Vyberte zemi
29.07–28.09.2021

Rady na cestu do Nizozemska

Doklady a víza

Občané ČR mohou cestovat a pobývat na území Nizozemska na základě platného cestovního pasu nebo občanského průkazu po dobu 90 dnů.

Při cestě osobním automobilem je uznáván český řidičský průkaz a osvědčení o technickém průkazu.

Zdravotní a bezpečnostní rizika

Nárok na poskytnutí neodkladné zdravotní péče prokazuje český občan turisticky pobývající v Nizozemsku předložením Evropského průkazu zdravotního pojištění nebo Potvrzením dočasně nahrazujícím Evropský průkaz.

Očkování není povinné.

Nizozemsko je považováno za bezpečnou zemi, přesto se doporučuje zvýšená opatrnost při ochraně osobních věcí, zvláště cestovních dokladů a finančních prostředků.

Při pobytu na území Nizozemska je nutno respektovat jeho zákony a nařízení. Zastupitelský úřad ČR není v tomto ohledu oprávněn zasahovat do rozhodnutí nizozemských justičních a správních orgánů.

Nedoporučuje se nocovat volně v přírodě na místech, která nejsou k tomu určena.

Doporučuje se striktně dodržovat maximální předepsanou rychlost / 120 km/hod. na dálnicích, 80 km/hod. na silnicích mimo obec, 50 km/hod. v obcích /.

Zajímavosti

Amsterdam

Město Amsterdam, proslulé neopakovatelnou atmosférou, se rozkládá na řece Amstel a je jednou z nejnavštěvovanějších metropolí Evropy. Hlavní město Nizozemí zaujme krásnými paláci, malebnými tržišti, skvělými restauracemi i vyhlášenými cofeeshopy. Amsterdam je městem s dlouhou historií, řadou památek a muzeí, můžete zde spatřit díla slavného Vincenta van Gogha, nebo zavítat do jednoho z nejneobvyklejších muzeí, Muzea vodky, které ukrývá ty nejlepší a nejslavnější vodky světa.

Větrné mlýny

Větrné mlýny k Holandsku patří stejně jako vynikající sýry, překrásné tulipány a dřeváky. Větrné mlýny využívají Holanďané již od 16. století, v současnosti však většina z nich slouží jako památky. Dochovalo se jich více než tisícovka, ty nejzajímavější a největší se nachází v krajině Zaanse Schans a Kinderdijku, který se proslavil soustavou 19 mlýnů. Ty sloužily jako vodní čerpadla, bránící zatopení oblastí, které se nachází pod úrovní hladiny moře.

Nejkrásnější parky Evropy

Holandsko je zemí největších a nejkrásnějších parků světa. Je přírodní oázou plnou květin, která okouzlí každého, kdo sem zavítá. Pozornost si zaslouží slavný park Keukenhof, největší květinový park nejen v Holandsku, ale i v Evropě. Množství rostlin, volně žijících zvířat a dvě muzea jsou k vidění v největším holandském parku Hoge Weluge. Nizozemí se pyšní i jednou z nejstarších botanických zahrad Evropy, Hortus Botanicus Leiden, založenou v roce 1590. Právě v ní byl vypěstován první holandský tulipán. Okouzlujícím místem jsou zámecké zahrady Arcen.