Vyberte zemi
02.08–01.10.2021

Víkend v Římě: co musíte vidět

Udělejte si prodloužený víkend v jednom z nejkrásnějších a nejromantičtějších měst světa - v italském Římě. Čeká vás několik dnů plných překrásných římských památek, poznávání místní kultury a historie a ochutnávání italské kuchyně. Poradíme vám, co v Římě nesmíte vynechat.

Koloseum

Jeden z vrcholů římské architektury vystavěný na oválném půdorysu, původním jménem Flaviovský amfiteátr, najdete v centru Říma. Z původní stavby vysoké 48 metrů se částečně dochovala všechna čtyři podlaží s dórskými, jónskými a korintskými sloupy a polosloupy. Do ochozů se vešlo přibližně padesát tisíc diváků. Kromě gladiátorských her tu byly k vidění rekonstrukce známých bitev, zápasy s divokou zvěří a popravy. Roku 1749 papež Benedikt XIV. vyhlásil Koloseum za posvátné místo.

Koloseum

Kapitol

Ač nejmenší, je nejznámějším ze sedmi římských pahorků. Zaujímá polohu mezi historickým Forem Romanem a městskou částí Campus Murtius. Ve své době symbolizoval moc Starověkého Říma. Kapitol se skládá z vrcholků Arx a Capitolinum. Mezi nimi je položené náměstí Piazza del Campidoglo přístupné po renesančním schodišti Cordonata od Michelangela Buonarrotiho. Náměstí ve tvaru lichoběžníku obklopují paláce Palazzo Senatorio, Palazzo dei Conservatori a barokní Palazzo nuovo. Uprostřed stojí monumentální bronzová socha Marca Aurelia.

Forum Romanum

Forum Romanum je velkolepé náměstí, které se rozléhá mezi pahorky Kapitol a Palatin. V antice šlo o důležité centrum veřejného dění, obchodu, místo slavností, průvodů, soudů i politických shromáždění. Dnes zde můžete obdivovat velkolepé pozůstatky veřejných budov a chrámů. Forem Romanem prochází římská cesta Via Sacra, jež spojuje Kapitol s Koloseem.

Forum Romanum

Vatikán

Vatikán je nejmenší stát planety, který leží uvnitř města Řím. Nachází se zde mnoho zajímavých pamětihodností. Za vidění stojí především Svatopetrské náměstí s bazilikou sv. Petra, Apoštolský palác a Vatikánská muzea se Sixtinskou kaplí.

Vatikán

Andělský hrad

Nedaleko Vatikánu na pravém břehu řeky Tibery stojí impozantní Andělský hrad. Původně šlo o Hadriánovo mauzoleum, které si nechal v letech 135-139 vybudovat císař Hadrián. Následně sloužila budova jako papežská pevnost, která byla spojena tunelem s Vatikánem. Později šlo také o vězení. Dnes zde najdete muzeum historie a města Řím. Budova byla mnohokrát poničena, opravena a rekonstruována. 

Andělský hrad

Fontána di Trevi

Pozdně barokní římská Fontána di Trevi byla vystavěna v letech 1732-1762. Jedná se o jednu z nejznámějších fontán světa, která se proslavila především díky filmu Sladký život. Pokud chcete, aby se vám splnilo vaše přání, vhoďte do fontány drobnou minci.

Fontana di Trevi

Španělské schody

Každý z nás jistě zná slavné římské Španělské schody - jde o jedno z nejproslulejších schodišť na planetě. Svůj název získaly Španělské schody podle náměstí Piazza di Spagna neboli Španělského náměstí. Tyto barokní schody vedou ke kostelu Svaté Trojice.

Španělské schody

Piazza Navona

Náměstí Piazza Navona leží ve čtvrti Parione nedaleko Pantheonu. Jde o podlouhlé náměstí v barokním stylu. Na náměstí se nacházejí tři fontány, které připomínají uspořádání starověkého stadionu, jenž zde kdysi stával.

Piazza Navona

Co by vás mohlo zajímat