Doklady na dovolenou

Chystáte se na dovolenou a nevíte, zda si s sebou vzít pas nebo občanku? Připravili jsme pro vás informace o nutných cestovních dokladech pro cestování do jednotlivých zemí.

dovolená

Pozor, před odjezdem na dovolenou doporučejeme ověřit, zda se situace nezměnila na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR.

Kde stačí občanský průkaz?

Příslušníci členských zemí EU se při překračování státních hranic v schengenském prostoru nemusejí prokazovat cestovním pasem ani občanským průkazem. Občanský průkaz si však na cesty stejně vezměte pro případ možného prokázání totožnosti (např. před nástupem do letadla nebo na žádost policie).

Kam můžete cestovat s občankou?

Kde je nutný cestovní pas?

Cestovní pas je vyžadován při cestách do všech ostatních zemí. Liší se jen požadavky na jeho platnost. Nezapomeňte si proto včas zkontrolovat platnost svého cestovního pasu a ověřit si nutnou délku platnosti pasu pro cestování do dané země na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR v sekci "Víza - režim vstupu" po vyfiltrování konkrétní země a kategorie cestování v pravé části stránky.

Například pro vstup do Egypta a Mexika je nutné mít platnost pasu minimálně ještě 6 měsíců po příletu. V případě cesty do Thajska je požadovaná platnost cestovního pasu více než 6 měsíců v době vstupu do země.

Tip: Přečtěte si také informace o cestovních pasech: jak dlouho platí, kde žádat o nový, kolik to stojí, nebo co je potřeba k vydání nového cestovního pasu.

Kam můžete cestovat bez víza?

Se kterými státy máme vízovou povinnost, se dozvíte z přehledu států na stránkách Ministerstva zahraničních věcí České republiky. 

A co děti?

Platný cestovní doklad musí mít také děti. Cestování na zápis v pase jednoho z rodičů již není možné. O cestovní pas pro dítě požádejte v jeho přítomnosti na příslušném úřadě.

Kam dál