Vyberte zemi
29.07–28.09.2021

Cestovní pasy: vše, co potřebujete vědět o vyřízení pasu

Chystáte se na dovolenou a potřebujete cestovní pas? V tomto článku se dozvíte vše o vydávání cestovních dokladů, jejich platnosti, poplatcích za vystavení i ostatní informace užitečné pro vyřízení nového cestovního pasu. Dozvíte se také, jak je to s cestovním pasem na počkání a s cestovním pasem pro dítě.

Vybavení cestovatele

Potřebuji nový cestovní pas

Kde vyřídit nový cestovní pas

 • O nový cestovní pas požádejte u kteréhokoliv obecního úřadu obce s rozšířenou působností, v Praze u úřadu městské části nebo u Ministerstva vnitra.
 • K podání žádosti nepotřebujete žádný vyplněný formulář ani fotografii - vše je zajištěno na místě.

Tip: podívejte se na seznam úřadů, kde lze vyřídit cestovní pas.

Co je potřeba pro vydání pasu a kdo o něj může požádat?

 • Dospělý nad 18 let předkládá pro vydání pasu doklad prokazující údaje zapisované do cestovního dokladu (např. občanský průkaz) a starý cestovní pas (pokud byl vydán).
 • Nezletilý od 15 do 18 let potřebuje doklad prokazující údaje zapisované do cestovního pasu (např. občanský průkaz), starý cestovní pas (pokud byl vydán) a písemný souhlas zákonného zástupce s jeho ověřeným podpisem.

Kolik stojí cestovní pas a jak dlouho trvá vyřízení pasu

 1. Cestovní pas na počkání do 24 hodin: 6 000 Kč/dospělý, 2 000 Kč/dítě
 2. Expresní pas do 5 pracovních dnů: 3 000 Kč/dospělý, 1 000 Kč/dítě
 3. Klasický pas do 30 dnů: 600 Kč/dospělý, 100 Kč/dítě

Cestovní pas pro dítě

 • Vlastní cestovní doklad musí mít každý občan České republiky cestující do zahraničí. Tedy i děti - již není možné zapisování dětí do cestovních dokladů rodičů.
 • Žádost o cestovní doklad pro dítě podává zákonný zástupce.
 • Pro vydání cestovního pasu pro dítě do 15 let je potřeba rodný list nebo jiný doklad dítěte a starý cestovní pas (pokud byl vydán). Nezbytná je i osobní účast dítěte.
 • Pokud dítě cestuje bez rodiče či zákonného zástupce (např. s prarodiči), doporučuje Ministerstvo zahraničních věcí ČR, aby doprovázející osoba měla písemný souhlas rodiče s konkrétní cestou. Pokud je písemný souhlas rodiče nutný, uvádí to Ministerstvo zahraničních věcí ČR na svých webových stránkách v kapitole "Informace o podmínkách cestování" do jednotlivých států světa. 

Platnost cestovního pasu

 • Pro občany od 15 let je platnost cestovního pasu 10 let. Dětské pasy se vydávají na 5 let.
 • Platnost pasů se neprodlužuje, je potřeba zažádat o nový.

Jak dlouho musí platit pas v některých zemích

Pozor na platnost pasu při některých cestách: 

 • Pokud cestujete například do EgyptaThajska či Mexika, musí váš pas platit ještě nejméně šest měsíců po zahájení/skončení pobytu.
 • Doporučujeme ověřit si nutnou délku platnosti cestovního pasu ještě před cestou na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR. Potřebné informace najdete v sekci "Víza - režim vstupu" po zvolení konkrétního státu a téma "cestování" v pravé části stránky.

Kam můžete cestovat na občanku

Do zahraničí se dá cestovat také na občanský průkaz. Kam můžete cestovat na občanku?

 1. Země Schengenu: BelgieDánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Island, Itálie, Lichtenštejnsko, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Nizozemsko, Německo, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko
 2. Země mimo Schengenský prostor: Bulharsko, Chorvatsko, Kypr, Irsko, Rumunsko
 3. Ostatní země: Albánie, Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Gruzie, Kosovo, Makedonie, Moldávie a Srbsko

Nepřehlédněte!