Vyberte zemi
21.06–20.08.2021

Naši klienti radí: jak a co nakupovat v Turecku?

Turecko je vyhlášené skvělými nákupy za výhodné ceny, smlouváním, milými prodavači i prvotřídními výrobky. Nechte si poradit od našich klientů, kteří již Turecko navštívili, co se zde vyplatí koupit.


Obchodujte s přátelskými místními

Na nákupech
   S tureckým prodejcem v obchodě

"Nakupování v Turecko je opravdová paráda. Všichni Turkové jsou velice kamarádští a darovační. Na každém rohu nám vázali na ruku náramek se symbolem štěstí, nebo chtěli vařit jejich čaj! Když jsme vešli do stánku s oblečením, vybrala jsme si šaty za cca 25 euro, nakonec jsem odcházela se 4 kusy, a každé z nich jen za cca 6 eur. Velice rádi smlouvají!"

Autor: Marlen Gavorová, navštíveno 02/2011

"Při nákupu a výběru různých dárků nám prodávající přichystal jablečný čaj. Ani mu nevadilo, že si zde nic nekoupíme. Měli jsme dokonce dovoleno si vyzkoušet vše, co prodával, šátky, různé čepice. Dokonce nám nabídl, že rozdělá i vodní dýmku. Všichni prodávající byli velmi milí, čaj nám nabídli skoro všude. Opravdu je to úžasná země s velmi přátelskými obyvateli."

Autor: Edita Koudelová, navštíveno 11/2009


Koberce
   Prodej tureckých koberců

Pořiďte si krásný turecký koberec

"K nejoblíbenějším suvenýrům, které si většina turistů odtud odváží, jsou ručně vyráběné koberce. Říká se, že u oveček je lepší vlna z krku a hlavy. Vlna je barvená z přírodních materiálů. Každým otočením proti slunci mění koberec barvu. Ceny se pohybují kolem 30 000 Kč, ale s cenou můžete smlouvat. Některé koberce jsou utkané z pravého zlata nebo stříbra. Tyto ručně tkané koberce vydrží až 90 let. Jeden koberec trvá utkat i několik let. Proto tato cena je opravdu zanedbatelná. Když se prý ještě u nehotového koberce protrhne vlákno, musí se celý koberec vyhodit, už nejde opravit a celá práce byla zbytečná. Koberce mohou plést jen dívky od určitého věku a ještě ne všechny jsou tak zdatné, aby mohly plést ty nejjemnější vzory. Opravdu to ale byla nádhera!"

Autor: Edita Koudelová, navštíveno 11/2009


Nákupy
   Obchod v Turecku

Přivezte si domů vodní dýmku

"Vodní dýmky patří mezi nejčastěji dovážené suvenýry z dovolené.

Nákup se ale nesmí unáhlit, na výběr zde jsou dýmky různých tvarů, velikostí, barev i materiálů. Určitě si zde vybere každý i mezi širokou nabídkou vůní a příchutí tabáku.

Cena vodní dýmky je oproti Česku třetinová. Nikdy nesmíme přistoupit na první cenu, kterou nám obchodník řekne. Smlouvání je nezbytnou součástí nakupování v Turecku. Obchodníci to dokonce považují za urážku, když nepřistoupíte na smlouvání. Pouze hotelových cen a nabídek se to netýká."

Autor: Edita Koudelová, navštíveno 11/2009


Trh Turecko
Turecký trh, autor snímku: H. Slachová

Udělejte si radost neobvyklým doplňkem

"Autobusem jsme vyjeli do města Manavgat, kde jsme navštívili obchůdky s výrobky ze zlata a z kůže, kde jsem si koupila skvělou kabelku, a pokračovali s celou skupinou navštívit mešitu, která je svatostánkem náboženství místních obyvatel. Poté jsme pokračovali busem do města Side, kde jsme navštívili tradiční turecký trh. My si tam nic nekoupili, ale mnoho lidí se nechalo zlákat nákupy. Ná konci výletu po zpáteční cestě jsme dostali volný čas ve městě Manavgat na jeho prohlídku."

Autor: Veronika Návratová, navštíveno 10/2008


Nepřehlédněte