Nebojte se cestování s malými dětmiNebojte se cestování s malými dětmi

Být rodiči ještě nemusí nutně znamenat konec vašim dovoleným. Cestovat se dá i s malými dětmi. Ačkoliv někteří lidé tvrdí, že dovolená s miminkem u moře není vhodná, najdou se i rodiny, které si ji s radostí dopřejí. Poradíme vám, jak dovolenou s malým dítětem zvládnut bez problémů.

Proč cestovat s malými dětmi? Pobyt u moře příznivě ovlivňuje zdraví a děti milují nová místa a dobrodružství. Zvlášť oblíbenou prázdninovou disciplínou je objevování nových příchutí zmrzliny. Vzpomínky na společně strávenou dovolenou patří k tomu nekrásnějšímu, co si děti i vy odnášíte do dalšího života.

Tip: Oblíbená je klubová dovolená s dětským programem v češtině. Dětské kluby vedou všestranné animátorky a animátoři. Podívejte se na aktuální nabídku dovolené s dětskými kluby.

Dobrý plán je zárukou úspěchu při cestování s dětmi

Dokonce ani delší cestování autem nebo letadlem s malými dětmi nemusí být pro rodinu nutně utrpením. Pokud jste v pohodě vy, těšíte se na prázdniny, společně jste je plánovali a zapojili jste do příprav i své děti, většina z nich cestování dobře snáší.

Při dovolené s miminkem či malým dítětem rozhodně nepodceňujte přípravu. Pečlivě si vyberte zájezd. Ověřte si, jaké doklady musíte mít, když cestujete s dětmi. Než začněte balit, vytvořte si podrobný seznam věcí na dovolenou k moři s dětmi.

Rodina-s-detmi-na-plazi-(1).jpg

Tip: Podívejte se, kde je nejlepší dovolená s dětmi u moře.

Rady při cestování s malými dětmi

  • Mějte všechno potřebné po ruce. Do příručního zavazadla si sbalte lahev s vodou, suchý ručník, vlhčené ubrousky, rezervní oblečení, nočník, pleny, ošetřující mast, dudlík, lžičku, bryndáček, hrneček, oblíbené hračky, klobouček, brýle proti slunci, dečku. Přibalte také dětský opalovací přípravek s vysokým ochranným faktorem, pevný igelitový sáček pro případ nevolnosti a cestovní lékárničku.
  • Cestou jistě bude hlad a žízeň, takže přibalte jídlo a pití. Je lepší nespoléhat se, že něco koupíte cestou. Sortiment v obchodech na letištích či u čerpacích stanic nemusí být vhodný pro malé děti. Zajistěte dětem dostatečný pitný režim.
  • Pokud cestujete s dětmi autem, dělejte častěji přestávky. Vyplatí se předem udělat si přehled o vybavenosti odpočívadel a benzinových pump a naplánovat, kde zastavíte na odpočinek. Pro malé děti je také výhodné, pokud si k nim jeden z rodičů přisedne na zadní sedadlo a dělá jim společnost. Odborníci radí děti zabavit hračkami, vyprávěním, slovními hrami, dobrý je i zpěv.

Tip: Autem pohodlně dojedete například do Chorvatska s dětmi zdarma.

  • Pokud vaše dítě trápí během cestování nevolnost (kinetóza), neměli byste mu bezprostředně před zahájením cesty dávat jídlo. Pomáhá také navlhčený ručník pro osvěžení a přestávka a pobyt na čerstvém vzduchu. Nevolnost zhoršují zrakové vjemy, proto není dobré číst nebo sledovat ubíhající krajinu. Po poradě s dětským lékařem také můžete před cestou dítěti podat některý z volně dostupných léků.
  • Cestování letadlem zpravidla dobře snáší i menší děti. Je však potřeba počítat s nepříjemným pocitem během vzletu a přistání, který je způsoben přetlakem ve středním uchu. Potlačit je pomůže bonbón nebo žvýkačka. Pokud cestujete na dovolenou s kojencem, při vzletu a přistání lze miminko nakojit nebo mu dát napít z lahve. Také nezapomínejte na přísun tekutin během letu. Do letadla s dětmi nespěchejte, je výhodné nastupovat až mezi posledními. Zkrátíte tím čas, který budou muset strávit na svém místě.

Tip: K oblíbeným destinacím pro dovolenou s malými dětmi zdarma patří Turecko, Řecko či Bulharsko.

Kočárek i při cestování se starším dítětem

Vezměte s sebou na dovolenou kočárek, přestože vaše šikovná holčička nebo chlapeček už sami chodí. To, co na první pohled vypadá jako přítěž, se později může ukázat jako výhra pro celou rodinu. I když dítko rádo a dobře chodí, přímořské klima a teplé počasí dělá své a váš drobeček se rychleji unaví. Vám pak nezbyde nic jiného, než jej nosit: z pláže, na procházce po promenádě, na tržnicích či v obchůdcích. Navíc při těchto pochůzkách máte ruce plné tašek s nákupy nebo věcmi na pláž, které kočárek s úložným prostorem hravě uveze.

Tajný tip pro maminky na dovolené s dětmi

Maminka-s-malym-ditetem-u-more.jpg

V turistických centrech občas potkáte mladý pár s plačícím batoletem. Na tvářích rodičů je spíš než pohoda vidět zklamání a únava. Aby ne - malé dítě musí být za celý den u moře unavené a přetažené, takže jaký div, že si s rodiči neužívá večer v davu turistů!

Milujete večerní procházky po promenádě? Ráda brouzdáte po obchůdcích, ale vaše rodina pro to nemá pochopení? Dopřejte svému muži část některého dne pro jeho vlastní program a domluvte se, že na oplátku jeden večer bude s dítětem zase on. Poté, až děťátko společně uložíte, si udělejte čas jen pro sebe - s nakupováním, zmrzlinou či posezením v kavárně. Nebojte se vyrazit sama do vlahého večera, budete překvapená, jak skvělé to je.

Co by vás mohlo zajímat

Další články

Jak se slaví Vánoce ve světě?

30.11.2022

Naše tipy, kam na levnou zimní dovolenou k moři

15.11.2022

Kam v listopadu 2022 na dovolenou? Za sluncem!

01.11.2022

Nejkrásnější Vánoce a Silvestr u moře

26.10.2022

Nejkrásnější vánoční trhy 2022 v evropských městech

18.10.2022

Kam s dětmi na podzimní prázdniny 2022?

27.09.2022