Jak se slaví Vánoce ve světě?

Úterý, 14.12.2021

Jak se slaví Vánoce ve světě?

Smažený kapr s bramborovým salátem, cukroví, ozdobený vánoční stromeček a pod ním zabalené dárky od Ježíška - bez toho si většina z nás neumí Vánoce vůbec představit. V různých koutech světa se však Vánoce slaví úplně jinak. Seznamte se se zajímavými tradicemi, zvyky a typickými vánočními pokrmy v cizích zemích a zjistěte, jak se slaví Vánoce ve světě.

Francie

Stejně jako u nás naděluje dárky Ježíšek, ve Francii je to Père Noël neboli Otec Vánoc. 24. prosince před večeří nachystají francouzské děti svoje vyčištěné boty ke krbu, aby jim je Père Noël naplnil dárky. Může je také přivázat stužkou na vánoční stromek. Mezi tradiční francouzské vánoční pokrmy patří pečený krocan s kaštanovou nádivkou či lanýžovou pastou, ústřice, husí játra a dezert v podobě vánočního polena. Někde se servírují také oblíbení šneci či žabí stehýnka. 25. prosinec probíhá ve Francii ve znamení dobrých skutků - dobrosrdeční Francouzi hostí bezdomovce, sirotky nebo chudé. Nedílnou součástí francouzské vánoční výzdoby jsou podobně jako u nás betlémy.

Zájezdy do Francie

Zimní Eiffelovka
Eiffelova věž v zimě, Paříž, Francie

Španělsko

Španělé slaví Vánoce opravdu ve velkém. Jde o katolickou zemi, takže je zde dodržováno velké množství různých zvyků. 24. prosince se podává pozdní večeře s nejrůznějšími pokrmy, které se liší dle regionů. Jde např. o ovčí a kozí speciality, pečeného krocana, ryby či mořské plody a samozřejmě sladkosti (dorty, kandované ovoce, sladké pečivo). Po večeři (někde však až 25. prosince) se rozdávají vánoční dárky. Zajímavé je, že v jednotlivých regionech naděluje dárky někdo jiný. Např. v Katalánsku je to Tió de Nadal neboli Caga Tió - poleno, na které se začátkem prosince namaluje obličej a nasadí čepice. Až do Vánoc ho děti krmí a starají se o něj - pokud to dělají svědomitě a poleno je dobře živené, "vykaká" jim mnoho dárků. Po dárcích následuje návštěva půlnoční mše. Tím však oslavy Vánoc ve Španělsku nekončí. Lidé chodí až do rána ulicemi, radují se, hrají na různé hudební nástroje a zpívají. Na Tři krále se navíc rozdávají další dárky.

Zájezdy do Španělska

Španělsko Vánoce
Tió de Nadal, Španělsko

Německo

Oslavy Vánoc probíhají v Německu podobně jako u nás. Začínají již první adventní neděli, kdy německé domácnosti ozdobí adventní věnce se svíčkami. Slaví se zde také sv. Mikuláš, který dětem nadělí drobné dárečky, pokud byly hodné, v opačném případě je obdaruje uhlím. Nedílnou součástí Vánoc je ozdobený vánoční stromeček, který se v německých domácnostech objevuje již od středověku. Na Štědrý den nosí dárky tzv. Weihnachtsmann se zrzavými vlasy a vousy a zpívají se vánoční koledy (např.
O Tannenbaum či Stille Nacht). K Vánocům v Německu neodmyslitelně patří také vánoční trhy s pestrou nabídkou dárků a vánočních laskomin (přestože letos se vzhledem k situaci nekonají).

Zájezdy do Německa

Vánoční trhy v Drážďanech
Vánoční trhy v Drážďanech, Německo

Anglie

Anglické Vánoce se v mnohém podobají těm americkým. Dárky nosí Father Christmas neboli Otec Vánoc v noci z 24. na 25. prosince a naděluje je dětem do připravených červených punčoch či povlaků na polštář. Dárky se rozbalují 25. prosince ráno. Tradičním anglickým vánočním pokrmem je krocan s ořechovou nádivkou a vánoční puding. Na přípravě vánočního pudingu se obvykle podílí celá rodina, ukrývají se v něm mince nebo drobné předměty, které přinesou štěstí tomu, kdo je v pudingu při konzumaci najde. K anglickým Vánocům patří ozdobené vánoční stromky a mše v kostelech, v nichž jsou zapáleny tisíce svíček.

Zájezdy do Velké Británie

Krb a punčochy

Itálie

Nejdůležitějším okamžikem italských Vánoc jako silně katolické země je papežovo požehnání Urbi et orbi, které probíhá na Boží hod. V tento den, 25. prosince, se připravuje slavnostní tabule obsahující obvykle pečené jehně, kuře nebo krocana. Tradiční vánoční sladkostí je v Itálii tzv. panettone - sladký chléb. 24. prosinec tráví Italové návštěvami rodiny a přátel a rozdáváním drobných dárků. Opravdová nadílka dárků přichází však až 6. ledna, kdy komínem přiletí čarodějnice Befana a hodným dětem rozdá dárečky, zatímco těm zlobivým uhlí. Nedílnou součástí italských Vánoc je betlém, který lidem přibližuje příběh o zrození Ježíše. Betlém v době Vánoc zdobí téměř každou italskou domácnost.

Zájezdy do Itálie

Panettone
Italské panettone

USA

Ve Spojených státech se na Vánoce sejde rodina u společné večeře, která obvykle sestává z nadívané krůty, bramborové kaše, vařené kukuřice, sladkých brambor a brusinkového kompotu. Poté následuje návštěva půlnoční mše. Před spaním nachystají americké děti pro Santa Clause sušenky a sklenici mléka. Nejdůležitějším dnem celých Vánoc je poté 25. prosinec, který začíná rozbalováním dárků, jež Santa Claus přivezl v noci na saních se sobím spřežením. Dárky vyrábějí Santovi pomocníci skřítci. Zbytek dne probíhá ve znamení návštěv příbuzných a známých. Pro Vánoce v USA je typická velkolepá vánoční výzdoba. Zdobí se nejenom vánoční stromky, ale také celé domy a zahrady, aby je Santa nepřehlédl při nadělování dárků.

Zájezdy do USA

Santa Claus

Kam dál?

Pokud vás zaujalo, jak se slaví Vánoce ve světě, možná vás odlišné zvyky a tradice inspirují k vánočnímu pobytu v cizině. Navštivte naše stránky s:

Další články

Co zařídit před dovolenou, aby proběhla v pohodě a bez starostí?

27.06.2022

Nejkrásnější pláže v Chorvatsku

23.06.2022

Kam na hory v létě a zkraje podzimu?

12.06.2022

Kam v létě k moři? Máme pro vás tipy na levnou leteckou dovolenou

22.04.2022

Výběr z bankomatu v zahraničí: jak ho mít co nejlevnější a na co dát pozor?

21.04.2022

TOP 5 nejlepších zemí na dovolenou v roce 2022

04.03.2022