Co vidět v Tunisku

4 tipy na kulturní a historické zajímavosti Tuniska

Tunis

Hlavní město Tuniska uchvacuje historickým centrem i novou čtvrtí zbudovanou ve francouzském stylu a dalšími zajímavostmi. Co vidět v Tunisu? Atraktivní medína, která je přístupná Bránou moře (Bab el-Bahr), ukrývá doslova poklady: Olivovníková mešita (Djamma ez-Zitouna) se čtverhranným minaretem, proslulý souk s kořením a parfémy i etnografické muzeum Dar ben Abdallah. Dalšími „perlami“ jsou mešita a mauzoleum Hammoudy-Pachy, mešita Sidi-Youssef s nápadně zelenou střechou své medresy, mešita Sidi Mahrez, která je neobvykle zastřešená kopulí a zasvěcená patronu města Tunisu.

Museum Bardo

Nejnavštěvovanější atrakce Tunisu, kterou vidět, zahrnuje zajímavou sbírku římských mozaik. Spatříte zde nejkrásnější mozaiky z římských dob a skvostné archeologické nálezy ze všech koutů země. Bardo je považováno za nejdůležitější muzeum Tuniska, které je velmi působivé a pyšní se mnoha zajímavostmi. Muzeum se nachází v nádherném paláci ze 13. století, který je muzeem od roku 1888. Samotná budova je výstavním exponátem.

Kartágo

Město založené Féničany r. 814 př. n. l. a o šest století později zničené Římany se nachází v místě dnešního severního předměstí hlavního města a rozhodně nesmí chybět mezi našimi tipy, co vidět v Tunisku. Do kdysi mocného přístavu přitahují turisty zejména rezidence tuniského prezidenta, lázně císaře Antonia Pia a římské sídlo z 2. st. n. l. s pěknými mozaikami, které se nalézá v Archeologickém parku.

Kairouan

Jedno z významných tuniských měst pro muslimy bylo založeno roku 670 uprostřed stepi a stalo se jedním ze čtyř svatých měst islámu. Prohlídka města Kairouan je podmíněna podpisem prohlášení, že turista bude respektovat jeho svatý charakter a význam pro muslimy. Kromě mešity, která vyhlíží jako pevnost, stojí za vidění mešita Tří bran (9. stol.), studna Bir Barouta, jejíž voda je údajně zázračná neboť je v podzemí spojena se svatou studnou Zemzem v Mekce. Mauzoleum Sidi Sahaba je nádhernou ukázkou tuniského dekoračního umění, jemných dřevořezeb, štukových ozdob i využití fajánse.

Co by vás mohlo zajímat