Vyberte zemi
01.08–01.10.2021

Dovolená v islámských zemích během Ramadánu

Ramadán je muslimský svátek, který patří mezi pět základních pilířů islámu. Pohyblivý svátek Ramadán připadá na devátý měsíc islámského lunárního kalendáře a oproti křesťanskému se každým rokem posune o 11 dnů nazpět.

Původ a podstata Ramadánu

Mešita

Ramadán je pro muslimy časem očisty a půstu na památku prvního božího zjevení proroku Mohamedovi. Tento svátek je vyhrazen posilování zbožnosti, meditacím a urovnávání konfliktů mezi muslimy. 

Zdravý dospělý muslim musí každý den od východu do západu slunce dodržovat půst - nejíst, nepít, nekouřit, dokonce nežvýkat a zdržovat se sexu. Výjimku tvoří nemocní, děti nebo kojící ženy. Muslimské rodiny se před půstem sejdou u snídaně zvané suhoor. Po západu slunce přichází svolání k večerní modlitbě a následuje společné jídlo iftar.

Ramadán: společenská událost

Podobně jako u nás Vánoce je i Ramadán stále více spojen s utrácením a nakupováním. Žije se spíše v noci než ve dne, po setmění jsou restaurace i obchody s potravinami plné života. Původně náboženský svátek se tak v současnosti mění spíše v kulturní záležitost.

Pro turisty omezení při Ramadánu neplatí

Většina ubytovacích zařízení v islámském světě v období Ramadánu svou nabídku služeb pro turisty neomezuje, můžeme se však setkat s hotely, které v tomto období například nepodávají alkoholické nápoje. Během Ramadánu doporučujeme dodržovat následující zásady:

  • na veřejnosti (mimo hotelové komplexy) během dne nejezte, nepijte a nekuřte,
  • noste vhodný oděv zakrývající ramena, výstřih a kolena,
  • rovněž ve veřejných částech hotelu (mimo okolí bazénu a na pláži) mějte oblečení zakrývající výše uvedené části těla.

Přes den mohou mít některé veřejné restaurace omezenou provozní dobu. Po západu slunce však ulice a podniky ožívají, lidé se baví a konverzují často do pozdních nočních hodin.

Co by vás mohlo zajímat