První cesta letadlem

Poprvé odlétáte na svou vysněnou dovolenou a nevíte, co vás čeká? V následujícím článku vás krok za krokem provedeme vaší první cestou letadlem.

Cesta na letiště

Zabalili jste si poslední tričko, překontrolovali cestovní doklady, peníze i další věci a vyrážíte na cestu. Na letišti máte být alespoň 2,5 hodiny před odletem. Neberte to na lehkou váhu. Nevěřili byste, jak rychle to uteče. Ať už vás čeká kratší či delší cesta na letiště, počítejte s dostatečnou časovou rezervou.

Co na sebe do letadla? Volte praktický a pohodlný prodyšný oděv i obuv. Nezapomeňte na lehký svetřík nebo košili.

Příjezd na letištěletadloNemáte nikoho na odvoz na letiště a nechcete cestovat hromadnou dopravou? Informujte se o parkování na letišti.

Letiště Václava Havla je dobře značené. Letiště Brno Tuřany a letiště Leoše Janáčka v Ostravě-Mošnově je menší a klidnější. Po příchodu do letištní haly vyhledejte na informační tabuli, dle vašeho čísla letu a cílové destinace, číslo odbavovací přepážky. Veškeré informace jsou uvedeny v pokynech k odletu.

Tip: Přijeli jste příliš brzy? Zajděte si do kavárny či restaurace a prostě relaxujte a užívejte si letištní „cvrkot“. Denně se tu potkávají tisíce lidí různých národností, povolání a příběhů.

Odbavení zavazadel a vyzvednutí palubní vstupenky

U přepážky předložíte letenku a cestovní doklad a bude vám vystavena palubní vstupenka. Pokud jste si předem koupili let v comfort nebo business třídě, případně máte letenku s místenkou, vydají vám palubní vstupenku s rezervovaným místem. Jinak můžete zkusit požádat o „lepší místo“ v letadle. Obdržíte také identifikační lístek či nálepku k zavazadlu.

V pokynech na cestu bývá informace o případných vstupních vízech a také o váhovém limitu zavazadel, obvykle to je 23 kg na osobu (v závislosti na letecké společnosti). V případě jeho překročení pravděpodobně zaplatíte poplatek za kilogramy navíc. Důležité je také zabezpečení zavazadla. K dispozici je na letišti služba pro zabalení kufru do fólie na ochranu před případným poškozením. V zavazadle nikdy nenechávejte cenné věci, mějte je ve svém příručním zavazadle.

Kočárek pro dítě do 2 let se přepravuje bezplatně. O jeho naložení do zavazadlového prostoru se postará letištní personál, zpravidla jej můžete mít při sobě až do nástupu do letadla. Podobná pravidla platí také pro invalidní vozíky.

Tip: Přečtěte si, co smíte přepravovat v letadle.

Pasová a bezpečnostní kontrola

letadloplatnost jste si včas zkontrolovali. Pokud odlétáte z Terminálu 2, pokračujte k bezpečnostní kontrole. Pasová kontrola zde není.

Osobní prohlídka a kontrola příručního zavazadla

Na všech letištích platí při přepravě striktní bezpečnostní předpisy. Cestující procházejí detekčními rámy a jejich příruční zavazadla jsou též kontrolována rentgenem. Při této proceduře se prosím řiďte pokyny pracovníků ostrahy.

Klíče, mobilní telefon, pokud možno vypnutý, mince či pásky s kovovou sponou uložte do připravených plastových nádob a své příruční zavazadlo odložte na posuvný pás kontrolního rámu. Můžete být zběžně zkontrolováni příručním detektorem, případně můžete být požádáni o odložení obuvi.

Při dodržení bezpečnostních pravidel ale není třeba mít z prohlídky obavy. Poté, co projdete detekčním rámem, převezmete si své příruční zavazadlo i odložené předměty.

Tip: Podívejte se na přehlednou infografiku, co si můžete vzít do letadla, ať nemáte problémy při bezpečnostní kontrole.

Poté vstoupíte do tranzitní zóny. Tato část letiště je stejně jako hala dobře značená a pro pohodlí pasažérů je tu k dispozici veškeré zázemí. Budete mít možná čas na občerstvení. Oblíbené je i nakupování v duty free obchodech, kde zboží nepodléhá clu.

Ještě, než se necháte zlákat výhodnými nákupy nebo posezením v kavárně, zkontrolujte si na palubní vstupence číslo brány, anglicky „gate“, odkud odlétá vaše letadlo a čas, kdy se musíte dostavit k nástupu.

Nástup do letadla, příprava před startem a let

letadlo

Po nástupu do letadla si uložte palubní zavazadlo do určeného prostoru a usaďte se na své místo. Vypněte si telefon nebo ho přepněte do režimu letadlo. Před startem budete krátce poučeni, jak se chovat během letu.

Start letadla nemusí být pro některé citlivější lidi příjemný. Při stoupání vzniká v uchu přetlak vlivem poklesu okolního atmosférického tlaku. Během sestupu naopak okolní tlak stoupá, což má za následek vznik podtlaku v uchu. Obtíže pomáhají zmírnit bonbóny nebo žvýkačky. Pokud trpíte strachem nebo nevolností užijte s předstihem tišící lék.

Samotný let se odehrává v nadmořské výšce kolem 10 000 metrů, okolní teplota vzduchu se pohybuje od -50 do -70˚C. Po vystoupání letadla do letové výšky je možné rozepnout si bezpečnostní pásy, ale doporučuje se nechat si je zapnuté.

Letušky a stevardi během letu servírují občerstvení. U letů bez občerstvení je možné si na místě koupit nápoje a něco k jídlu, nebo si občerstvení předem za příplatek objednat. Během cesty vám také nabídnou ke koupi duty free zboží.

Konec cesty letadlem

Před přistáním zaujměte své místo a zapněte si pásy. Vaše první cesta letadlem letadlo

Na cílovém letišti bývá, podle jeho velikosti, přichystán autobus, který vás dopraví k letištní hale. První, s kým se setkáte po příletu do cizí země, jsou pracovníci zdejší pasové kontroly. Připravte si cestovní doklady a víza nebo peníze na poplatek za víza, jsou-li vyžadována.

Po příchodu do haly si z pásů vyzvedněte zavazadla a pokračujte dál do vestibulu. Zde se setkáte se zástupcem cestovní kanceláře, který vás již očekává.

Delegát CK vás přivítá v destinaci a po kontrole voucherů vás nasměruje do autobusu, který vás dopraví do hotelu. Vaše dovolená právě začala.

Kam dál