Vyberte zemi
29.07–28.09.2021

9 míst, která navštívit v Turecku

Chystáte se sem k moři a nevíte, která zajímavá místa v Turecku vidět? Pokud kromě koupání, odpočinku na plážích a zábavy v turistických letoviscích chcete zažít něco dalšího, udělejte si výlet. Poradíme vám, kam se jet podívat v Turecku a co byste si neměli nechat ujít. Ať už se vypravíte za vzdálenějšími památkami či přírodními zajímavostmi nebo budete trávit dovolenou na Turecké či Egejské riviéře.  

Nejlepší výlety v Turecku

1. Pamukkale

Unikátní přírodní útvar Pamukkale patří k nejnavštěvovanějším místům v Turecku

Pravděpodobně nejznámější turecká atrakce, takže ji nelze vynechat. Jako z jiného světa působí zvláštní útvar složený z hrází a jezírek tvořících bizarní kaskádovitou soustavu. Unikátní přírodní dílo Pamukkale, česky bavlněný hrad, vytvořily minerální prameny. Protože jde o oblast tektonického zlomu, jsou zdejší vody vyvěrající ze země bohaté na vápník. Právě z něj vzniká usazenina travertin, která během tisíců let dala vzniknout této neobyčejné kráse. 

2. Kappadokie

Skalní město s kláštery a kostely nedaleko turistického centra Göreme

Oblast Kappadokie, nazývaná také jako "země krásných koní", se nachází v centrální části Turecka. Přestože ji od prázdninových letovisek na pobřeží dělí dost velká vzdálenost, těší se zdejší národní park v oblasti měst Nevşehir a Göreme nemalému zájmu turistů. Láká je sem spousta zvláštních útvarů tvořených silnou vrstvou sopečného popela, na který během věků působila eroze. Do nich pak prastaré národy vytesaly své skalní domy, kaple a kostely.

3. Trója

Troja a její symbol

Kdo četl staré řecké legendy nebo alespoň viděl stejnojmenný film, tuší, o co jde. Bájné místo opředené slavným příběhem o zakázané lásce a mnohaleté kruté válce, kterou ukončila jedna rafinovaná válečnická lest. Trója, snad nejslavnější starověké město, dnes už jen místo archeologického zkoumání.

Co vidět na Turecké riviéře

4. Side

Město Side - najdete tu antickou historii i žhavou současnost

Za dob Římské říše bylo území kolem dnešní Antalye známé jako provincie Pamfýlie a město Side bylo jedním ze čtyř tehdejších významných měst. Ve staré části Side, vybudované na nevelkém výběžku do Středozemního moře, najdete pozůstatky původních staveb. Římský amfiteátr, Apollonův chrám, akvadukt, městské hradby nebo ruiny starého města a nechybí tu ani starobylé domy a uličky. Moderní Side podél pláže pak nabízí množství moderních hotelových resortů.

5. Řeka Manavgat

Vodopády na řece Manavgat

Pohádkově krásná, do tyrkysova zbarvená řeka Manavgat pramenící v pohoří Taurus nabízí neobyčejné zážitky. Doporučujeme lodní výlet. Během plavby budete obdivovat nádhernou panenskou přírodu a vaší pozornosti zřejmě neujde ani jeskyně Altinbesik, v překladu "zlatá kolébka". Nedaleko města Manavgat na vás čeká podívaná na stejnojmenný vodopád, nejznámější v Turecku. Milovníci adrenalinové vodní zábavy se ale nejspíš vydají o něco výš pokořit vody Zeleného kaňonu, který je součástí přehrady Oymapinar.

6. Alanya

Pevnost a hrad ve městě Alanya

Mladé město na východním okraji Turecké riviéry nabízí památky, krásné pláže, odpočinek a díky řadě tanečních klubů a diskoték i rušný noční život. Kromě turistického centra se vším, co k němu patří, vám Alanya nabídne i možnost zažít běžný všední život místních lidí. Až tu budete trávit dovolenou, pravděpodobně se vydáte na obhlídku opevněného hradu vystavěného na výběžku do moře.

To nejlepší z Egejské riviéry

7. Bodrum

Půvabné, turisticky oblíbené město Bodrum

Oblíbené, hojně navštěvované turistické letovisko bohaté na starověké i středověké památky. Za vidění stojí například hrad svatého Petra postavený maltézskými rytíři, renovovaný římský amfiteátr nebo Myndoská brána. Přímo v Bodrumu navíc najdete i jeden z divů antického světa, Mauzoleum v Halikarnassu.

8. Efes

Pozůstatky Hadrianova paláce v Efesu

Nedaleko města Bodrum se můžete vidět další z divů antického světa, zbytky starověkého velkoměsta Efes. Ve své době to bývalo hlavní město nejbohatší římské provincie Asia. Z dochovaných památek tu můžete vidět například Chrám svaté Panny Marie, Celsovu knihovnu, gymnasion, amfiteátr, velkou část helénského opevnění i pozůstatky věhlasného Artemidina chrámu.

9. Ölüdeniz

Pohádková pláž s lagunou u Ölüdeniz

Ölüdeniz, to je křišťálově čistá Modrá laguna s bělostnou pláží prohlášená za národní rezervaci, kterou Turci považují za svůj klenot. Věhlas této nejčastěji fotografované pláže daleko překračuje její hranice. Znalci ji totiž řadí mezi nejkrásnější pláže světa. Blízkost hory Mount Babadag s fantastickým výhledem pak dělá z této unikátní lokality místo zaslíbené paraglidingu.

Kam dál

Zájezdy do Turecka