Ke vstupu do Nepálu potřebují občané ČR platný cestovní pas s platným vízem. Pokud cestovatel přijíždí z oblastí nákazy žluté zimnice, musí doložit mezinárodním očkovacím průkazem, že očkování proti této nákaze podstoupil.
Vízum do Nepálu lze získat buď přímo na hraničním přechodu, nebo na nepálských ambasádách v zahraničí. Vízum na 30 dní stojí 30 USD. Vízum lze v Nepálu prodloužit na Imigračním úřadě v Káthmandú.
Turistické vízum neopravňuje ke vstupu do většiny horských oblastí. K tomu je třeba si vyřídit speciální povolení, tzv. Trekking Permit, který vydává v Káthmandú Imigrační úřad.
Přihlašovací povinnost existuje pro pobyty delší než 24 hodin. Je třeba se zaregistrovat na nejbližší místní policejní stanici. Většina hotelů registraci za své hosty provádí sama.
Kvalitní státní nemocnice neexistují, v případě potřeby se doporučuje vyhledat soukromého lékaře. Z tohoto důvodu je nutno před cestou uzavřít kvalitní zdravotní pojištění.
V případě extrémních sportů se musí sjednat speciální pojištění, jinak pojišťovny odmítají náklady spojené s ošetřením a převozem hradit. Je třeba počítat s platbou léčebných výloh v hotovosti a teprve zpětnou refundací nákladů pojišťovnou.
Otázku očkování je vhodné konzultovat s lékařem v ČR. Doporučuje se očkování proti žloutence typu A, břišnímu tyfu, tetanu a obrně, při delším pobytu i proti japonské encefalitidě a meningitidě. V jižních částech Nepálu hrozí nákaza malárií. Zcela běžně se u cestovatelů vyskytuje tzv. cestovatelský průjem.
Bezpečnostní situace v zemi není vhodná k běžné turistice. Pohyb po pozemních komunikacích je rizikový kvůli vybírání nezákonných poplatků a okrádání organizovanými skupinami.
Cizinci se v Nepálu často stávají terčem pouliční kriminality. Jedná se o kapesní krádeže, krádeže osobních zavazadel atd. Ženy se mohou setkat s obtěžováním, proto se doporučuje, aby chodily vhodně oblečené (ne krátké sukně a tílka), a to zejména v odlehlých oblastech.
Při cestování do Nepálu je nutné dodržovat ve zvýšené míře základní hygienické návyky.
Před případnou cestou do Nepálu je vždy vhodné informovat se o aktuální situaci.
Na světě se dodnes zachovala místa, kam se nedostane každý a kochat se krásou těchto míst je dopřáno jen vyvoleným. Himaláje k nim patří. Na jejich vrcholech stanulo jen velmi málo lidí. Přesto svou majestátností, tajemností a drsnou krásou přitahují pozornost snad každého. Nejvyšší pohoří světa je držitelem mnoha výškových rekordů. Devatenáct vrcholů Himaláje převyšuje hranici 8 000 m.n.m, leží zde nejvýše položené ledovcové jezero a nejvyšší hora světa Mount Everest. Okouzluje krásou druhé nejvyšší hory světa, věhlasného vrcholu K2. Máte-li dobrodružnou povahu, vynikající fyzickou kondici a dostatek odvahy, můžete se pokusit kouzlo Himalájí poodhalit.
Největší a hlavní město Nepálu se rozkládá ve stejnojmenném údolí, které zahrnuje velké množství buddhistických i hinduistických poutních míst. Pro svou mimořádnou historickou a kulturní hodnotu bylo celé údolí zapsáno na seznam UNESCO. V samotném Káthmandú si zaslouží pozornost buddhistická stúpa Svajambhunáth, zvaná Opičí chrám a socha boha Šivy Kala Bhairáva, která představuje zlé vtělení Šivy ničitele. Socha vysoká pět metrů drží v rukou lidské lebky a nepohrdne zvířecími oběťmi.
Nejstarší město Kathmanského údolí bylo původně královským městem Lalitpur, zvaným Město krásy. Během let se Patan rozvinul v kulturní a uměleckou metropoli Nepálu. Chloubou je jeho stále relativně nedotčené historické jádro a náměstí Durbar Square s Královským palácem. K nejkrásnějším chrámům v Nepálu se řadí Golden Temple, ležící severně od Durbar Square. Zajímavým místem je chrám Mahabouddha Temple (Tisíce Buddhů), celý pokrytý kachlíky s vyobrazením Buddhy. V Patanu je také možno navštívit jedinou zoologickou zahradu Nepálu.
Půvabné město ležící ve střední části Nepálu je oázou klidu a místem, kde zažijete dokonalou relaxaci. Okouzlí Vás úchvatné scenérie a jeho pohádková poloha u jezera. Dopřeje Vám pohodu a poklidnou atmosféru. I zde najdete tibetská sídla a kláštery, přesto budete více unešeni úchvatnými vodopády, vrcholky hor či vápencovými jeskyněmi Sarangkot v Mahendra Gufa. Kdo chce poznat harmonii a krásnou přírodu, ať zavítá do městečka Pokhara.