1. eTravel.cz
  2. Spojené arabské emiráty
  3. Zážitky našich klientů
  4. Zkušenosti cestovatelů ze Spojených arabských emirátů

Zkušenosti ze Spojených arabských emirátů

Pouštní země na březích Perského zálivu je stále častějším cílem cestovatelů. Většina návštěvníků sem jezdí v období evropské zimy za teplem, příjemným koupáním a výhodnými cenami nákupů. Dojem snad úplně každého, kdo poprvé zavítá do Spojených arabských emirátů, je překvapení z čistoty, pořádku, bezpečnosti a z překvapivě vysoké úrovně služeb. Zaručené celoroční koupání na udržovaných bílých plážích s palmami na březích Indického oceánu toto příjemné překvapení jen umocní. Supermoderní architektura, kouzlo orientálních bazarů i procházky večerními prosvětlenými uličkami nadchnou každého. 

Klientka Hana se s námi podělila o svoje zkušenosti ze SAE:

"Pro mě jsou SAE zemí obrovských kontrastů. Na jedné straně staré mešity a stavby a na té druhé velké moderní nákupní centra, mrakodrapy, luxusní hotely a auta. Čekala jsem o něco málo lepší Egypt, ale hlavně v Dubaji jsem byla překvapená, jak moc je to tu moderní a luxusní.

Při svojí návštěvě jsem navštívila 4 ze 7 emirátů – Dubaj, Sharjah, Ras Al-Khaimah a Fujairah."

Informace o Dubaji

"Skvělá kombinace nádherného koupání a velkého nakupování. V Dubaji se nachází nejkrásnější pláž v celých SAE – Jumeira Beach – nádherný bílý písek a tyrkysové moře, na této pláži naleznete hotely jako Jumeira Beach nebo Burj Al Arab. Na Jumeira Beach se nachází jak veřejné pláže, které jsou zdarma, tak i soukromé pláže. My jsme navštívili soukromou pláž za poplatek 5 AED, výhodou je, že zde bylo občerstvení a WC, pozor na soukromé pláži je zákaz focení a natáčení. Lehátka a slunečník zde bylo možné si zapůjčit za poplatek také 5 AED. V Dubaji se nachází také spousta nákupních center (Mall of the emirates, Dubai Mall, Deira City Center), trhů (doporučuji Trh látek ve čtvrti Bastákíja, kde si můžete koupit např. krásné kašmínové šály nebo Karama Shopping Plaza, kde naleznete napodobeniny světových značek, kabelky, oblečení, hodinky – na obou trzích určitě smlouvejte). Dále zde nalezte také vodní park Wild Wadi nebo Ski Areál (součást Mall of the emirates), kde si můžete i zalyžovat."

Emirát Sharjah

"Tento emirát je specifický tím, že se zde nesmí podávat alkohol ani v hotelech a restauracích a ženám je doporučováno mít zahalená ramena a sukně mít alespoň ke kolenům. Naleznete zde nákupní centrum „Modrý trh“, kde nakoupíte vše – zlato, oblečení, elektroniku, určitě doporučuji smlouvat, pokud budete šikovní, usmlouváte slevu až 50 %."

Emirát Ras Al Khaimah

"Pro české turisty nejoblíbenější a nejnavštěvovanější emirát. Moře krásné a čisté."

Emirát Fujairah

"Mně osobně se tento emirát líbil nejvíce, nádherné plážové hotely s horami za zády a spousta zeleně. Přístup do moře může být v některých oblastech kamenitý a doporučuje se obuv do vody, u některých hotelů je na pláž navážen písek, aby se kameny zakryly a přístup do moře byl lepší. Bohužel v době naší návštěvy zde bylo moře hodně znečištěné ropou, daný problém v této oblasti trvá již zhruba 2 měsíce."

Jak to chodí na letišti ve Spojených arabských emirátech

"Při příletu do Dubaje jsme nejprve prošli vízovou kontrolou a skenováním rohovky (obdoba otisků prstů). Poté jsme přešli k pasové kontrole. Mohou se také ptát, v jakém hotelu budete ubytovaní a jak dlouho zůstanete v SAE. Pozor na izraelské razítko v pase, pokud takové razítko v pase objeví, nemusí vás do SAE vpustit a při odletu z Prahy bude nutné podepsat prohlášení u letecké společnosti, že cestujete na vlastní riziko. Po vízové a pasové kontrole jsme si již pouze vyzvedli zavazadla.
Při odletu z Dubaje jsme nejprve prošli kontrolou zavazadel a poté jsme přešli k odbavení zavazadel a vyzvednutí palubních lístků. Může se opakovat také skenování rohovky, nám se to vyhnulo. Pozor na nadváhu, pokud vaše zavazadlo (určené do zavazadlového prostoru) překročí váhu 15 kg, platí se 15 EUR za každé kg nadváhy. Není ale problém mít třeba i 4 malá příruční zavazadla. Po odbavení se můžete vrhnout na nakupování, zboží v duty free shopech je na letišti v Dubaji mimořádně levné, naleznete zde parfémy, oblečení, šperky, cukrovinky, a to všechno za skvělé ceny. Můžete platit v místní měně (AED), USD nebo EUR."

Měna v SAE

"Měna v emirátech je emirátský dirham (AED). 1 AED = 6 Kč. Můžete si vzít s sebou dolary (USD) nebo eura (EUR), ale doporučuji spíše USD, protože má vůči AED pevný kurz. Peníze si můžete směnit již po příletu na letišti nebo také v každém hotelu a nákupním centru. Výhodnější je směnit peníze v nákupním centru."

Ceny ve Spojených arabských emirátech

"0,5 l balené vody – 1 AED v obchodě a 8 AED v restauraci,
1,5 l balené vody – 2 AED v obchodě a 15 AED v restauraci,
plechovka coly – 1 AED v obchodě a 15 AED v restauraci,
2 dcl vína nebo plechovka piva – 30 AED v restauraci,
Jídlo ve fast food – 20-30 AED,
Nejvýhodněji vyjde určitě platba kartou – přepočítávají aktuálním kurzem."

Taxi a veřejná doprava v SAE

"V SAE jsou taxi velice levné, nástupní sazba je 3 AED a za každý 1 km si účtují 1,5 AED. Taxi se zelenou střechou - Arabian taxy, taxi s červenou střechou – Dubai taxi, taxi s růžovou střechou jsou určené výhradně pro ženy a děti (řídí je většinou také ženy). Může se stát, že Vám odvoz budou nabízet také místní, ale pozor, naúčtují vám 10x více než taxi.
Městskou hromadnou dopravou cestují především přistěhovalci a proto nedoporučuji. V poslední době jsou zde stavěny klimatizované autobusové zastávky."

Spropitné ve Spojených arabských emirátech

"Spropitné je v SAE doporučováno, jelikož zaměstnanci hotelů dostávají nízký plat, avšak není vyžadováno jako v Egyptě. Nikdy se nám nestalo, že by si o spropitné řekli nebo ho očekávali."

Vízum do SAE

"Do emirátů jsou udělovány 3 tipy víz:
1. Turistické – uděluje se na 30 dní, za překročení pobytu může být udělena pokuta 100 AED za každý den. O vízum je nutné požádat min. 5 pracovních dní před odletem, poplatek za vyřízení víz určuje daná CK.
2. Pracovní – uděluje se na 3 roky a vyřizuje ho zaměstnavatel.
3. Rezidenční – uděluje se na 99 let při koupi nemovitosti v SAE."

Elektrické zásuvky ve Spojených arabských emirátech

"Jsou zde britského typu G – je potřeba adaptér, který si můžete zapůjčit v každém hotelu.

Místní ženy a muže raději nefoťte bez jejich svolení. Místní ženy chodí většinou zahalené v černém (abája) a muži v bílém (dišdáša). Ženy s odhaleným obličejem jsou svobodné. U vdaných žen záleží vždy na jejich manželovi, jak moc je žárlivý a jak ženě povolí být odhalená. Muži zde můžou mít až 4 manželky, někteří žijí se svými ženami pohromadě a jiní raději odděleně. Místních obyvatel je v SAE pouze 20 %, zbytek tvoří přistěhovalci. Občanství zde můžete nabýt pouze narozením, a pokud je alespoň jeden z rodičů Emiráťan."

Autor: Hana Šavarová, věk 27 let, navštíveno 04/2009

SAEPojeďte s námi do Spojených arabských emirátů