Jak vybrat perfektní rodinnou dovolenou?

Rodinná dovolená patří k nejkrásnějším obdobím roku. Spousta volného času na děti a nejbližší členy rodiny, relaxace, zábava, poznávání nových míst, koupání v moři či bazénu, zkoušení nových chutí i jedinečné zážitky – to vše vás čeká na skvělé rodinné dovolené. Poradíme vám, jak vybrat perfektní rodinnou dovolenou, na kterou budete rádi vzpomínat vy i vaše ratolesti.

Rodina na pláži

Jaké je vhodné místo pro rodinnou dovolenou?

Blízká a bezpečná destinace

Nejdůležitějším bodem při výběru rodinné dovolené je správný výběr místa. Zabavit a udržet malé děti v dobré náladě na cestě na dovolenou totiž není vůbec jednoduché, proto vybírejte zemi a destinaci s co možná nejkratší dojezdovou vzdáleností. Při cestě letadlem berte v úvahu čas, který budete potřebovat pro cestu na letiště, odbavení, samotný let i cestu z letiště. Nejvhodnější země pro rodinnou dovolenou z hlediska vzdálenosti, času stráveného na cestě, bezpečnosti i příznivého počasí v letním období jsou severní Itálie a Chorvatsko (pro dovolenou autem či autobusem) nebo Bulharsko, řecké ostrovy a Španělsko (pro leteckou dovolenou).

Písečná pláž s pozvolným vstupem do moře

Pro letní rodinnou dovolenou je také velmi důležité vybrat takové místo, které disponuje pláží s pozvolným vstupem do moře, aby měly vaše ratolesti zajištěné bezpečné a pohodové koupání. Na plážích s mělkým břehem bývá navíc voda příjemně vyhřátá. Vyberte vhodnou pláž, která je písečná – děti si budou moci stavět hrady z písku a nebudou potřebovat boty do vody. Zároveň si dejte pozor, aby pláž poskytovala dostatečný plážový servis (nesmí chybět lehátka a slunečníky, sprchy, toalety, převlékací kabinky, plavčík, možnost občerstvení a nabídka vodních sportů nebo atrakcí pro děti). Vhodnými plážemi pro rodinnou dovolenou disponuje ve velkém např. řecký Zakynthos, tuniská Djerba, italské Benátsko a většina letovisek Turecka i Bulharska.

Rodina na pláži

Jak vybrat skvělé ubytování pro rodiny s dětmi?

Neméně důležitým kritériem pro perfektní rodinnou dovolenou je vhodné ubytování. Co by hotel pro rodiny s dětmi neměl v žádném případě postrádat?

All inclusive stravování

Dovolená je časem odpočinku a zážitků, proto jistě uvítáte možnost nestarat se během ní o časově i finančně náročné obstarávání jídla pro celou rodinu. Vyberte si takové ubytování pro rodiny s dětmi, které poskytuje all inclusive stravování. Kromě plné penze (snídaně, obědu a večeře) budete mít během dne zajištěny pro vás a vaše ratolesti také svačiny i mlsání v podobě zmrzliny a dalších pochutin. Nápoje po celý den jsou samozřejmostí. Díky all inclusive stravování nebudete muset dětem vysvětlovat, proč jim nemůžete neustále kupovat drahé zmrzliny a limonády. Některé hotely navíc poskytují speciálně upravená dětská menu, která jsou vhodná především pro ty nejmenší. Nejvýhodnější all inclusive dovolenou seženete zpravidla v Bulharsku, Tunisku a Turecku.

Rodina na pikniku

Služba hlídání dětí

Rodinná dovolená je sice o trávení času s dětmi, ale jistě vám přijde vhod, když si od svých ratolestí budete moci na chvíli odpočinout a relaxovat nebo si užívat zábavy, které byste s dětmi nemohli. To vám umožní služba hlídání dětí, jíž poskytují některé hotely pro rodiny s dětmi. Na hlídání dětí a kvalitní péči o ně si potrpí zejména v Itálii.

Animační programy pro děti

Chvilku oddychu od vašich ratolestí vám zajistí také animační programy pro děti v klubových hotelech s českými animátory. Toto ubytování vhodné pro rodiny najdete ve všech oblíbených dovolenkových destinacích. Díky speciálně vyškoleným animátorům si děti užijí zábavu s podobně starými dětmi a vy budete mít čas sami pro sebe.

Zážitky nedaleko

Aby si vaše děti dovolenou náležitě vychutnaly, vyberte takové ubytovací zařízení, které má poblíž možnosti zábavy a zážitků pro děti. Mezi nejoblíbenější aktivity na rodinné dovolené patří návštěvy aquaparků, delfinárií, zábavních parků, akvárií, zoo a různé výlety. Některé hotely pro rodiny s dětmi dokonce disponují vlastním aquaparkem. Taková dovolená je snem každého dítěte. Doporučujeme hotely v Turecku a Egyptě, jež hojně investovaly do tobogánů a skluzavek pro děti nebo bulharské Primorsko se skvělým aquaparkem, který je pro děti do 90 cm zdarma a navíc je dobře dostupný ze všech místních hotelů.

Dvě holky kopou do míče

Mohlo by vás zajímat