Cestování v těhotenství

Těhotenství je jedním z nejkrásnějších období v životě každé ženy. Těšení se na potomka, rostoucí bříško, první pohyby dítěte a nákup výbavičky - to všechno je součástí těhotenství. Co když však připadne na období letních prázdnin a dovolených? Nevadí! I těhotné ženy si mohou dopřát cestu na dovolenou předtím, než se jejich život zcela zaměří na radosti a starosti mateřství. Poradíme vám, jak a kdy v těhotenství cestovat, na co si dát pozor a co nezapomenout před cestou zařídit.

Žena u autaKdy je vhodné cestovat v těhotenství?

Nejvhodnějším obdobím pro cesty těhotných na dovolenou do zahraničí je druhý trimestr, v němž ustupují ranní nevolnosti, a významně se snižuje riziko potratu. Těhotné ženy se obvykle cítí dobře a těhotenství je zatím příliš neomezuje. Nevhodným obdobím je první trimestr, který provázejí nevolnosti, únava a možné komplikace v podobě krvácení, bolestí či rizika potratu. Ve třetím trimestru již existuje riziko předčasného porodu, jemuž může dlouhé a únavné cestování napomoci. Těhotné ve třetím trimestru se navíc cítí nemotorně a cestování pro ně může být velmi náročné. Rozhodnutí, zda se vydat na cesty během konkrétního stadia těhotenství, je vhodné konzultovat s lékařem.

Létání v těhotenství

Těhotné ženy bez zdravotních komplikací mohou cestovat letadlem až do 36. týdne gravidity. Limit pro cestování těhotných se u jednotlivých leteckých společností liší. Obvykle se pohybuje mezi 32. a 36. týdnem těhotenství. V průběhu letu je žádoucí dodržovat pitný režim, zhruba každých 30 minut se protáhnout a projít po letadle, jelikož těhotným hrozí zvýšené riziko žilní trombózy. Při delších letech se doporučují stahovací punčochy. Dalším rizikem létání v těhotenství je předčasný porod z důvodu změny tlaků při vzletu a přistání letadla, kdy hrozí možnost protrhnutí blan a odtoku plodové vody. Létat by tedy neměly těhotné ženy, u kterých existuje zvýšené riziko předčasného porodu, které mají problémy s cévami či trpí otoky. Letecká společnost může po těhotné ženě od určitého stadia gravidity vyžadovat potvrzení od gynekologa, že je schopna letu.

LetadloCestování autem v těhotenství

Nastávající maminky mohou na dovolenou cestovat autem. Z důvodu možných otoků způsobených dlouhým sezením by však měly dodržovat několik zásad - dělat pravidelné pauzy na protáhnutí a procházky, důsledně dodržovat pitný režim a doplňovat hořčík. Těhotným se při cestování autem dělá často nevolno, takže je velmi důležité také udržování přiměřené teploty ve vozidle a pravidelný přísun vyhovujícího jídla. Samozřejmostí pro bezpečnost těhotné i plodu je pak používání bezpečnostních pásů. Pokud upravíte spodní část pásu pod bříškem tak, aby nevyvíjel tlak na dělohu, není důvod se použití pásu obávat. Další možností je speciální bezpečnostní pás pro těhotné, který vede přímo pod bříškem.

Cestování autem či autobusem může být pro nastávající maminky v pokročilém stadiu těhotenství velice únavné. Pohodlnější variantou je vlak, který slibuje lepší možnosti protažení a více prostoru.

Žena v autěCestovní pojištění v těhotenství

Cestovní pojištění by mělo být samozřejmostí pro každou dovolenou v zahraničí a v případě těhotenství to platí dvojnásob. Úhrada nákladů na zdravotní péči se v cizině může vyšplhat na astronomické sumy, jelikož Evropský průkaz zdravotního pojištění ani zdaleka nestačí na pokrytí některých lékařských zákroků, spoluúčasti při platbě za zdravotní péči či léky, která se hradí v některých zemích apod. Dalším důvodem, proč uzavřít v těhotenství cestovní pojištění, je asistenční služba v českém jazyce, která nastávajícím maminkám zajistí převoz do kvalitního zdravotního zařízení a pomůže s vyřízením veškerých formalit.

Klasické cestovní pojištění obvykle kryje pouze nahodilé události, z toho důvodu je vhodné uzavřít speciální cestovní pojištění pro těhotné, které se vztahuje také na péči související s těhotenstvím, porodem a na léčení či operaci předčasně narozeného dítěte. Doporučujeme vám cestovní pojištění pro těhotné od ERV Evropské pojišťovny s nejširší pojistnou ochranou. Pozor na to, že pojištění uzavírají pojišťovny s nastávajícími maminkami obvykle pouze tehdy, když těhotenství probíhá bez obtíží. V případě rizikového těhotenství či zdravotních problémů není vhodné riskovat. Pojišťovny navíc poskytují budoucím maminkám cestovní pojištění pouze do určitého stadia těhotenství. Jedinou pojišťovnou na českém trhu, která vás pojistí až do dvou měsíců před předpokládaným datem porodu, je právě již zmíněná ERV Evropská pojišťovna.

Mohlo by vás zajímat