1. eTravel.cz
  2. Chorvatsko
  3. Základní informace

Základní informace o Chorvatsku

Chorvatsko se nachází na pomezí střední a jižní Evropy. Ze severu sousedí země se Slovinskem, ze severovýchodu s Maďarskem a Srbskem, z východu s Bosnou a Hercegovinou a z jihu s Černou Horou. Oficiální název země je Chorvatská republika. Chorvatské břehy omývá Jaderské moře. Celková rozloha Chorvatska je 56 542 km2. Součástí Chorvatska je mnoho ostrovů v Jaderském moři, jako je Hvar, Krk, Korčula, Pag, Brač, Rab a další ostrovy.

Chorvatsko je turisticky velmi atraktivní zemí. Na své si zde přijdou milovníci dovolené u moře, kteří ocení především Istrii a Makarskou riviéru, fanoušci turistiky v přírodě, jež nadchnou krásná Plitvická jezera i nadšenci do architektury a poznávání měst, kterým se bude líbit v Dubrovníku nebo Záhřebu. Chorvatsko je zkrátka zemí, která nabízí vhodnou dovolenou úplně pro každého. Neváhejte a vydejte se s námi poznat krásy Chorvatska!

Co byste měli vědět o Chorvatsku?

ChorvatskoHlavní město

Hlavním městem Chorvatska je Záhřeb, který leží na severovýchodě země.

Měna

V Chorvatsku se platí měnou kuna (HRK).

Jazyk

Úředním jazykem v Chorvatsku je chorvatština.

Časový posun

Čas v Chorvatsku je po celý rok stejný jako v ČR.

Vstupní formality

Země je členem Evropské unie, takže vám jako doklad do Chorvatska postačí občanský průkaz. Občané Evropské unie mají právo svobodně se pohybovat a pobývat na území členských států. Při pobytu delším než 3 měsíce je nutné se ohlásit na příslušném krajském (župním) policejním ředitelství či policejní stanici. Ohlášení by mělo být provedeno do 8 dnů po uplynutí 3 měsíců od vstupu do země.

Očkování

Žádné očkování do Chorvatska není povinně vyžadováno. Mezi základní cestovatelská očkování patří očkování proti žloutence typu A, B a proti tetanu.

Zdravotní a bezpečnostní situace v Chorvatsku

Občané ČR mají nárok na poskytnutí nutné a neodkladné zdravotní péče v Chorvatsku. Před odjezdem je nutno si na pobočce příslušné české zdravotní pojišťovny vyžádat formulář CZ/HR 111, na jehož základě mohou tento nárok uplatňovat ve zdravotnických zařízeních a soukromých ordinacích, které mají smluvní vztah s Chorvatským úřadem zdravotního zabezpečení. Doporučuje se uzavření doplňkového cestovního zdravotního pojištění.

Žádná bezpečnostní ani zdravotní rizika v Chorvatsku nehrozí.

Na celém území Chorvatska platí přísný zákaz nocování ve volné přírodě.

Co by vás mohlo zajímat