První cesta letadlem

Poprvé odlétáte na svou vysněnou dovolenou a nevíte, co vás čeká? V následujícím článku vás krok za krokem provedeme vaší první cestou letadlem.

Cesta na letiště

Zabalili jste si poslední tričko, překontrolovali cestovní doklady, peníze i další věci a vyrážíte na cestu. Na letišti máte být alespoň 2 hodiny před odletem. Neberte to na lehkou váhu. Nevěřili byste, jak rychle to uteče. Ať už vás čeká kratší či delší cesta na letiště, počítejte s dostatečnou časovou rezervou.

Co na sebe do letadla? Volte praktický a pohodlný prodyšný oděv i obuv. Nezapomeňte na lehký svetřík nebo košili.

Příjezd na letištěletadlo

Nemáte nikoho na odvoz na letiště a nechcete cestovat hromadnou dopravou? Informujte se o parkování na letišti.

Letiště Václava Havla je dobře značené. Přepážky cestovních kanceláří najdete v terminálech 1 a 2 v levé části letištní haly. Letiště Brno Tuřany a letiště Leoše Janáčka v Ostravě-Mošnově je menší a klidnější. Rozhlédněte se a jistě brzy zahlédnete logo vaší cestovní kanceláře. Od zástupce CK obdržíte chybějící doklady k odletu a sdělí vám, u které přepážky budete odbaveni.

Tip: Přijeli jste příliš brzy? Zajděte si do kavárny či restaurace a prostě relaxujte a užívejte si letištní „cvrkot“. Denně se tu potkávají tisíce lidí různých národností, povolání a příběhů.

Odbavení zavazadel a vyzvednutí palubní vstupenky

U přepážky předložíte letenku a cestovní doklad a bude vám vystavena palubní vstupenka. Pokud jste si předem koupili let v comfort nebo business třídě, případně máte letenku s místenkou, vydají vám palubní vstupenku s rezervovaným místem. Jinak můžete zkusit požádat o „lepší místo“ v letadle. Obdržíte také identifikační lístek či nálepku k zavazadlu.

V pokynech na cestu bývá informace o případných vstupních vízech a také o váhovém limitu zavazadel, obvykle to je 15 kg na osobu. V případě jeho překročení pravděpodobně zaplatíte poplatek za kilogramy navíc. Důležité je také zabezpečení zavazadla. K dispozici je na letišti služba pro zabalení kufru do fólie na ochranu před případným poškozením. V zavazadle nikdy nenechávejte cenné věci, mějte je ve svém příručním zavazadle.

Kočárek pro dítě do 2 let se přepravuje bezplatně. O jeho naložení do zavazadlového prostoru se postará letištní personál, zpravidla jej můžete mít při sobě až do nástupu do letadla. Podobná pravidla platí také pro invalidní vozíky.

Tip: Přečtěte si, co smíte přepravovat v letadle.

Pasová kontrola a tranzitní zóna

letadloNyní je na řadě pasová kontrola. Připravte si palubní vstupenku a cestovní doklad, jehož platnost jste si včas zkontrolovali.

Poté, co projdete turnikety přes pasovou kontrolu, vstupíte do tranzitní zóny. Tato část letiště je stejně jako hala dobře značená a pro pohodlí pasažérů je tu k dispozici veškeré zázemí. Budete mít možná čas na občerstvení. Oblíbené je i nakupování v duty free obchodech, kde zboží nepodléhá clu.

Ještě, než se necháte zlákat výhodnými nákupy nebo posezením v kavárně, zkontrolujte si na palubní vstupence číslo brány, anglicky „gate“, odkud odlétá vaše letadlo a čas, kdy se musíte dostavit k nástupu.

Osobní prohlídka a kontrola příručního zavazadla

Na všech letištích platí při přepravě striktní bezpečnostní předpisy. Cestující procházejí detekčními rámy a jejich příruční zavazadla jsou též kontrolována rentgenem. Při této proceduře se prosím řiďte pokyny pracovníků ostrahy.

Klíče, mobilní telefon, pokud možno vypnutý, mince či pásky s kovovou sponou uložte do připravených plastových nádob a své příruční zavazadlo odložte na posuvný pás kontrolního rámu. Budete zběžně zkontrolováni příručním detektorem, případně můžete být požádáni o odložení obuvi.

Při dodržení bezpečnostních pravidel ale není třeba mít z prohlídky obavy. Poté, co projdete detekčním rámem, převezmete si své příruční zavazadlo i odložené předměty.

Tip: Podívejte se na přehlednou infografiku, co si můžete vzít do letadla, ať nemáte problémy při bezpečnostní kontrole.

Nástup do letadla, příprava před startem a let

letadloOd bezpečnostní kontroly se přesunete k příslušné gate, odkud odlétá vaše letadlo, a počkáte na pokyn k nástupu do letadla. Po kontrole palubních vstupenek pokračujete buď přímo do letadla, nebo do přistavených letištních autobusů, které vás odvezou k letadlu.

Po nástupu do letadla si uložte palubní zavazadlo do určeného prostoru a usaďte se na své místo. Vypněte si telefon. Před startem budete krátce poučeni, jak se chovat během letu.

Start letadla nemusí být pro některé citlivější lidi příjemný. Při stoupání vzniká v uchu přetlak vlivem poklesu okolního atmosférického tlaku. Během sestupu naopak okolní tlak stoupá, což má za následek vznik podtlaku v uchu. Obtíže pomáhají zmírnit bonbóny nebo žvýkačky. Pokud trpíte strachem nebo nevolností užijte s předstihem tišící lék.

Samotný let se odehrává v nadmořské výšce kolem 10 000 metrů, okolní teplota vzduchu se pohybuje od -50 do -70˚C. Po vystoupání letadla do letové výšky je možné rozepnout si bezpečnostní pásy, ale doporučuje se nechat si je zapnuté.

Letušky a stevardi během letu servírují občerstvení. U letů bez občerstvení je možné si na místě koupit nápoje a něco k jídlu, nebo si občerstvení předem za příplatek objednat. Během cesty vám také nabídnou ke koupi duty free zboží.

Konec cesty letadlem

Před přistáním zaujměte své místo a zapněte si pásy. Vaše první cesta letadlem letadlopomalu končí. Je nepsaným zvykem, že cestující po dosednutí na přistávací dráhu poděkují kapitánovi potleskem. Na pokyn palubního personálu se pak můžete odebrat k východu z letadla.

Na cílovém letišti bývá, podle jeho velikosti, přichystán autobus, který vás dopraví k letištní hale. První, s kým se setkáte po příletu do cizí země, jsou pracovníci zdejší pasové kontroly. Připravte si pasy a víza nebo peníze na poplatek za víza, jsou-li vyžadována.

Po příchodu do haly si z pásů vyzvedněte zavazadla a pokračujte dál do vestibulu. Zde se setkáte se zástupcem cestovní kanceláře, který vás již očekává.

Delegát CK vás přivítá v destinaci a po kontrole voucherů vás nasměruje do autobusu, který vás dopraví do hotelu. Vaše dovolená právě začala.

Kam dál