Vyberte zemi
13.04–12.06.2021

Rady na cestu do Nepálu

Doklady a víza

Ke vstupu do Nepálu potřebují občané ČR platný cestovní pas s platným vízem. Pokud cestovatel přijíždí z oblastí nákazy žluté zimnice, musí doložit mezinárodním očkovacím průkazem, že očkování proti této nákaze podstoupil.

Vízum do Nepálu lze získat buď přímo na hraničním přechodu, nebo na nepálských ambasádách v zahraničí. Vízum na 30 dní stojí 30 USD. Vízum lze v Nepálu prodloužit na Imigračním úřadě v Káthmandú.

Turistické vízum neopravňuje ke vstupu do většiny horských oblastí. K tomu je třeba si vyřídit speciální povolení, tzv. Trekking Permit, který vydává v Káthmandú Imigrační úřad.

Přihlašovací povinnost existuje pro pobyty delší než 24 hodin. Je třeba se zaregistrovat na nejbližší místní policejní stanici. Většina hotelů registraci za své hosty provádí sama.

Zdravotní a bezpečnostní rizika

Kvalitní státní nemocnice neexistují, v případě potřeby se doporučuje vyhledat soukromého lékaře. Z tohoto důvodu je nutno před cestou uzavřít kvalitní zdravotní pojištění.

V případě extrémních sportů se musí sjednat speciální pojištění, jinak pojišťovny odmítají náklady spojené s ošetřením a převozem hradit. Je třeba počítat s platbou léčebných výloh v hotovosti a teprve zpětnou refundací nákladů pojišťovnou.

Otázku očkování je vhodné konzultovat s lékařem v ČR. Doporučuje se očkování proti žloutence typu A, břišnímu tyfu, tetanu a obrně, při delším pobytu i proti japonské encefalitidě a meningitidě. V jižních částech Nepálu hrozí nákaza malárií. Zcela běžně se u cestovatelů vyskytuje tzv. cestovatelský průjem.

Bezpečnostní situace v zemi není vhodná k běžné turistice. Pohyb po pozemních komunikacích je rizikový kvůli vybírání nezákonných poplatků a okrádání organizovanými skupinami.

Cizinci se v Nepálu často stávají terčem pouliční kriminality. Jedná se o kapesní krádeže, krádeže osobních zavazadel atd. Ženy se mohou setkat s obtěžováním, proto se doporučuje, aby chodily vhodně oblečené (ne krátké sukně a tílka), a to zejména v odlehlých oblastech.

Při cestování do Nepálu je nutné dodržovat ve zvýšené míře základní hygienické návyky.

Před případnou cestou do Nepálu je vždy vhodné informovat se o aktuální situaci.

Zajímavosti

Himálaj

Na světě se dodnes zachovala místa, kam se nedostane každý a kochat se krásou těchto míst je dopřáno jen vyvoleným. Himaláje k nim patří. Na jejich vrcholech stanulo jen velmi málo lidí. Přesto svou majestátností, tajemností a drsnou krásou přitahují pozornost snad každého. Nejvyšší pohoří světa je držitelem mnoha výškových rekordů. Devatenáct vrcholů Himaláje převyšuje hranici 8 000 m.n.m, leží zde nejvýše položené ledovcové jezero a nejvyšší hora světa Mount Everest. Okouzluje krásou druhé nejvyšší hory světa, věhlasného vrcholu K2. Máte-li dobrodružnou povahu, vynikající fyzickou kondici a dostatek odvahy, můžete se pokusit kouzlo Himalájí poodhalit.

Káthmandú

Největší a hlavní město Nepálu se rozkládá ve stejnojmenném údolí, které zahrnuje velké množství buddhistických i hinduistických poutních míst. Pro svou mimořádnou historickou a kulturní hodnotu bylo celé údolí zapsáno na seznam UNESCO. V samotném Káthmandú si zaslouží pozornost buddhistická stúpa Svajambhunáth, zvaná Opičí chrám a socha boha Šivy Kala Bhairáva, která představuje zlé vtělení Šivy ničitele. Socha vysoká pět metrů drží v rukou lidské lebky a nepohrdne zvířecími oběťmi.

Patan

Nejstarší město Kathmanského údolí bylo původně královským městem Lalitpur, zvaným Město krásy. Během let se Patan rozvinul v kulturní a uměleckou metropoli Nepálu. Chloubou je jeho stále relativně nedotčené historické jádro a náměstí Durbar Square s Královským palácem. K nejkrásnějším chrámům v Nepálu se řadí Golden Temple, ležící severně od Durbar Square. Zajímavým místem je chrám Mahabouddha Temple (Tisíce Buddhů), celý pokrytý kachlíky s vyobrazením Buddhy. V Patanu je také možno navštívit jedinou zoologickou zahradu Nepálu.

Pokhara

Půvabné město ležící ve střední části Nepálu je oázou klidu a místem, kde zažijete dokonalou relaxaci. Okouzlí Vás úchvatné scenérie a jeho pohádková poloha u jezera. Dopřeje Vám pohodu a poklidnou atmosféru. I zde najdete tibetská sídla a kláštery, přesto budete více unešeni úchvatnými vodopády, vrcholky hor či vápencovými jeskyněmi Sarangkot v Mahendra Gufa. Kdo chce poznat harmonii a krásnou přírodu, ať zavítá do městečka Pokhara.