Na dovolené bychom si měli užívat pohody a bezstarostného odpočinku. Bohužel ne vždy se to podaří. Na zahraničním zájezdu vás mohou naneštěstí potkat i nepříjemnosti typu ztráty cestovního pasu nebo krádeže peněz, mobilního telefonu či platebních karet. Poradíme vám, jak se s nimi vypořádat.
Ztratili jste cestovní pas nebo občanský průkaz na dovolené? Zamiřte na český zastupitelský úřad. Kontakt a adresu českého zastupitelského úřadu v dané zemi byste si měli obstarat pro jistotu ještě před cestou do zahraničí. Pokud ho nemáte, poradí vám delegát či asistenční služba v rámci cestovního pojištění. Kontakt najdete také na webu Ministerstva zahraničních věcí ČR po vybrání daného státu a tématu "Kontaktní český úřad" v pravé části stránky. Na zastupitelském úřadě vyplníte žádost o vystavení náhradního cestovního dokladu, přiložíte pasovou fotografii (35x45 mm), předložíte doklad (je vhodné mít kopii pasu) a zaplatíte poplatek. Poté vám bude vystaven náhradní cestovní doklad s omezenou platností, který vám umožní návrat do ČR.
Na dovolené v zahraničí se můžete stát obětí krádeže. Obvykle turisté přijdou o finanční prostředky, cestovní doklady, platební karty, mobilní telefon, elektroniku, zavazadla nebo cennosti. Jak při krádeži postupovat? Vydejte se nahlásit krádež na místní policii. S tlumočením vám v případě potřeby pomůže delegát, asistenční služba v rámci cestovního pojištění nebo pracovníci českého zastupitelského úřadu. Ponechte si policejní protokol o krádeži, který se vám bude hodit při případném vymáhání náhrady škody od pojišťovny.
Ještě předtím, než půjdete nahlásit krádež na policii, kontaktujte banku s žádostí o blokaci platební karty nebo telefonního operátora s žádostí o blokaci SIM karty. Telefonní čísla daných společností byste si měli zjistit ještě před odjezdem na dovolenou - noste je odděleně od samotných platebních karet a mobilu. Banky mají pohotovostní linku s nonstop provozem, jejíž pracovníci vám odcizenou platební kartu okamžitě zablokují.
Samozřejmostí je opět ohlášení krádeže na policii. Jak ale vyřešit chybějící peníze pro zbytek dovolené? Požádejte o poslání financí rodinu či přátele. S tímto vám pomůže asistenční služba nebo si nechte poslat finanční prostředky přes Western Union, což je velmi rychlé řešení. Váš známý nebo rodinný příslušník v ČR donese na pobočku společnosti peníze, vyplní potřebný formulář, prokáže se dokladem totožnosti a zaplatí poplatek. Poté vám telefonicky sdělí informace nutné k výběru prostředků. Během několika minut budou peníze u vás. Můžete si je vyzvednout na kterékoliv pobočce Western Union. Pro převzetí peněz je nutné vyplnit formulář a předložit doklad totožnosti.
Tip: Obraťte se při problémech na svého delegáta, který vám pomůže s řešením nepříjemných situací, navštíví s vámi policii, pomůže při komunikaci s místními úřady, českým zastupitelským úřadem atd.
Dalšími nepříjemnostmi, se kterými se cestovatelé na dovolené setkávají, jsou zdravotní problémy. Poradíme vám, jak řešit nemoc či úraz v zahraničí.