Rady na cestu do Maroka

Zdravotní a bezpečnostní rizika

Na základě mezistátní dohody, uzavřené mezi Českou republikou a Marokem, poskytují státní zdravotnická zařízení nezbytnou první pomoc českým turistům zdarma. Jejich úroveň a vybavení však vyhovuje pouze základnímu ošetření. Ve vážnějších případech je třeba vyhledat ošetření na specializované soukromé klinice, kde se náklady na jeden pobytový den pohybují kolem 100,- USD.

Před cestou do Maroka je nutno uzavřít kvalitní zdravotní pojištění.

Pro cestu do Maroka není třeba speciální očkování, v případě cesty do odlehlých oblastí se doporučuje očkování proti hepatitidě A, B a tyfu.

V Maroku je třeba dávat si pozor na vzrůstající kriminalitu v turisticky exponovaných místech.

Bezproblémové je cestování s českou nebo místní cestovní kanceláří. Vedoucí zájezdu by měl ovládat francouzštinu nebo arabštinu.

Velká obezřetnost je potřebná při cestování pouštními oblastmi těsně u hranic s Alžírskem či na jihu země, kde hrozí přepadení.

Ve městech, jako Fes nebo Marrakesh, se nabízejí samozvaní průvodci turistů, kteří za své „služby“ požadují nepřiměřeně vysoké finanční odměny. Řádní turističtí průvodci mají příslušné průkazy a kvalifikaci.

Pro turisty je nepřístupná oblast Západní Sahary. Vyšší obezřetnost se doporučuje ve městech Tetouan, Tanger a na hraničním přechodu ze španělské Ceuty.

Opatrnost je nutná při cestování po Rifu, kde se ve velké míře pěstuje indické konopí k výrobě drogy a oblast je do značné míry kontrolována místními mafiemi. Držení a přeprava jakéhokoliv množství drog je v Maroku trestná.

Individuální cestování po Maroku autostopem není považováno za bezpečné.

Zajímavosti

Marrakesh

Královské město Marrakesh je turisticky nejoblíbenějším místem. Patří mezi nejvýznamnější města marockého jihu a po Casablance je druhým největším městem současného Maroka. Pyšní se honosnými paláci nebo mešitou Koutoubia s minaretem vysokým téměř 80 metrů, která je považována za nejdokonalejší islámskou stavbu v severní Africe. Náměstí Jemaa el-Fna se k večeru mění v místo, kde se scházejí zaklínači hadů a další umělci, aby turisty pobavili a připravili jim nevšední zážitky.

Fés

Město založené v roce 789 patří k největším dochovaným starověkým královským městům s bohatou historií a kulturou. Fés byl vždy významné centrum vzdělanosti, kde vzkvétal obchod a řemesla, stavěly se paláce, mešity a islámské školy. Jeho historické jádro je zapsáno na seznam památek UNESCO. V centru medíny stojí překrásná Mešita Karaouliyne. Dalšími zajímavými památkami jsou Mauzoleum Moulay Idrisse II, univerzita Médersa Attrarien, pevnosti z 16. stol. či stará židovská čtvrť.

Vodopády Ouzoud

Budete-li ochotni urazit přibližně 170 km od Marrakeshe, poznáte nejkrásnější vodopády Maroka. Třístupňové vodopády, vysoké 110 m, vytváří neuvěřitelnou podívanou. Od vodopádů se můžete vydat příjemnou procházkou k jeskyním a soutěskám al-Abíd. Stezka vás dovede až k tůním, kde se nabízí krásné místo pro koupání a odpočinek.

Soutěska Todra

Z přírodních krás je velkým lákadlem Todra Gorde, nacházející se v oblasti palmových oáz, cca 15 km od města Tinerhíru. Nejkrásnější soutěska Maroka je místem, kde říčka protéká mezi 300 m vysokými skalami a v nejužším místě má pouhých 10 m. Barvy rokle se během dne mění. V posledních letech je vyhledávána především příznivci horolezectví.