Cesta do Chorvatska 2021: nejlepší trasa a výdaje na cestě autem

Dovolená v Chorvatsku s vlastní dopravou patří letos bezkonkurenčně k nejoblíbenějším. Pokud také patříte k těm, kteří se chystají na cestu k moři do Chorvatska autem, nechte se inspirovat naším článkem. Poradíme vám nejoblíbenější trasu pro cestu do Chorvatska, upozorníme vás na to, jaké výdaje po cestě očekávat a na co si dát pozor.

Rodinná příprava na letní dovolenou

Autem do Chorvatska přes Rakousko a Slovinsko

Nejrychlejší a nejvyužívanější cestou z České republiky do Chorvatska autem je trasa přes Rakousko a Slovinsko. Samozřejmě záleží na vaší výchozí a cílové destinaci, nicméně z většiny míst v ČR povede vaše trasa přes Mikulov (E461) či Hatě (E59). Na co se před cestou do Chorvatska přes Rakousko a Slovinsko připravit?

Rakousko dálniční poplatky

Rakousko zavedlo elektronickou dálniční známku, kterou koupíte z pohodlí domova online na stránkách společnosti ASFiNAG. Aktuální cena rakouské dálniční známky pro vozidla do 3,5 tuny je v roce 2021 9,50 € za desetidenní známku a 27,80 za dvouměsíční známku. Pro týdenní dovolenou vám vystačí desetidenní známka, pro čtrnáctidenní dovolenou se vyplatí koupit 2 desetidenní dálniční známky. Kromě dálnic zpoplatňuje Rakousko také některé tunely a mosty:

  • A 9 Pyhrn (Gleinalm tunel a Bosruck tunel),
  • A 10 Tauern (Tauern tunel a Katschberg tunel),
  • A 11 Karawanken,
  • A 13 Brenner,
  • S 16 Arlberg.

Přehledný rozpis poplatků za průjezd jednotlivých úseků najdete na webu partnerské společnosti rakouských dálnic ASFINAG.

Slovinsko dálniční poplatky

Při cestě autem do Chorvatska přes Slovinsko je cena dálniční známky pro kategorii 2A 15 na 7 dní nebo 30 na měsíc. Více informací najdete na stránkách Slovinských dálnic.

Rodina v autě

Mýtné v Chorvatsku

V Chorvatsku na rozdíl od Rakouska a Slovinska nefungují dálniční známky, ale mýtný systém. Při vjezdu na dálnici zde dostanete kartičkou, kterou při výjezdu z dálnice vrátíte a uhradíte mýto (pouze při průjezdu po mostě nebo tunelem se mýto platí obvykle již při vjezdu). Mýto je možné hradit hotově, platební kartou nebo si zakoupit tzv. krabičku ENC, která umožňuje využívat vyhrazené pruhy ENC a navíc s ní vyjdou poplatky levněji.

Výše mýta se liší dle sezóny – v hlavní sezoně (od začátku července do konce září) je mýto vyšší. Výši poplatků pro různé trasy a kategorie vozidel najdete na webu Chorvatských dálnic. Kromě dálničních poplatků se v Chorvatsku hradí ještě poplatky za přejezd některých mostů a tunelů. Obecně lze říci, že cesta po chorvatské dálnici dlouhá 100 km vás vyjde přibližně na 40 HRK.

Ceny benzínu a nafty po cestě do Chorvatska: kde tankovat?

Ceny pohonných hmot mohou výrazně ovlivnit celkovou cenu vaší cesty do Chorvatska autem. Aktuálně je nejvýhodnější tankovat při cestě do Chorvatska v Rakousku či v ČR. Naopak doporučujeme vyhnout se tankování v Chorvatsku, pokud to lze.

Přejeme vám šťastnou cestu do Chorvatska autem bez dlouhého čekání, zbytečných výdajů a nehod!

Aktualizováno: říjen 2021

Co by vás mohlo dále zajímat