Vyberte zemi
16.04–15.06.2021

Rady na cestu do Rakouska

Doklady pro cestu autem

Při cestách motorovými vozidly je nutné mít platný řidičský průkaz, technický průkaz vozidla a doklad o zákonném pojištění odpovědnosti škod z provozu vozidla (povinné ručení – zelená karta).

Zdravotní a bezpečnostní rizika

Občané ČR mají na základě Evropského průkazu zdravotního pojištění, případně potvrzení dočasně nahrazující Evropský průkaz zdravotního pojištění a platného průkazu totožnosti, nárok na nutnou bezodkladnou péči na území Rakouska.

Úhrada za ošetření se platí pouze v soukromých zdravotních zařízeních a klinikách. Před cestou je doporučováno uzavřít příslušné připojištění pro cesty a pobyt.

Rakousko je stabilní demokratickou zemí, kde cizinci nejsou vystaveni žádnému mimořádnému riziku.

Zajímavosti

Hlavní město Vídeň

Jedno z nejkrásnějších měst Evropy přitahuje svými muzei, architekturou a koncertními síněmi. K nejnavštěvovanějším památkám Vídně se řadí klasicistní palác Schönbrunn, v minulosti letní sídlo císařů, Hofburg, jehož součástí je Stříbrná komnata, Klenotnice, Rakouská národní knihovna nebo Španělská dvorní jezdecká škola. Co je ale ve Vídni pro mnoho lidí nejúžasnější, je zábavní park v Prateru se stovkami různých atrakcí pro malé i velké. Dominantou parku je 64 metrů vysoké ruské kolo - Wiener Riesenrad.

Salzburg

Kulturní metropole a čtvrté největší město Rakouska přitahuje svým historickým jádrem, které je od roku 1996 památkou světového kulturního dědictví UNESCO. Romantické uličky starého města ukrývají památky, kostely, kláštery, zámek Mirabell, muzea nebo nejkrásnější náměstí Domplatz s katedrálou ze 17. století, do níž se vejde až 10 tisíc návštěvníků a kde zaznívají dodnes Mozartova díla. V kostele sv. Šebestiána se nalézá hrob Mozartovy rodiny. Nejnavštěvovanější památkou je pevnost Hohensalzburg, která je největším hradem střední Evropy.

Krajina národních parků

Rakousko se pyšní šesti přírodními parky. Nejstarší a největší národní park střední Evropy - Národní park Hohe Tauern v okolí Salcburku - je obdivuhodnou přírodní rezervací s horskými velikány, rozsáhlými ledovcovými poli a velkolepými Krimmlerskými vodopády. Nabízí síť turistických cest a horolezeckých tras a se svými 240 třítisícovými vrcholy je kolébkou alpinismu. V sezóně od července do září jsou zde nabízeny túry s průvodcem jako např. "pozorování divoké zvěře", "všední den na alpské salaši" nebo "po stopách horských nosičů". V případě nepříznivého počasí je možno navštívit muzeum Svět národních parků v Mittersillu, které je opravdovým multimediálním zážitkem.

Krajina jezer

Rakousko je krajinou průzračných jezer. Mezi tzv. „jezerní oblasti“ patří Solná komora na rozhraní Horního Rakouska, Salcburska a Štýrska, téměř celé Korutany s více než 200 jezery vhodnými ke koupání, dále Bodamské jezero na rozhraní Rakouska, Německa a Švýcarska či Neziderské jezero v blízkosti Maďarska, které je největším jezerem Rakouska. Většina rakouských jezer je vhodná ke koupání, ale i pro další vodní sporty jako surfování nebo vodní lyže.

Království lyžařů

Rakouské Alpy jsou skvělé pro lyžování. Tato mekka lyžařů nabízí více než 3 500 nejmodernějších lanovek, přes 20 000 km sjezdovek a osm ledovcových areálů. Nejvíce českých lyžařů míří do Salcburska a Tyrolska, oblíbenými místy jsou Dachstein, Stubaital, Kaprun Kitzbühel, Pitztal, Sankt Anton, Schladming nebo Brixental. Všude tam čekají na návštěvníky upravené tratě, vynikající sněhové podmínky a příjemná atmosféra.