Nizozemsko

Nizozemsko, někdy také nazývané Holandsko, je malá země velkých možností. Jak už sám název napovídá, alpské giganty tu nenajdete. Za to lány tulipánů, větrné mlýny, síť kanálů a nejlepší holandské sýry.

Rozlehlé nížiny jsou snad přímo stvořené pro aktivní dovolenou, zejména co se týče cyklistiky. V hlavním městě Nizozemí Amsterdamu není nouze o kulturní zážitky.

Až budete v Amsterdamu, nezapomeňte navštívit muzeum Vincenta Van Gogha, kde samozřejmě uvidíte Van Goghovu tvorbu i díla jeho současníků. Poté by vaše kroky měly vést k muzeu voskových figurín Madame Tussaud, u kterého nedaleko stojí i dům, kde se během 2. světové války ukrývala židovská rodina Anny Frankové.

Z památek, které byste jistě neměli vynechat, patří například Starý kostel Oude Kerk ze 14. století a Nový kostel Nieuwe Kerk. Večer pak věnujte poznávání holandské kuchyně a zábavě. Místní podniky a bary vás spát nenechají.

Věděli jste o Holandsku že:

Dovolená v Holandsku

Doporučujeme zejména naše eurovíkendy a poznávací zájezdy.

  • V Surinamu, nejmenším suverénním státě Jižní Ameriky, se mluví Nizozemsky?
  • V Nizozemsku jsou vládnoucí panovnickou dynastií Nasavští? Mezi její nejznámější členy patří například Vilém I. Oranžský, vůdce holandského povstání za nezávislost proti španělské větvi Habsburků, Vilém III. Oranžský, tehdejší anglický král, 1. nizozemský král Vilém I. Nizozemský nebo královna Beatrix, která vládla 33 let do roku 2013.
  • Nizozemská vlajka je tvořena třemi vodorovnými pruhy v barvách červená, bílá a modrá a je z doby, kdy nizozemští povstalci protestantských provincií bojovali proti Španělům? Tehdy byl původně oranžový pruh nahrazen červeným. Při zvláštních příležitostech, které jsou spojeny s nizozemskou královskou rodinou se spolu s vlajkou zavěšuje také úzká podélná oranžová vlajka.
  • Podmínky pro faunu a flóru jsou obdobné jako například u Barentsova moře, jsou ale bohatší na teplomilné druhy? Na druhou stranu sem pronikají i některé arktické druhy, které tvoří z celkového počtu asi jednu pětinu.