1. eTravel.cz
  2. Kypr
  3. Základní informace

Základní informace o Kyperské republice

Kypr je euroasijský ostrovní stát, jehož oficiální název je Kyperská republika. Nachází se ve Středozemním moři. Se svoji rozlohou 9251 km2 je Kypr třetím největším ostrovem ve Středozemním moři. Sousedními zeměmi Kypru jsou Turecko (ze severu), Sýrie a Libanon (z východu), Izrael a Egypt (z jihu) a Řecko (ze severozápadu). Kypr je členem Evropské unie. Na severu ostrova byla vyhlášena Severokyperská turecká republika, která však není mezinárodně uznána.

Kypr se pyšní krásnými bílými plážemi a tyrkysovým mořem, čímž láká k dovolené především milovníky koupání a relaxace. Na své si zde však přijdou také fanoušci přírody a památek. Neváhejte a vydejte se s námi na Kypr!

Co byste měli vědět o Kypru?

KyprHlavní město

Hlavním městem Kypru je Nikósie (Lefkosía).

Měna

Na Kypru se platí eurem.

Jazyk

Úředním jazykem na Kypru je řečtina a turečtina.

Časový posun

Časový posun na Kypru je oproti ČR + 1 hodina po celý rok. 

Vstupní formality

Kypr je členem Evropské unie, takže vám jako doklad pro vstup na Kypr postačí občanský průkaz. Občané Evropské unie mají právo svobodně se pohybovat a pobývat na území členských států. Na Kypru existuje ohlašovací povinnost - je nutné se registrovat u místně příslušného imigračního úřadu do tří měsíců od vstupu na území Kyperské republiky. V praxi tuto registraci provádějí automaticky turistická ubytovací zařízení.

Očkování

Žádné očkování na Kypr není povinně vyžadováno. Doporučujeme přibližně měsíc před cestou ověřit aktuální hygienickou a zdravotní situaci v zemi. Mezi základní cestovatelská očkování patří očkování proti žloutence typu A, B a proti tetanu.

Zdravotní a bezpečnostní rizika

Čeští občané mají nárok na poskytnutí lékařsky nezbytné zdravotní péče na základě Evropského průkazu zdravotního pojištění (EHIC).

Zdarma poskytnout péči mohou pouze státní zdravotnická zařízení, u soukromých lékařů je nutné platit v hotovosti. Doporučuje se sjednání komerčního připojištění.

Co by vás mohlo zajímat