Vyberte zemi
18.05–17.07.2021

Naši klienti radí: co vidět a zažít na Krétě

Dojem z dovolené na Krétě vystihují slova cestovatelky Jany:

"Kréta je nádherné místo. Projeli jsme ji téměř z poloviny. Přesto, že místní nedodržují silniční pravidla, neohrožují další účastníky. Lidé jsou velmi milí a komunikativní. Pokud se snažíte trochu řecky, jsou ještě přístupnější. Nádherná průzračná voda je teplá jako kafe. Pokud navštívíte pláž Vai, budete si připadat jako v Karibiku, je zde mnohem slanější moře, palmy a koktejly. Pláž je trochu malá, ale nádherná. V horách vás překvapí naprosto úžasný vzduch provoněný kořením, které tam planě roste. Místní med stojí za ochutnání - je tak trochu jiný. Také vinná rakie s medem je jiná než ta obyčejná. Bohužel se dá koupit jen na jednom místě, je to rodinný recept. Dovolená to byla nádherná, pokud překonáte házení toaletního papíru do koše. Určitě se sem jednou vrátíme."

Autor: Jana Kokšteinová, navštíveno 09/2010


Elafonisi
Na pláži Elafonisi

Relaxujte na krásné pláži Elafonisi

"Čisté, průzračné moře - bílé, modré, tyrkysové, a zelené barvy, z něhož vystupují rozeklaná skaliska. V určitých místech růžový písek - velký zážitek. Pláž Elafonisi určitě stojí za to vidět. Prima byla i cesta k pláži, která vede horskými serpentinami, trošku nebezpečnými, ale stojí to za to!"

Autor: Hana Přečková, navštíveno 06/2011

"Nejkrásnějšími zážitky na naší dovolené určitě byly fakultativní výlety na pláž Elafonisi a zájezd lodí do zátoky Balos se zastávkou na ostroně Imeri Gramvousa. Vřele doporučuji."

Autor: Jaroslav Forejtník, věk 55 let, navštíveno 09/2011


Samaria
Národní park Samaria

Poznejte krásy přírody v národním parku Samaria

"Samaria je nejznámější a patrně i nejkrásnější krétská soutěska. Kolem soutěsky Samaria je nejznámější krétský národní park s relativně zachovalým původním rostlinstvem. Hory kolem Samarie se jmenují Levka Ori. Cestou se prochází opuštěnou vesnicí Samaria a pak se jde do nejužšího místa, Železné brány. Dole je pak stará opuštěná vesnička s kostelíkem a kamenným můstkem. Dole u moře jsou hospůdky a pláž, jmenuje se to tam Agia Roumeli."

Autor: Klára Kovalčínová, věk 30 let, navštíveno 07/2007


Knossos

Navštivte historický Knóssos

"Vždy jsme se zajímali o historii Řecka a tak nám na ostrově Kréta nemohla ujít vyjížďka do Minojského paláce. Knossos je nejznámější krétská archeologická lokalita, nejzachovalejší mínojský palác, jednalo se o hlavní sídlo vladaře celé Kréty, Mínóa. Hned na začátku musím vzpomenout, že je nutné si sebou vzít dostatečné množství vody a pokrývku hlavy, jelikož jsme byli celičkou dobu na přímém slunci a to vedro :-/. Minojský palác Knossos je opravdu nádherné místo, plné krásných fresek, chodbiček v labyrintu atd."

Autor: Klára Kovalčínová, věk 30 let, navštíveno 07/2007


Knossos
Knóssos

"Knóssos je největším archeologickým nalezištěm doby bronzové na ostrově Kréta a významným turistickým cílem, jenž se nachází poblíž krétského hlavního města Heraklion. Ruiny města objevil roku 1878 krétský obchodník a starožitník Minos Kalokairinos, který započal první výzkumy. Poté zakoupil celou lokalitu britský archeolog Arthur Evans, který zde zahájil rozsáhlé výzkumné práce. Během několika měsíců se svými spolupracovníky vykopal podstatnou část paláce, kterou posléze nazval Mínoovým podle bájného krále Mínoa. Byl rozdělen do čtyř několikapatrových křídel s velkým centrálním dvorem asi tisícovkou místností. Jednotlivé místnosti sloužily jako skladiště, obytné či administrativní prostory.

Obyvatelé byli zásobováni vodou z důmyslných vodovodů, která byla odváděna kanalizací, nechyběly koupelny. Stěny veřejné části - trůnního sálu byly zdobeny reliéfy a malbami zvířat, lidí a rostlin. Ve skladištích byly nalezeny nádoby, které sloužily jako zásobnice na obilí či oleje. Dále bylo nalezeno množství hliněných destiček s obrázkovým písmem a lineárními písmy A a B. Způsob zrestaurování celého komplexu je mnohými odborníky považován za sporný až devastující. Pro turisty je však místo nesmírně atraktivní a názorné. Velká část nálezů je uložena v muzeu, v centru Heraklionu. Muzeum v současnosti prochází rekonstrukcí (r. 2010) a z tohoto důvodu je celá expozice "namačkaná" do dvou místností poblíž muzea. Přese všechno je skutečně co obdivovat a návštěva stojí za to."

Autor: Zdeňka Bartošová, věk 30 let, navštíveno 06/2010


Heraklion
Heraklion

Prohlédněte si památky Heraklionu

"Heraklion (Iraklion) je hlavní a největší město Kréty. V Heraklionu naleznete spoustu muzeí, malebné obchůdky, tržiště, starověké hradby nebo například benátskou pevnost. Ta byla postavena v 16. století a v sedmnáctém se ji několik let snažili dobýt Turci. Neúspěšně. Hlavní atrakcí však zůstává archeologické muzeum s tisíci exponáty z doby mínojské civilizace. Prohlídka muzea zabere dvě až tři hodiny a je docela zajímavá. V blízkosti města se nacházejí zbytky paláce Knóssos. Takovým nejvíc centrem města je Benátské náměstí (el Venizelou Platia), kde je lví kašna. A určitě navštivte největší trh na Heraklionu, kde seženete úplně všechno, od ovoce a zeleniny, masa a ryb až po kávu a suvenýry."

Autor: Michaela Vrožinová, věk 27 let, navštíveno 07/2008


Grilování na lodi
Na lodi

Vyjeďte na plavbu lodí s koupáním a grilováním

"V rámci výletů s cestovkou jsme po Krétě absolvovali i výlet lodí spojenou s koupáním a grilováním. Je to určitě něco jiného než jen procházet památky. Chlapíci toho měli hodně na práci, než to pro tolik osob ugrilovali. Grilované masíčko bylo pěkně šťavňaťoučké, jen škoda, že toho nebylo víc. Ještě tam mohli přidat i ty ryby, co plavaly okolo lodi a my jsme je krmili. :o) A nakonec ti odvážlivější se nechali vyfotit i na žebříku lodi."

Autor: Michal Havlásek, věk 26 let, navštíveno 08/2008


Prohlédněte si podmořský život v krétském akváriu

Akvárium
Akvárium, autor snímku: J. Hanoušek

"Linkovým autobusem jsme se vydali pár km od Stalidy, kde jsme měli hotel, poblíž města Chersonisos směrem na Heraklion ke Krétskému akváriu. Takové akvárium jsme ještě neviděli, obrovské plochy s vodou, v níž pluli obrovští žraloci. To byl unikát. Pak samozřejmě různé mořské příšery, další překrásné ryby a i rybka Nemo. Vstupné pro dospělého činilo 9 euro. Zážitek z tohoto výletu byl jedinečný a doporučila bych všem, koho alespoň trochu zajímá podmořský svět. Dříve v tomto objektu byl prý výzkumný ústav. Okolí tohoto akvária je zvláštní, bez hotelů, akvárium je zasazeno v divoké přírodě těsně u moře. Tady nejsou turistická letoviska, jen nás upoutal velký areál se školami plnými dětí. Také všude po okolí kvetly divoce rostoucí ibišky a jiné barevné keře, bylo to nádherné."

Autor: Jana Ducháčová, věk 48 let, navštíveno 06/2012


Spinalonga
Spinalonga

Navštivte pevnost Spinalonga

"Spinalonga, nazývaná ostrov malomocných, je ostrov s pevností. Pevnost, která nebyla nikdy dobyta, postavili v 15. století Benátčané a vybavili ji 35 děly. Turci Spinalongu obléhali čtyřicet let, ale nakonec ji získali až dohodou. Byl to ostrov pro malomocné - na ostrově bylo v první polovině dvacátého století ghetto pro nemocné leprou. Nakažení leprou zde žili ve starých benátských domech, pěstovali různé zemědělské plodiny, chovali zvířata, ale nesměli s nikým obchodovat a stýkat se s nikým z okolních měst. Na pevnost Spinalonga se musíte vydat lodí z Agios Nikolaos přes cestovku a už jen ta jízda lodí stojí za to."

Autor: Michaela Vrožinová, věk 27 let, navštíveno 07/2009


Nakrmte pštrosa

"Při cestování po Krétě jsme narazili na pštrosí farmu. Na obrovská zvířata se bylo možné volně podívat. Součástí byla i restaurace, kde se podávaly pštrosí speciality z masa nebo vajec."

Autor: Zdeňka Bartošová, věk 30 let, navštíveno 06/2010


Navštivte s námi Krétu!

Křišťálové moře, rozlehlé pláže, mnoho architektonických památek, bohatá fauna a flora i hory - to vše vás čeká na dovolené na Krétě.

Prohlédněte si také