Jak na cestování letadlem s miminkem?

Váháte, zda vyrazit na dovolenou s miminkem letadlem? Přečtěte si náš článek o cestování letadlem s malými dětmi a budete mít jasno, od kdy můžete s miminkem létat, na co si dát pozor při nákupu letenky, co všechno si vzít sebou na palubu letadla a co je třeba před letem zařídit.

Rodina sleduje letadlo

Od kdy mohou děti létat letadlem a jak?

Obecně se nedoporučuje létání s dětmi mladšími třech měsíců. Malé děti jsou velmi citlivé na tlakové změny v letadle a jsou náchylnější k možným infekcím, které na ně mohou přenést ostatní pasažéři. Většina leteckých společností však povoluje i přepravu kojenců starších 14 dnů. Platí však, že čím je dítě starší, tím lépe bude cestu letadlem snášet.

Do dvou let věku může dítě cestovat na klíně dospělého, přičemž se za něj obvykle hradí pouze několik desítek procent z ceny letenky dle tarifu letecké společnosti. K připoutání dítěte se používá přídavný pás, který se propojí s pásem dospělého. Od dvou let musí mít dítě vlastní sedadlo a cena letenky se odvíjí od ceníku a speciálních dětských tarifů dané letecké společnosti.

Jak vybrat leteckou společnost pro let s miminkem?

Podmínky přepravy kojenců letadlem se liší v závislosti na pravidlech jednotlivých leteckých společností. Z toho důvodu je žádoucí, zjistit si ještě před nákupem letenky, od kolika týdnů umožňuje vámi preferovaná aerolinie přepravu kojenců, kolik si účtuje za letenku pro miminko, jaké nadstandardní služby pro děti poskytuje (např. jídlo, dětské postýlky apod.). Že letíte s miminkem, nahlaste již při rezervaci letenky. Dejte si pozor také na povolenou hmotnost a počet zavazadel, jelikož s miminkem toho povezete na dovolenou mnohem více.

Tipy, co udělat před letem s miminkem a během něj

 • Na letiště se dostavte včas, jelikož s miminkem vám odbavovací proces zabere více času (cca 2 hodiny před odletem)
 • Pro případ zpoždění letadla buďte vybaveni dostatkem jídla a plen pro dítě
 • V případě potřeby využijte na letišti místnosti s přebalovacími pulty
 • Na palubu nastupujte mezi posledními, aby dítě nemuselo v letadle sedět příliš dlouho
 • Při nástupu se informujte u personálu o umístění toalet a přebalovacích pultů v letadle
 • Nezapomeňte dítě připoutat, případně požádejte o pomoc letušku
 • V okamžiku vzletu a přistání dejte dítěti napít z lahve nebo ho kojte, aby mu bolestivě nezaléhaly uši

Co si vzít do letadla s miminkem?

Na palubu letadla doporučujeme při cestování s kojencem být vybaven následujícími věcmi:

 • Občerstvení pro dítě (pokud není v ceně letenky dětské jídlo)
 • Bryndák, dětská lžička, ručník
 • Plenky, ošetřující mast, vlhčené ubrousky
 • Náhradní oblečení pro dítě
 • Dudlík
 • Přikrývka pro dítě
 • Lékárnička a pevný igelitový sáček pro případ nevolnosti
 • Oblíbené hračky
 • Náhradní oblečení pro vás (pro případ nehody dítěte ve vaší blízkosti)
Otec se synem sledují letadlo

Kočárek do letadla

Dětský kočárek je možné nechat odbavit s ostatními zavazadly nebo si ho nechat až do nástupu do letadla, kdy ho personál uloží do zavazadlového prostoru. Pro miminka do dvou let věku bývá přeprava kočárku bezplatná a jeho váha se nezapočítává do váhy ostatních přepravovaných zavazadel.

Cestovní lahvičky a kojenecká výživa do letadla

Do letadla si můžete vzít pouze tekutiny v balení do objemu 100 mililitrů umístěné v průhledném uzavíratelném plastovém sáčku s maximálním celkovým objemem 1 litr. V případě cestování s miminkem však smíte převážet na palubě letadla také kojeneckou výživu, a to v množství potřebném pro daný let. Při kontrole vás může personál letiště požádat o ochutnání této kojenecké stravy nebo o předložení dokladu o původu tekutiny z bezpečnostní důvodů.

Jak zabavit dítě v letadle

Pro nejmenší děti doporučujeme vzít na palubu letadla jejich oblíbené hračky, které je vždy dokáží rozptýlit. Pokud se přesto bude miminko nudit, můžete ho vzít do náručí a procházet se s ním letadlem. Pro starší děti je vhodné mít připravené obrázkové knížky, stažené pohádky do tabletu či mobilu nebo různé zábavné aplikace a hry v elektronických zařízeních.

Děti hrající si s tabletem

Co by vás mohlo zajímat