Zájezdy
Letenky
2 dospělí | bez dětí
20.12.2018–19.02.2018
Vyberte dopravu
Vyberte destinaci

Cesta do Itálie 2018: kudy jet a za kolik

I letos volí mnoho Čechů pro dovolenou v Itálii cestu autem. Týká se to především dovolené v severní Itálii v nedalekých letoviscích u Jaderského moře, jako je např. Bibione, Caorle, Lido di Jesolo, Rosolina Mare apod. Důvody jsou jasné: relativní blízkost z ČR, pohodlí vlastního vozu, nižší náklady a absence nutnosti vázat se na přesný čas odjezdů hromadné dopravy. Pokud i vy patříte k těm, kdo se letos vydávají na cestu do Itálie autem, přečtěte si naše tipy a rady, jak cestovat co nejrychleji a s jakými výdaji po cestě počítat.

Skupinka přátel na výletě autem

Nejlepší trasy pro cestu do Itálie autem

Nejrychlejší cesta do severní Itálie k Jaderskému moři či do Benátek z České republiky vede přes Rakousko – Villach (výjimkou jsou pouze západní Čechy, odkud se do Itálie dostanete rychleji přes Německo a Rakousko). Tato cesta do severní Itálie z Prahy je dlouhá necelých 800 km, trvá zhruba 8 a více hodin a patří mezi nejvyužívanější a nejoblíbenější trasy.

Další oblíbenou cestou do Itálie z ČR je trasa přes Brennerský průsmyk, kterou využívají turisté mířící do Milána, Janova, Toskánska a středu Itálie. Cesta z Prahy do Toskánska je dlouhá přibližně 1 000 km a trvá zhruba 10 hodin.

Pokud si vyberete jednu z výše zmíněných tras, počítejte s tím, že v hlavní sezoně a obzvlášť v pátek odpoledne a v sobotu dopoledne míří stejnou cestou do Itálie mnoho turistů. Z toho důvodu je nutné počítat se zácpami a delším dojezdovým časem.

Cesta do Itálie přes Rakousko

Přestože nejvyšší povolená rychlost na rakouských dálnicích je 130 km/h, počítejte s tím, že většinu času pojedete přes Rakousko rychlostí 100 km/h. Mohou za to úseky se sníženou rychlostí kvůli omezení emisní zátěže i omezení nejvyšší povolené rychlosti ve večerních a nočních hodinách z důvodu rušení zvěře a lidí. Hlídání rychlosti je v Rakousku velmi svědomité, radary jsou časté a pokuty velice vysoké. Dejte si proto na dodržování nejvyšší povolené rychlosti při cestě přes Rakousko pozor.

Dálniční poplatky v Rakousku

Při cestě do Itálie přes Rakousko je nutné mít na paměti, že se průjezd po rakouských dálnicích platí, a to ve formě dálničních známek. Dálniční známku si můžete zakoupit na rakouských benzínkách či využít novinku v podobě elektronické dálniční známky, kterou koupíte z pohodlí domova online na stránkách společnosti ASFiNAG.

Cena rakouské dálniční známky pro vozidla do 3,5 tuny činí 9 za desetidenní známku a 26,20 za dvouměsíční známku. Pro týdenní dovolenou vám vystačí desetidenní známka, pro čtrnáctidenní dovolenou se vyplatí koupit dvě desetidenní dálniční známky. Kromě dálnic zpoplatňuje Rakousko také některé tunely a mosty. Pro trasu od Innsburcku přes Brennerský průsmyk počítejte s 9,50 a přes Villach za tunel St. Michael s 11,50 €.

Cesta do Itálie přes Německo

Cestování přes Německo je poměrně rychlé, pohodlné a hlavně levné díky neexistenci dálničních poplatků. Doporučujeme cestovat přes Německo obzvlášť řidičům ze západních Čech či těm, kteří míří do západní Itálie, jelikož si mohou výrazně zkrátit cestu a ušetřit čas.

Dálniční poplatky v Německu

Poplatky za průjezd německých dálnic řidiči osobních automobilů nehradí. Tato situace se od roku 2019 změní. Poplatky budou záviset na objemu motoru a emisní třídě vozidla. Aktuálně se však při průjezdu německých dálnic nemusíte až do roku 2019 o dálniční poplatky starat.

Mladé slečny si vychutnávají oběd

Dálniční poplatky Itálie

Za průjezd italských dálnic a některých tunelů počítejte s placením mýtného. Poplatky se vybírají v mýtných branách při výjezdu z dálnice (ve většině případů). Můžete platit hotově, kartou, předplacenou kartou Viacard (pořídíte ji na benzínkách s kreditem ve výši 25, 50 či 75 €) či automatizovaným systémem Telepass (bezdrátové zařízení). Mýtné v Itálii povinně hradí řidiči osobních vozidel, motocyklů a vozidel nad 3,5 tuny – dle kategorie vozidla se liší výše mýtného.

V průměru činí mýtné v Itálii pro osobní automobil cca 8 €/100 km. Doporučujeme vám využít kalkulačku mýtného na stránkách Italských dálnic, která vám po zadání výchozího a cílového bodu spočítá přesnou výši dálničních poplatků.

Ceny benzínu a nafty po cestě do Itálie: kde tankovat?

Ceny pohonných hmot mohou výrazně ovlivnit celkovou cenu vaší cesty do Itálie autem. Připravili jsme pro vás přehlednou tabulku aktuálních cen benzínu a nafty v České republice, Rakousku, Německu a Itálii, abyste věděli, kde je nejlepší čerpat pohonné hmoty a kde se tankování na cestě do Itálie naopak vyhnout.

Země

Cena benzínu

Cena nafty

Česká republika

29,30 Kč

29,30 Kč

Rakousko

28,90 Kč

27,60 Kč

Německo

34,80 Kč

31,10 Kč

Itálie

41,10 Kč

37,70 Kč

 

Jak vyplývá z tabulky, aktuálně je nejvýhodnější tankovat při cestě do Itálie v Rakousku či v ČR. Naopak doporučujeme vyhnout se tankování v Itálii, pokud je to možné.

Aktualizováno: červen 2018

Co by vás mohlo dále zajímat