1. eTravel.cz
  2. Novinky
  3. Tipy a rady, co zařídit před dovolenou

Co zařídit před dovolenou, aby proběhla v pohodě a bez starostí?

Pondělí, 27.6.2022

Co zařídit před dovolenou, aby proběhla v pohodě a bez starostí?

Dovolená je pro většinu z nás dlouho očekávaným obdobím, ve kterém si odpočineme od stresu i povinností všedních dnů a vydáme se za poznáváním nebo relaxací do zahraničí. Aby dovolená v cizí zemi proběhla v pohodě a bez starostí, je nezbytné před ní zařídit spoustu věcí. Přinášíme vám seznam rad a tipů, co všechno je potřeba zařídit před dovolenou.

Cestovní doklady a víza

Mezi jednu z nejdůležitějších věcí, které je třeba zařídit před dovolenou, patří cestovní doklady. Pokud se vydáváte na dovolenou s cestovní kanceláří, její zástupci vám poradí, jaké cestovní doklady budete potřebovat. V případě, že jedete do zahraničí na vlastní pěst, doporučujeme vám ověřit si aktuální informace ohledně potřebných cestovních dokladů na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR. V pravé části stránky stačí zadat konkrétní zemi, do níž cestujete a přejít na téma "Cestování". Poté již pouze klikněte na odkaz "Víza - režim vstupu" a otevřou se vám potřebné informace.

Častou chybou turistů před dovolenou je to, že si nezkontrolují platnost svého cestovního dokladu. Ta musí být v některých zemích, například v EgyptěThajsku či Mexiku, delší ještě více než šest měsíců po skončení pobytu. Vlastní cestovní doklad musí mít také dítě, a to s fotografií, která odpovídá současné podobě dítěte. Pokud jste některou z výše zmíněných věcí zanedbali, nezoufejte. Od 1. července 2018 je díky novele zákona o občanských průkazech a cestovních dokladech možné expresní vydání plnohodnotného  cestovního pasu do 24 hodin. Přečtěte si veškeré potřebné informace k vyřízení cestovního pasu.

Tip: prohlédněte si náš seznam zemí, do nichž vám pro cestování postačí občanský průkaz i zemí, do kterých musíte mít cestovní pas či vízum.

Pas

Pojištění do zahraničí

Před každou cestou do zahraničí důrazně doporučujeme sjednat si cestovní pojištění. Nespoléhejte ani na cestovní pojištění v rámci platební karty, které obvykle mívá velmi nízké limity pojistného plnění a nedostatečné krytí, ani na Evropský průkaz zdravotního pojištění, jenž vám sice v rámci EU zajistí nezbytnou zdravotní péči, ale nekryje případné výlohy, které si občané dané země hradí sami.

Cestovní pojištění do zahraničí pečlivě vybírejte podle výše limitů a podmínek pojistného plnění i dle rozsahu krytí pojištění. V případě nehody, úrazu či vážné nemoci vám takové pojištění může ušetřit obrovskou sumu peněz. Doporučujeme vám kvalitní a zároveň výhodné cestovní pojištění od ERV Evropské pojišťovny. Pojištění do zahraničí je jednou z těch nejdůležitějších věcí, které je před dovolenou třeba zařídit, takže jeho výběr určitě nepodceňujte.

Nabídka výhodných zájezdů

Očkování do zahraničí

Očkování do zahraničí je vhodné při cestách do exotických destinací. Před dovolenou v exotice vám doporučujeme ověřit, jaké očkování je do dané země povinné či doporučované nebo navštívit očkovací centrum, kde vám odborníci na tuto problematiku poradí, zda se máte do dané lokality nechat očkovat. V případě, že jedete s cestovní kanceláří a plánujete se zdržovat pouze v turistických oblastech, není obvykle očkování potřeba. Bližší informace o očkování do zahraničí najdete na webu Státního zdravotního ústavu.

Zdravotní předměty

Kufr na dovolenou

Ještě předtím, než začnete balit na dovolenou, si dobře promyslete, jaké cestovní zavazadlo s sebou budete brát. Zvolte takové zavazadlo, do kterého se vám bez problému vejde vše potřebné a zároveň není zbytečně objemné a dobře se s ním manipuluje. Obzvlášť při cestování s dětmi toto velmi oceníte. Vaše cestovní zavazadla v případě cesty letadlem zároveň musejí splňovat limity rozměrů a váhy daných aerolinií. Přečtěte si, jak vybrat vhodný cestovní kufr i příruční zavazadlo na dovolenou.

Tip: opatřete svoje cestovní zavazadlo jmenovkou na kufr, kterou vám poskytujeme ke stažení zdarma! Můžete si vybrat ze dvou typů visaček a vytisknout si je a připevnit na zavazadlo v pohodlí domova během pouhých pěti minut.

Seznam věcí na dovolenou

Nyní již máte opatřené vhodné cestovní zavazadlo a můžete začít před dovolenou zařizovat to téměř nejdůležitější - balení věcí. Přečtěte si, co si sbalit pro pobyt u moře, na horách, na rodinnou dovolenou i pro zájezd s vlastním stravováním. Pokud si budete chtít balit přímo se seznamem věcí v ruce, ze kterého můžete odškrtávat, vytiskněte si náš přehledný seznam věcí na dovolenou v PDF.

shutterstock_294552683-(1).png

Jídlo na cesty

V případě, že máte objednaný zájezd bez stravování nebo jedete na dovolenou na vlastní pěst, bude se vám hodit vědět, jaké jídlo vzít s sebou na dovolenou. Doporučujeme vozit na cesty pouze trvanlivé potraviny, které vydrží dlouhý čas a případné změny teplot. Zabalte si např. sušenky, cereálie, müsli, ořechy, sušené ovoce, paštiky, salámy, masové konzervy, konzervované či nakládané ovoce a zeleninu, vakuově balené pečivo, těstoviny, rýži, luštěniny, instantní polévky, omáčky nebo jiná jídla apod. Z těchto surovin je možné připravit jednoduché pokrmy přímo na místě.

Letecké zájezdy za fajn ceny

Rady, jak se chovat v letadle a na letišti

Jestliže na dovolenou cestujete letecky, budou se vám hodit naše tipy, jak se chovat v letadle a na letišti. Na letiště se dostavte alespoň s dvouhodinovým předstihem, abyste stihli vyzvednutí palubní vstupenky, odbavení, pasovou i bezpečnostní kontrolu. Během bezpečnostní kontroly na letišti vás čeká zběžná prohlídka a průchod bezpečnostním rámem. Před ním odložte všechny kovové předměty, z příručního zavazadla vyndejte veškeré tekutiny a gely (max. můžete v příručním zavazadle vézt 1 litr tekutin v jednotlivých baleních do 100 ml v průhledném uzavíratelném sáčku) i elektroniku a dejte zmíněné věci do plastové nádoby na posuvný pás kontrolního rámu. Poté projděte bezpečnostním rámem.

Na větších letištích dochází obzvlášť v hlavní sezoně k odletům hned několika letů do stejné destinace. Z toho důvodu si pečlivě ověřte číslo vaší linky i vstupní brány - gate. K vstupní bráně se dostavte s předstihem zhruba 30-45 minut před odletem. Informaci, kdy vaše brána zavírá, se dozvíte z palubní vstupenky a informačních tabulí na letišti. Po kontrole palubních vstupenek pokračujte přímo do letadla či do letištního autobusu, který vás doveze k letadlu. V letadle uložte své kabinové zavazadlo do prostoru nad vaší hlavou nebo pod sedadlo před vámi, vypněte všechna elektronická zařízení a pečlivě si vyslechněte bezpečnostní instruktáž letušek.

Tip: pokud plánujete dovolenou vlastní dopravou, pomůžou vám naše rady, co je třeba zařídit před dovolenou autem.

Letadlo

Mohlo by vás zajímat

Již víte, co je potřeba zařídit před dovolenou. Nyní je čas vybrat si vhodný zájezd, pokud ho ještě nemáte, či zjistit další užitečné informace pro dovolenou.

Další články

Inspirujte se naším žebříčkem TOP 7 nejlepších zemí na dovolenou v roce 2024, které jsme pro vás vybrali s důrazem na krásné pláže, skvělé turistické zázemí, zajímavé výletní cíle a jedinečné zážitky.
Stýská se vám po létě a chcete si ještě dopřát teplého počasí? Poradíme vám, kam vyrazit na nejlepší říjnovou dovolenou u moře. Nechte se inspirovat středomořskými destinacemi, kde jsou i na podzim pláže krásně vyhřáté, nebo letovisky u břehů severní Afriky, kde si užijete koupání v příjemně teplé vodě.