Základní informace o Srí Lance

Jaké informace o Srí Lance byste měli před vaší dovolenou vědět?

Oficiální název Srí Lanky je Srílanská demokratická socialistická republika. Jde o ostrovní stát v jihovýchodní Asii, který se do roku 1972 nazýval Cejlon. Srí Lanka se nachází v blízkosti poloostrova Přední Indie. Celková rozloha Srí Lanky je 65 610 km2. Srílanské břehy omývá Indický oceán.

Na Srí Lanku se jezdí na dovolenou především pro její nádherné pláže, čajové plantáže, zajímavé památky, úchvatnou krajinu, rozmanitou přírodu a pohostinné místní obyvatele.

Jaké informace byste měli vědět o Srí Lance?

Sloni na Srí Lance

Hlavní město

Za hlavní město Srí Lanky je obecně považováno Kolombo, oficiálně je však hlavním městem Šrí Džajavardanapura Kotte.

Měna

Měnou na Srí Lance je srílanská rupie (LKR).

Jazyk

Na Srí Lance se používá jazyk sinhálština (úřední) a tamilština.

Časový posun

Srílanský čas je oproti českému času posunut o +3,5 hodiny v létě a +4,5 hodiny v zimě.

Cestovní doklady

Pro vstup na území Srí Lanky je potřeba cestovní pas, který bude platný ještě alespoň 180 dní po příjezdu na Srí Lanku. Dále po vás může být imigračním úředníkem požadována zpáteční letenka nebo letenka do další destinace a prokázání dostatečných finančních prostředků na dobu pobytu. Krátkodobý pobyt (do 30 dnů) cizinců na Srí Lance je zpoplatněn. Každý návštěvník se musí před příjezdem na Srí Lanku elektronicky registrovat na www.eta.gov.lk a uhradit poplatek.

Zdravotní péče

Lékařská péče je na Srí Lance relativně dobrá. V případě potřeby je vhodné požádat o doporučení zdravotnického zařízení v hotelech vyšší kategorie. Soukromí lékaři bývají k zastižení celých 24 hodin. Doporučujeme sjednat před cestou kvalitní cestovní pojištění.

Na Srí Lance je nutné zachovávat základní hygienická pravidla pro pobyt v tropických zemích.

Očkování

Očkování na Srí Lance není povinně vyžadováno. Pouze pokud přilétáte z endemické oblasti výskytu žluté zimnice (subsaharská Afrika a Latinská Amerika) může být vyžadován záznam o platném očkování proti žluté zimnici. Doporučeným očkováním pro cestovatele je očkování proti žloutence typu A a B, proti břišnímu tyfu a tetanu.

Co by vás mohlo o Srí Lance dále zajímat