Problémy na dovolené v zahraničí: co dělat při ztrátě dokladů či krádeži?

Na dovolené bychom si měli užívat pohody a bezstarostného odpočinku. Bohužel ne vždy se to podaří. Na zahraničním zájezdu vás mohou naneštěstí potkat i nepříjemnosti typu ztráty cestovního pasu nebo krádeže peněz, mobilního telefonu či platebních karet. Poradíme vám, jak se s nimi vypořádat.

Ztráta cestovního dokladu

Ztratili jste cestovní pas nebo občanský průkaz na dovolené? Zamiřte na český zastupitelský úřad. Kontakt a adresu českého zastupitelského úřadu v dané zemi byste si měli obstarat pro jistotu ještě před cestou do zahraničí. Pokud ho nemáte, poradí vám delegát či asistenční služba v rámci cestovního pojištění. Kontakt najdete také na webu Ministerstva zahraničních věcí ČR po vybrání daného státu a tématu "Kontaktní český úřad" v pravé části stránky. Na zastupitelském úřadě vyplníte žádost o vystavení náhradního cestovního dokladu, přiložíte pasovou fotografii (35x45 mm), předložíte doklad (je vhodné mít kopii pasu) a zaplatíte poplatek. Poté vám bude vystaven náhradní cestovní doklad s omezenou platností, který vám umožní návrat do ČR.

Pas

Na dovolené v zahraničí se můžete stát obětí krádeže. Obvykle turisté přijdou o finanční prostředky, cestovní doklady, platební karty, mobilní telefon, elektroniku, zavazadla nebo cennosti. Jak při krádeži postupovat? Vydejte se nahlásit krádež na místní policii. S tlumočením vám v případě potřeby pomůže delegát, asistenční služba v rámci cestovního pojištění nebo pracovníci českého zastupitelského úřadu. Ponechte si policejní protokol o krádeži, který se vám bude hodit při případném vymáhání náhrady škody od pojišťovny.

Jak postupovat, když vám odcizí mobil nebo platební kartu?

Ještě předtím, než půjdete nahlásit krádež na policii, kontaktujte banku s žádostí o blokaci platební karty nebo telefonního operátora s žádostí o blokaci SIM karty. Telefonní čísla daných společností byste si měli zjistit ještě před odjezdem na dovolenou - noste je odděleně od samotných platebních karet a mobilu. Banky mají pohotovostní linku s nonstop provozem, jejíž pracovníci vám odcizenou platební kartu okamžitě zablokují.

Jak řešit krádež peněz?

Samozřejmostí je opět ohlášení krádeže na policii. Jak ale vyřešit chybějící peníze pro zbytek dovolené? Požádejte o poslání financí rodinu či přátele. S tímto vám pomůže asistenční služba nebo si nechte poslat finanční prostředky přes Western Union, což je velmi rychlé řešení. Váš známý nebo rodinný příslušník v ČR donese na pobočku společnosti peníze, vyplní potřebný formulář, prokáže se dokladem totožnosti a zaplatí poplatek. Poté vám telefonicky sdělí informace nutné k výběru prostředků. Během několika minut budou peníze u vás. Můžete si je vyzvednout na kterékoliv pobočce Western Union. Pro převzetí peněz je nutné vyplnit formulář a předložit doklad totožnosti.

mince

  1. Nenoste u sebe všechny finanční prostředky, rozdělte si je a uschovejte na více míst
  2. Nedávejte příliš na odiv drahou elektroniku nebo šperky
  3. V místech s vyšší koncentrací lidí si pečlivě hlídejte zavazadla
  4. Nikdy nenechávejte svoje věci bez dozoru (např. na pláži)
  5. Používejte hotelový trezor
  6. Neparkujte mimo hlídaná parkoviště a nenechávejte věci v autě

Tip: Obraťte se při problémech na svého delegáta, který vám pomůže s řešením nepříjemných situací, navštíví s vámi policii, pomůže při komunikaci s místními úřady, českým zastupitelským úřadem atd.

Co dělat při zdravotních problémech v zahraničí

Dalšími nepříjemnostmi, se kterými se cestovatelé na dovolené setkávají, jsou zdravotní problémy. Poradíme vám, jak řešit nemoc či úraz v zahraničí.

Nepřehlédněte