je zapsán na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Kromě zřícenin, jsou zde k vidění muzea a archeologicky zajímavá místa v okolí.

Bay Islands

Nejpopulárnější destinaci Hondurasu Bay Islands tvoří tři ostrovy, Utila, Roatán a Guanaja. Ostrovy se rozkládají u druhého největšího korálového útesu na světě a jsou proslulé svými potápěčskými školami.

Národní park Cusuco

Pouhých 45 km od San Pedro Sula se rozkládá Parque Nacional Cusuco uhnízděný uprostřed lesů v impozantním pohoří Merendón. Národní park obývá více než 200 druhů zvířat, včetně exotických papoušků a tukanů či ohroženého pásovce. Nejvyšší vrchol Cerro Jilinco měří 2242 m. Park je ideálním místem pro turistické výlety, dvě nejkrásnější trasy Quetzal a Las Minas vedou okolo vodopádů, kde je možné se osvěžit koupelí.