Sleva 500 Kč
Rezervujte si zájezd online a získejte
500 Kčslevu*
Více informací o slevě* platí pro vybrané zájezdy
Vyberte zemi
21.01–20.03.2020

Cestovní pasy: vše, co potřebujete vědět o vyřízení pasu

Chystáte se na dovolenou a potřebujete cestovní pas? V tomto článku se dozvíte o aktuálních novinkách ve vydávání cestovních dokladů, jejich platnosti, poplatcích za vystavení i ostatních informacích užitečných pro vyřízení nového cestovního pasu. Dozvíte se také, jak je to s cestovním pasem na počkání a s cestovním pasem pro dítě.

Doklady

Aktuální novinky ve vydávání pasů: cestovní pas na počkání

Od 1. července 2018 se díky novele zákona o občanských průkazech a cestovních dokladech dočkáme možnosti expresního vydání plnohodnotného cestovního pasu na počkání - do 24 hodin. Tato novinka umožní nečekané cesty mimo Schengenský prostor. Expresní cestovní pas do 24 hodin bude možné převzít pouze u Ministerstva vnitra. Poplatek za pas na počkání bude 6 000 Kč. Levnější variantou bude expresní cestovní pas vydaný do 5 pracovních dnů za poplatek 3 000 Kč.

Již od 1. ledna 2016 se vydávají pouze cestovní pasy se strojově čitelnými údaji a s nosičem dat s biometrickými údaji.

Potřebuji nový cestovní pas

Kde vyřídit nový cestovní pas

 • Nový cestovní pas vám vydají obecní úřady obce s rozšířenou působností, v Praze úřady městských částí.
 • O cestovní pas požádejte návštěvou a podáním žádosti na příslušném úřadě.
 • K podání žádosti nepotřebujete žádný vyplněný formulář ani fotografii - vše je zajištěno na místě.

Náš tip: Podívejte se na seznam úřadů, kde lze vyřídit cestovní pas.

Co je potřeba pro vydání pasu

 • Dospělý nad 18 let předkládá pro vydání pasu doklad prokazující údaje zapisované do cestovního dokladu, např. občanský průkaz a starý cestovní pas, pokud byl vydán.
 • Nezletilý od 15 do 18 let potřebuje doklad prokazující údaje zapisované do cestovního pasu, např. občanský průkaz, starý cestovní pas, doklad totožnosti zákonného zástupce, např. občanský průkaz a rodný list.

Kolik stojí cestovní pas a jak dlouho trvá vyřízení pasu

Poplatky za vyřízení cestovního pasu platné OD 1. července 2018:

 Rychlost vydání Poplatek dospělý Poplatek dítě Cestovní pas na počkání do 24 hodin 6 000 Kč 2 000 Kč Expresní pas do 5 pracovních dnů 3 000 Kč 1 000 Kč Klasický pas do 30 dnů 600 Kč 100 Kč

 

Poplatky za vyřízení cestovního pasu platné DO 1. července 2018:

 Rychlost vydání Poplatek dospělý Poplatek dítě Expresní pas do 6 pracovních dnů 4 000 Kč 2 000 Kč Klasický pas do 30 dnů 600 Kč 100 Kč

Cestovní pas pro dítě

 • Vlastní cestovní doklad musí mít každý občan České republiky cestující do zahraničí. Tedy i děti - již není možné zapisování dětí do cestovních dokladů rodičů.
 • Žádost o cestovní doklad pro dítě podává zákonný zástupce.
 • Pro vydání cestovního pasu pro dítě do 15 let je potřeba rodný list dítěte, starý cestovní pas a občanský průkaz zákonného zástupce. Nezbytná je i osobní účast dítěte.
 • Pokud dítě cestuje bez rodiče či zákonného zástupce (např. s prarodiči), doporučuje Ministerstvo zahraničních věcí ČR, aby doprovázející osoba měla písemný souhlas rodiče s konkrétní cestou. Pokud je písemný souhlas rodiče nutný, uvádí to Ministerstvo zahraničních věcí ČR na svých webových stránkách v kapitole Informace o podmínkách cestování do jednotlivých států světa. 

Vybavení cestovateleVybavení cestovatele

Platnost cestovního pasu

 • Pro občany od 15 let je platnost cestovního pasu 10 let. Dětské pasy se vydávají na 5 let.
 • Platnost pasů se neprodlužuje, je potřeba zažádat o nový.

Jak dlouho musí platit pas v některých zemích

Pozor na platnost pasu při některých cestách: 

 • Pokud cestujete například do EgyptaThajska či Mexika, musí váš pas platit ještě nejméně šest měsíců po skončení pobytu.
 • Doporučujeme ověřit si nutnou délku platnosti cestovního pasu ještě před cestou na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR. Potřebné informace najdete v sekci Víza - režim vstupu po zvolení konkrétního státu a téma cestování v pravé části stránky.

Kam můžete cestovat na občanku

Do zahraničí se dá cestovat také na občanský průkaz. Kam můžete cestovat na občanku:

 1. Země Schengenského prostoru: BelgieDánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Island, Itálie, Lichtenštejnsko, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Nizozemsko, Německo, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko
 2. Země mimo Schengenský prostor: Bulharsko, Chorvatsko, Kypr, Irsko, Rumunsko, Spojené království
 3. Ostatní země: Albánie, Bosna a Hercegovina, Černá Hora, GruzieMakedonie, Moldávie a Srbsko

Nepřehlédněte!