Hotel
Zájezd
Doprava
Cílová destinace
2 dospělí | bez dětí
22.03.2018 - 21.04.2018
1 týden

Nebojte se cestování s malými dětmi

Být rodiči ještě nemusí nutně znamenat konec vašim dovoleným. Cestovat se dá i s malými dětmi. Ačkoliv převládá názor, že dovolená s miminkem u moře není vhodná, najdou se lidé, kteří si ji s radostí dopřejí. Poradíme vám, jak ji zvládnut bez problémů.

Proč cestovat s malými dětmi? Pobyt u moře příznivě ovlivňuje zdraví a děti většinou milují nová místa a dobrodružství. Zvlášť oblíbenou prázdninovou disciplínou je pak objevování nových příchutí zmrzliny. Vzpomínky na společně strávenou dovolenou pak patří k tomu nekrásnějšímu, co si děti i vy odnášíte do dalšího života.

Malé děti si rády hrají na pláži u moře

Tip: Oblíbená je klubová dovolená s dětským programem v češtině. Dětské kluby vedou všestranné animátorky a animátoři. Doporučujeme například Funtazie Klub Barcelo Punta Umbria Beach Resort na španělském Costa de la Luz, který nabízí program i pro ty nejmenší děti. 

Dobrý plán je zárukou úspěchu 

Dokonce ani delší cestování autem nebo letadlem s malými dětmi nemusí být pro rodinu nutně utrpením. Pokud jste v pohodě vy, těšíte se na prázdniny, společně jste je plánovali a zapojili jste do příprav i své děti, většina z nich cestování dobře snáší.

Při dovolené s miminkem či malým dítětem rozhodně nepodceňujte přípravu. Pečlivě si vyberte destinaci. Ověřte si, jaké doklady musíte mít, když cestujete s dětmi. Než začněte balit, vytvořte si podrobný seznam věcí na dovolenou k moři s dětmi.

Spokojené miminko na pláži u moře

Tip: Podívejte se, kde je nejlepší dovolená s dětmi u moře.

Rady při cestování s malými dětmi

  • Mějte všechno potřebné po ruce. Do příručního zavazadla si sbalte lahev s vodou, suchý ručník, vlhčené ubrousky, rezervní oblečení, nočník, pleny, ošetřující mast, dudlík, lžičku, bryndáček, hrneček oblíbené hračky, klobouček, brýle proti slunci, dečku. Přibalte také dětský opalovací prostředek s vysokým ochranným faktorem, pevný igelitový sáček pro případ nevolnosti a cestovní lékárničku.
  • Cestou jistě bude hlad a žízeň, takže přibalte jídlo a pití na cestu. Je lepší nespoléhat se, že něco koupíte cestou. Sortiment v obchodech na letištích či u čerpacích stanic nemusí být vhodný pro malé děti. Zajistěte dětem dostatečný pitný režim.
  • Pokud cestujete s dětmi autem, dělejte častěji přestávky. Vyplatí se předem udělat si přehled o vybavenosti odpočívadel a benzinových pump a naplánovat, kde zastavíte na odpočinek. Pro malé děti je také výhodné, pokud si k nim jeden z rodičů přisedne na zadní sedadlo a děláte jim společnost. Odborníci radí děti zabavit hračkami, vyprávěním, slovními hrami, dobrý je i zpěv.

Cestování s malými dětmi není žádná věda - stačí je dobře naplánovat

Tip: Autem pohodlně dojedete například do Chorvatska s dětmi zdarma.

  • Při nevolnosti (kinetóze) by dítě nemělo jíst bezprostředně před zahájením cesty. Pomáhá také navlhčený ručník pro osvěžení a přestávka a pobyt na čerstvém vzduchu. Nevolnost zhoršují zrakové vjemy, proto není dobré číst nebo sledovat ubíhající krajinu. Po poradě s dětským lékařem také můžete před cestou dítěti podat některý z volně dostupných léků.
  • Cestování letadlem zpravidla dobře snáší i menší děti. Je však potřeba počítat s nepříjemným pocitem během vzletu a přistání, který způsobuje přetlakem ve středním uchu. Potlačit je pomůže bonbón nebo žvýkačka. Pokud cestujete na dovolenou s kojencem, při vzletu a přistání lze miminko vzbudit, pokud spí, a nakojit je nebo mu dát napít z lahve. Také nezapomínejte na přísun tekutin během letu. Do letadla s dětmi nespěchejte, je výhodné nastupovat až mezi posledními. Zkrátíte tím čas, který budou muset strávit na svém místě.

Cestovaní letadlem s malými dětmi? Žádný problém

Tip: K oblíbeným destinacím pro dovolenou s malými dětmi zdarma patří Turecko, Řecko či Bulharsko.

Kočárek i pro starší dítě

Vezměte s sebou na dovolenou kočárek, přestože vaše šikovná holčička nebo chlapeček už sami chodí. To, co na první pohled vypadá jako přítěž, se později může ukázat jako výhra pro celou rodinu. I když dítko rádo a dobře chodí, přímořské klima a teplé počasí dělá své a váš drobeček se rychleji unaví. Vám pak nezbyde nic jiného, než jej nosit: z pláže, na procházce po promenádě, na tržnicích či v obchůdcích... Navíc při těchto pochůzkách máte ruce plné tašek s nákupy či věcmi na pláž, které kočárek s úložným prostorem hravě uveze.

Tajný tip pro maminky na dovolené

V turistických centrech občas potkáte mladý pár s plačícím batoletem. Na tvářích rodičů je spíš než pohoda vidět zklamání a únava. Aby ne - malé dítě musí být za celý den u moře unavené a přetažené, takže jaký div, že si s rodiči neužívá večer v davu turistů!

Milujete večerní procházky po promenádě? Ráda brouzdáte po obchůdcích, ale vaše rodina pro to nemá pochopení? Dopřejte svému muži část některého dne pro jeho vlastní program a domluvte se, že na oplátku jeden večer bude s dítětem zase on. Poté, až děťátko společně uložíte, si udělejte čas jen pro sebe - s nakupováním, zmrzlinou či posezením v kavárně. Nebojte se vyrazit sama do vlahého večera, budete překvapená, jak skvělé to je.