Vyberte zemi
02.08–01.10.2021

7 tipů pro horké dny o dovolené

Kdo může, bere si dovolenou a mizí – nejlépe k moři. Třeba do Řecka, Itálie, Bulharska, Chorvatska nebo Španělska. Vedru ale neuniknete ani tam. I tady se totiž denní teploty stabilně drží nad třicítkou. A v Egyptě je v těchto dnech minimálně 42 stupňů. 

Jak přežít to vedro během dovolené?

1. Přizpůsobte si program 

Své plány uzpůsobte horkému počasí. Choďte ven až navečer, kdy nepálí sluníčko a teploty aspoň o něco málo klesají. Využijte také příjemných teplot brzy po ránu a udělejte si například meditativní vycházku po pláži.

2. Odpočívejte

Nepřehánějte to s aktivitou. Sportování během dne, celodenní výlety do roztopených měst, vyjížďky na kolech nebo dokonce lezení po horách nechte na později. Až se ochladí.

3. Chraňte se

Když už musíte za každou cenu na pláž uprostřed dne, držte se ve stínu. Nejlépe pod stromy nebo využijte slunečník. Absolutně nutné jsou kvalitní brýle, opalovací prostředek s náležitou UV ochranou a pokrývka hlavy.

4. Postarejte se o přísun tekutin

Slýcháme to v jednom kuse: pít a zase pít. Nejlépe během celého dne a po menších dávkách. Nejlepší je samozřejmě čistá voda nebo neslazené čaje, případně ovocné šťávy. 

5. Přejděte na lehčí stravu

Národy kolem Středozemního moře dobře vědí, co dělají, když sází na lehčí stravu bohatou na ovoce, zeleninu a ryby. Dejte si například tradiční řecký salát bohatě zakapaný panenským olivovým olejem se sýrem feta a tmavými olivami.

6. Alkohol si dopřávejte s mírou

K dovolené samozřejmě patří i nějaké to povyražení. Ale tak jako se nedoporučuje intenzivní opalování, není dobré během dne ani přílišné popíjení na pláži. Víno a míchané nápoje si dopřávejte až k večeru. Tvrdému alkoholu se ale raději úplně vyhněte.

7. Ochlaďte se 

Tohle určitě nepochválí žádný odborník na výživu, ale jaká by to byla dovolená bez zmrzliny? Organismus je přece třeba ochladit, že jo. Pravda ale je, že daleko lépe vás osvěží naříklad meloun, ovocný salát s jogurtem nebo nápoj s mátou.