Hotel
Zájezd
Doprava
Cílová destinace
2 dospělí | bez dětí
22.04.2018 - 21.06.2018
1 týden

Doklady na dovolenou

Chystáte se na dovolenou a nevíte, zda si s sebou vzít pas nebo občanku? Připravili jsme pro vás informace o nutných cestovních dokladech pro cestování do jednotlivých zemí.

dovolená

Kde stačí občanský průkaz?

Občanský průkaz stačí pro cestování do všech států Evropské unie: Belgie, Bulharsko, Česká republika, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Chorvatsko, Irsko, Itálie, Kypr, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Německo, Nizozemsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko, a Velká Británie.

S občanským průkazem můžete vycestovat i do těchto zemí: Albánie, Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Island, Lichtenštejnsko, Makedonie, Norsko, Srbsko a Švýcarsko.

Pro cesty je možné použít všechny platné občanské průkazy, mimo těch dočasných, s odstřiženým rohem (například při změně povinných údajů). Doklady by měly být platné minimálně po dobu plánovaného pobytu mimo území ČR.

Kde je nutný cestovní pas?

Platný cestovní pas je vyžadován při cestách do všech ostatních zemí, které nejsou součástí Shengenského prostoru. Liší se jen požadavky na jejich platnost. Nezapomeňte si proto včas zkontrolovat platnost svého cestovního pasu.

Například pro vstup do Egypta je nutné mít platnost pasu minimálně ještě 6 měsíců po příletu, toto je striktně požadováno, proto nejsou akceptovány tzv. rychlopasy. Platnost pasu ještě 6 měsícu po opuštění země je nutná také pro Turecko. U Tuniska je potřeba minimální platnost 3 měsíce po opuštění země.

Pro vstup do Spojených arabských emirátů se navíc kontroluje, zda váš cestovní pas neobsahuje razítko z případné cesty do Izraele. Pokud ano, nemusíte být na území Emirátů vpuštěni.

Tip: Přečtěte si také informace o cestovních pasech: Jak dlouho platí, kde žádat o nový, kolik to stojí, nebo co je potřeba k vydání nového cestovního pasu.

A co děti?

Od června 2012 musí mít platný cestovní doklad také děti. Cestování na zápis v pase jednoho z rodičů už není možné.

Kam dál