Zájezd
Doprava
Cílová destinace
2 dospělí | bez dětí
25.06.2018 - 24.08.2018
1 týden

Rady na cestu do Ománu

Doklady a víza

Občané ČR mohou od roku 2004 obdržet vstupní víza do Sultanátu Omán na dobu 30 dní na Mezinárodním letišti v Muscatu nebo na ománských hraničních přechodech.

Pro získání víza stačí cestovní pas platný minimálně 6 měsíců po ukončení platnosti víza.

Za účelem individuální turistiky je možné zažádat o vystavení víza ke vstupu do země také na Velvyslanectví Ománu ve Vídni.

Zdravotní a bezpečnostní rizika

Zdravotnictví je v Ománu na dobré úrovni. Převažují státní kliniky, počet soukromých zdravotnických zařízení se stále zvyšuje, ale ceny za běžné vyšetření jsou zde relativně vysoké.

Dohoda o bezplatném poskytování zdravotní péče mezi ČR a Ománem neexistuje. Doporučuje se uzavřít před cestou zdravotní připojištění na dobu pobytu.

Očkování není povinné, doporučuje se nechat očkovat proti žluté zimnici, břišnímu tyfu, hepatitidě A.

Bezpečnostní situace v zemi je stabilní, kriminalita je nízká. Sebemenší přestupky jsou nekompromisně postihovány. Za spáchání kriminálního činu jsou vyměřovány velmi přísné tresty, jejichž důsledkem je vyhoštění ze země.

Extrémně tvrdé postihy jsou uplatňovány vůči prodejcům a držitelům drog, alkoholu a erotických materiálů.

Zajímavosti

Zavlažovací systém Aflaj

Starodávný zavlažovací systém nacházející se přibližně 130 km od města Muscat, byl v Ománu zaveden zhruba před 2000 lety Peršany. Ve venkovských oblastech dodnes zůstává hlavním zdrojem vody pro zavlažování. Jedná se o soustavu pěti kanálů, kam je voda podzemními tunely sváděna z horských zdrojů až na pole. Na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO byl zavlažovací systém Aflaj zapsán v roce 2006.

Pevnost Nizwa

Na základech původní pevnosti pocházející z 12. století byla v roce 1650 vybudována ve městě Nizwa nejnavštěvovanější národní památka Ománu. Masivní opevnění bylo sídlem správního orgánu předsedajících imánů. Jeho výstavba trvala 12 let. Pevnost Nizwa je soustavou věží, tajných chodeb a falešných dveří, které brání přístupu na její vrchol. Tvrz stojí nad podzemním pramenem, jenž byl zdrojem vody v době obléhání.

Fjord Khor Rouri

Oblast Fjord Khor Rouri je domovem nejrůznějších druhů ptáků a rostlin, proto je oblast chráněna Generálním ředitelstvím přírodních rezervací. Při pohledu na mangrovové porosty a nesčetné ptáky je jen stěží uvěřitelné, že Khor Rouri byl ve starověku jedním z nejvýznamnějších světových přístavů, odkud bylo rozváženo kadidlo do Damašku i Říma. Pozůstatky města jsou dnes přístupné pouze s průvodcem prostřednictvím cestovních kanceláří v Salale.

Muscat

Hlavní město Ománu a sídlo současného sultána je řazeno mezi nejkrásnější města světa. Okolní pouštní krajina vytváří zajímavý kontrast bohaté zeleni města a hlavním třídám lemovaným palmami a květinovými záhony. Město nabízí příjemnou relaxaci, krásné písčité pláže i křišťálově čisté moře. Muscat je také jedním z nejstarších měst středního východu, kde se dochovaly hindské chrámy, Shiva a Krishnae, mešity, palác sultána Abuse nebo tři pevnosti střežící město. Prvním Evropanem, který se zde vylodil, byl mořeplavec Vasco de Gama při cestě do Indie.