Jak vybrat cestovní kufr a příruční zavazadlo?

Nevíte si rady s výběrem cestovního zavazadla? Pak jste tu správně. Poradíme vám, jak vybrat vhodný cestovní kufr i kabinové zavazadlo do letadla.

Kufr

Využití a velikost cestovního zavazadla

Nejdůležitější je si před samotným výběrem cestovního zavazadla ujasnit, jaký typ a velikost sháníte. Potřebujete objemný cestovní kufr na dovolenou u moře či na horách nebo spíše menší kufr na služební cestu či eurovíkend? Plánujete poznávací dovolenou s mnoha přesuny po nerovném povrchu, na kterou se vám bude hodit velká krosna nebo batoh? Nebo snad potřebujete pouze malé příruční zavazadlo do letadla či na výlety? Zodpovězení těchto otázek vás navede před výběrem cestovního zavazadla tím správným směrem.

Cestovní kufr

Jak velký kufr vybrat?

Velikost je jedním z nejdůležitějších parametrů cestovního kufru. Obecně lze kufry rozdělit do tří kategorií dle velikosti:

 • Velké kufry: přibližné rozměry - výška 72 cm, šířka 46 cm, hloubka 30 cm.
 • Střední kufry: přibližné rozměry - výška 61 cm, šířka 40 cm, hloubka 25 cm.
 • Malé kufry: přibližné rozměry - výška 51 cm, šířka 36 cm, hloubka 20 cm.

Dobře si rozmyslete, jakou velikost kufru zvolíte. Mělo by se vám do něj bez problému vejít vše potřebné, abyste se při balení nemuseli omezovat, neměli zmačkané nebo poničené věci a příliš nezatěžovali zipy. Navíc počítejte s možností, že si na cestách zakoupíte suvenýry, potraviny nebo dárky, které se vám do kufru budou muset vejít. Myslete však také na to, že musíte dodržet váhový limit zavazadla, abyste zbytečně nedopláceli za nadbytečná kila. U většiny leteckých společností se povolený váhový limit odbaveného zavazadla pohybuje mezi 15-23 kg.

Jaký materiál kufru zvolit?

Kufry dělíme dle materiálu na tři základní typy:

 • Textilní kufry: výhodou textilních zavazadel je nízká hmotnost, množství kapes a možnost zvýšení objemu kufru díky povolení zipů. Naopak nevýhodou textilních zavazadel je jejich menší odolnost při pádu nebo agresivní manipulaci a náchylnost na umazání. 
 • Skořepinové kufry: hlavním plusem skořepinových kufrů je především bytelnost a tvrdost, která zajišťuje nejlepší možnou ochranu pro převážené věci. Další výhodou je jejich lehkost, nepromokavost, omyvatelnost a obtížnost nepovolaného otevření a případného vykradení kufru. 
 • Kožené kufry: hlavní výhodou kožených zavazadel je jejich design. Velkou nevýhodou je jejich náchylnost k poškození či umazání při manipulaci na letišti, nutnost ošetřování přípravky na kůži a citlivost na sluneční záření.

Na co se při výběru kufru dále zaměřit?

 • Hmotnost zavazadla: vyberte si co nejlehčí kufr, aby se vám s ním dobře manipulovalo při jeho zaplnění věcmi. Dejte si však pozor na to, aby byl kufr i přes nízkou hmotnost bytelný a měl dostatečné maximální zatížení.
 • Pojízdný systém: pokud preferujete zavazadlo na kolečkách, doporučujeme kufr s kvalitním pojízdným systémem s gumovými dvojitými otočnými kolečky (tzv. spinner) a ložisky z kovu. Vyzkoušejte, jak se vám s kufrem manipuluje na nerovnostech, jak zavazadlo zatáčí a jak jsou kolečka hlučná.
 • Vnitřní doplňky: věnujte pozornost tomu, zda má kufr dostatečně vyztužené dno, obsahuje kvalitní popruhy k upevnění převážených věcí, polstrované kapsy na elektroniku, vestavěná ramínka a přídavný zip.
 • Vnější doplňky: téměř každý kufr je dnes vybaven kolečky i výsuvným madlem pro manipulaci. Můžete si však vybrat i další zajímavé doplňky, jako je např. popruh k upevnění příručního zavazadla, gumové těsnění či bezpečnostní zipy a zámky proti krádeži. Doporučujeme tzv. TSA zámek, který umožňuje letištní kontrole otevření kufru univerzálním klíčem bez nutnosti jeho poškození.
 • Barva: také estetické hledisko je při výběru kufru důležité, jelikož zavazadlo budete používat mnoho let. Oblíbenou barvou je z toho důvodu neutrální černá či jiné tmavé odstíny. Trendem se však v současnosti stávají také výrazné barvy a perleťové nebo matné odstíny. Záleží na vkusu každého cestovatele.

Příruční zavazadlo

Příruční neboli kabinové či palubní zavazadlo je určeno k přepravě na palubě letadla, čemuž odpovídá jeho menší velikost. Pravidla jednotlivých leteckých společností ohledně velikosti, váhy a počtu příručních zavazadel (jedno nebo dvě), jež sebou můžete vzít do letadla, se mohou lišit. Povolená velikost obvykle odpovídá rozměrům cca 55x40x20 cm (výška, šířka, hloubka) a hmotnost bývá 5-10 kg. Může jít tedy o malý kufr, kabelku, pánskou brašnu, batoh či jinou tašku. Velikost příručního zavazadla bývá kontrolována, takže ji doporučujeme striktně dodržovat. Letištní kontrola ji ověřuje vsunutím zavazadla do kovového rámu, do něhož se musí vejít. Měří se tedy celé zavazadlo včetně koleček a držáku.

Příruční zavazadlo

Nepřehlédněte