Zájezdy
Letenky
2 dospělí | bez dětí
22.11.2018–21.01.2018
Vyberte dopravu
Vyberte destinaci

Ramadán v islámských zemích

Plánujete cestovat do Spojených arabských emirátů či Egypta v srpnu? Pak se připravte na malá omezení. V islámských zemích právě probíhá jeden z nejdůležitějších svátků – ramadán.

Původ a podstata ramadánu

Mešita Ramadán, jeden z pěti pilířů islámu, připadá na devátý měsíc islámského kalendáře. Začátek se pak řídí tvarem měsíce na nebi ve stádiu půlměsíce – symbolu všech islámských zemí. Pro muslimy je to čas očisty a půstu na památku prvního božího zjevení proroku Mohamedovi.

V době ramadánu se muslimové od východu do západu slunce postí, modlí se a čtou verše Koránu. Během půstu je zakázáno jíst, pít, kouřit a mít intimní styk. Před půstem se rodina sejde u snídaně zvané suhoor.

Po západu slunce přichází svolání k večerní modlitbě a následuje společné jídlo iftar. Zároveň si lidé vyměňují dárky a slaví. Od půstu jsou ušetřeny těhotné a kojící ženy, nemocní lidé a lidé cestující na velkou vzdálenost.

Jaké omezení plyne pro turisty?

Pro geografickou rozdílnost jednotlivých zemí začíná ramadán v každé zemi v jiném čase. Ve Spojených arabských emirátech a v Egyptě je to právě náš měsíc srpen, přibližně od 1. srpna do 1. září. Chystáte-li se tedy do Emirátů nebo do Egypta na dovolenou právě nyní, mějte na paměti tyto rady:

Burj Al Arab

  • Na veřejnosti, mimo hotelové komplexy během dne nejezte, nepijte a nekuřte
  • Noste vhodný oděv zakrývající ramena, výstřih a kolena. Porušení těchto nařízení může být trestné.
  • Rovněž ve veřejných částech hotelu (mimo okolí bazénu a na pláži) mějte oblečení zakrývající výše uvedené části těla.

Přes den mohou mít některé veřejné restaurace omezenou provozní dobu. Po západu slunce však ulice a podniky ožívají, lidé se baví a konverzují často do pozdních nočních hodin.

Pro turisty ubytované v hotelech žádná omezení ve službách zpravidla nejsou, nanejvýš nebývají podávány alkoholické nápoje. Ramadán tak zanedbatelně ovlivňuje všechny zájemce o cestování do islámských zemí. Právě naopak, přináší s sebou novou zkušenost, zajímavý pohled na odlišnou kulturu, zvyky a životní styl.

Mohlo by Vás zajímat:

Kompletní nabídka last minute zájezdů

Informace o zemích, včetně recenzí, zážitků a fotogalerií