Vyberte zemi
01.08–01.10.2021

Půjčení auta na dovolenou

O ideální dovolené má každý svou představu. Někomu stačí hotel a blízká pláž, jiný nevydrží na jednom místě a nejradši by projel celou zemi. Pokud patříte ke druhé skupině nebo si chcete na dovolené udělat jeden či dva individuální výlety, nejspíš si budete chtít půjčit auto. Půjčení auta je poměrně jednoduché, je ale třeba být v některých aspektech obezřetný. Přečtěte si, jak postupovat a na co si dát pozor, když si půjčujete auto na dovolené.

Cestovat po cizí zemi se dá různě. Auto je ale nejpohodlnější a nejefektivnější možností. Pokud se pro ni rozhodnete, prvním krokem bude výběr autopůjčovny.

Kde si půjčit auto do zahraničí?

Každý má jinou představu o dovolené

Pokud cestujete s cestovní kanceláří nebo agenturou, nejjednodušší je půjčit si vůz prostřednictvím delegáta, který zná místní poměry a ceny nejlépe. Cena může být v tomto případě možná o trochu vyšší, ale pro zápůjčku na jeden dva výlety je zbytečné usilovně hledat jinde. Cestovní kancelář také často zajistí přistavení vozidla před hotel a jeho následné vrácení do konkrétní půjčovny.

Ve většině oblíbených destinací je také možné půjčit vůz přímo v pouličních půjčovnách. V takovém případě se ovšem vyplatí neuspěchat výběr a pečlivě zvažovat nabídky. Ceny půjčoven mohou se sice můžou jevit jako výhodné, ale vždy dobře ověřte pojištění, stav auta a nabízené záruky.

Pro dlouhodobý pronájem je nejlepší rezervace vozu předem přes internet. Vybírat můžete z mezinárodních půjčoven nabízících široké spektrum vozů i služeb. I tady můžete narazit na velmi zajímavou akční nabídku. Internetové vyhledávače nabízejí tisíce možností.

Tip: Pokud uvažujete o půjčení si auta v USA, přečtěte si tento článek.

Největší internetové autopůjčovny

Jaký vybrat typ auta?

Jaký typ auta si půjčit na dovolené

Při výběru vozu v internetových autopůjčovnách se nejčastěji setkáte s řazením dle kategorie vozu. Tedy rozdělením na SUV, sedan, kombi atd. V tak širokém výběru si tedy nevybíráte konkrétní model, ale značku, kategorii a výbavu požadovaného vozidla. Oproti tomu pouliční vám nabídnou konkrétní modely z podstatně menšího výběru.

Auta je třeba vybírat především podle požadavků na cestování. Ujasněte si, jaké auto a s jakou výbavou si přejete. Do náročného terénu samozřejmě bude lepší cestovat SUV a za horkého léta se zřejmě neobejdete bez klimatizace. Velikost vozu rozhodně neberte na lehkou váhu. Krátké výlety se sice dají zvládnout v menších vozech, pro delší cestování je ale lepší zvolit prostornější vůz vyšší třídy.

Základní kategorie vozů

Smlouva a pojištění vozu

Při samotném půjčení auta si pohlídejte snad nejdůležitější věc - pojištění vozu. Pro zaplacení výpůjčky vozu je možné využít běžnou platební kartu s povoleným čerpáním v zahraničí a totéž se týká stejně i pojištění. Mějte na kartě vždy dostatečnou rezervu. U stoprocentních pojistek si totiž půjčovna často může chtít zablokovat na vaší kartě částku odpovídající hodnotě přibližně 100 dolarů.

Promyslete si také typ pojištění, vyšší tarify zahrnují bonusy jako pojištění pneumatik, skel a dalších částí vozu, které můžete na svých cestách využít.

Co budete potřebovat?

  • Řidičský průkaz, v některých zemích je potřeba i mezinárodní řidičstký průkaz, ověřte si předem
  • Cestovní pas nebo občanský průkaz v zemích EU
  • Kreditní nebo debetní embosovaná karta na jméno řidiče-nájemce s dostatečnými finančními prostředky

Tip: Při převzetí vozu si udělejte vlastní fotky karoserie i interiéru. Vyhnete se tak případným nesrovnalostem při vracení vozu.

Co dělat při havárii?

V případě nehody ihned kontaktujte místní policii a získejte kopii policejní protokol o dopravní nehodě. Neprodleně poté kontaktujte asistenční službu a dále se řiďte jejími pokyny. Nezapomeňte vyfotit vzniklou škodu na půjčeném vozidle i na dalších vozidlech, které se nehody účastní. Všechny tyto dokumenty budete potřebovat při řešení škody s půjčovnou, proto na ně nezapomínejte a nic neberte na lehkou váhu.

Rady na závěr

S autem se budete cítit svobodní

  • Pečlivě porovnávejte nabídky různých pronajímatelů. O informace případně požádejte svého delegáta, případně přímo v hotelu, kde jste ubytováni.
  • Veškeré smlouvy si přečtěte. Nikdy nevyhazujte kopii a doklad o zaplacení.
  • Zvýšenou pozornost věnujte pojištění, jedná se o zásadní část smlouvy.
  • Při převzetí vozu upozorněte půjčovnu na případné nedostatky a u všech poškození si pořiďte vlastní fotodokumentaci.
  • Při vrácení vozu si vyžádejte písemné potvrzení o stavu vozu.
  • Některé vozy se půjčují i vrací s plnou nádrží, proto stav pohonných hmot zkontrolujte při převzetí vozu.

Vybíráte si dovolenou a chcete poradit? Podívejte se na tento článek nebo nás kontaktujte.

Prohlédněte si také naši aktuální nabídku last minute a hodit se vám budou i informace pro cestovatele.