Sleva 500 Kč
Rezervujte si zájezd online a získejte
500 Kčslevu
Zadejte rozpočet a nechte se překvapit, kam až se dostanete!
18.10–17.12.2019
Vyberte dopravu
Cena za osobu

Cesta do Itálie 2019: kudy jet a za kolik

I letos volí mnoho Čechů pro dovolenou v Itálii cestu autem. Týká se to především dovolené v severní Itálii v nedalekých letoviscích u Jaderského moře, jako je např. Bibione, Caorle, Lido di Jesolo, Rosolina Mare apod. Důvody jsou jasné: relativní blízkost z ČR, pohodlí vlastního vozu, nižší náklady a absence nutnosti vázat se na přesný čas odjezdů hromadné dopravy. Pokud i vy patříte k těm, kdo se letos vydávají na cestu do Itálie autem, přečtěte si naše tipy a rady, jak cestovat co nejrychleji a s jakými výdaji po cestě počítat.

Skupinka přátel na výletě autem

Nejlepší trasy pro cestu do Itálie autem

Nejrychlejší cesta do severní Itálie k Jaderskému moři či do Benátek z České republiky vede přes Rakousko – Villach (výjimkou jsou západní Čechy, odkud se do Itálie dostanete rychleji přes Německo a Rakousko). Tato cesta do severní Itálie z Prahy je dlouhá necelých 800 km, trvá zhruba 8 a více hodin a patří mezi nejvyužívanější a nejoblíbenější trasy.

Další oblíbenou cestou do Itálie z ČR je trasa přes Brennerský průsmyk, kterou využívají turisté mířící do Milána, Janova, Toskánska a středu Itálie. Cesta z Prahy do Toskánska je dlouhá přibližně 1 000 km a trvá zhruba 10 hodin.

Pokud si vyberete jednu z výše zmíněných tras, počítejte s tím, že v hlavní sezoně a obzvlášť v pátek odpoledne a v sobotu dopoledne míří stejnou cestou do Itálie mnoho turistů. Z toho důvodu je nutné počítat se zácpami a delším dojezdovým časem.

Cesta do Itálie přes Rakousko

Přestože nejvyšší povolená rychlost na rakouských dálnicích je 130 km/h, počítejte s tím, že většinu času pojedete přes Rakousko rychlostí 100 km/h. Mohou za to úseky se sníženou rychlostí kvůli omezení emisní zátěže i omezení nejvyšší povolené rychlosti ve večerních a nočních hodinách z důvodu rušení zvěře a lidí. Hlídání rychlosti je v Rakousku velmi svědomité, radary jsou časté a pokuty velice vysoké. Dejte si proto na dodržování nejvyšší povolené rychlosti při cestě přes Rakousko pozor.

Dálniční poplatky v Rakousku

Při cestě do Itálie přes Rakousko je nutné mít na paměti, že se průjezd po rakouských dálnicích platí, a to ve formě dálničních známek. Dálniční známku si můžete zakoupit na rakouských benzínkách či využít novinku z roku 2018 v podobě elektronické dálniční známky, kterou koupíte z pohodlí domova online na stránkách společnosti ASFiNAG.

Cena rakouské dálniční známky v roce 2019 pro vozidla do 3,5 tuny činí 9,20  za desetidenní známku a 26,80 za dvouměsíční známku. Pro týdenní dovolenou vám vystačí desetidenní známka, pro čtrnáctidenní dovolenou se vyplatí koupit dvě desetidenní dálniční známky. Kromě dálnic zpoplatňuje Rakousko také některé tunely a mosty. Pro trasu od Innsbrucku přes Brennerský průsmyk počítejte s 9,50 a za Tauern tunel a Katschberg tunel před Villachem s 12 €.

Přehledný rozpis poplatků za průjezd různých úseků najdete na webu společnosti ASFINAG.

Cesta do Itálie přes Německo

Cestování přes Německo je poměrně rychlé, pohodlné a hlavně levné díky neexistenci dálničních poplatků. Doporučujeme cestovat přes Německo obzvlášť řidičům ze západních Čech či těm, kteří míří do západní Itálie, jelikož si mohou výrazně zkrátit cestu a ušetřit čas.

Dálniční poplatky v Německu

Poplatky za průjezd německých dálnic řidiči osobních automobilů nehradí. Tato situace se od roku 2020 změní. Poplatky budou záviset na objemu motoru a emisní třídě vozidla. Aktuálně se však při průjezdu německých dálnic nemusíte až do roku 2020 o dálniční poplatky starat.

Mladé slečny si vychutnávají oběd

Dálniční poplatky Itálie

Za průjezd italských dálnic a některých tunelů počítejte s placením mýtného. Poplatky se vybírají v mýtných branách při výjezdu z dálnice (ve většině případů). Můžete platit hotově, kartou, předplacenou kartou Viacard (pořídíte ji na benzínkách) či automatizovaným systémem Telepass (bezdrátové zařízení). Mýtné v Itálii povinně hradí řidiči osobních vozidel, motocyklů a vozidel nad 3,5 tuny – dle kategorie vozidla se liší výše mýtného.

V průměru činí mýtné v Itálii pro osobní automobil cca €/100 km. Doporučujeme vám využít kalkulačku mýtného na stránkách Italských dálnic, která vám po zadání výchozího a cílového bodu spočítá přesnou výši dálničních poplatků.

Ceny benzínu a nafty po cestě do Itálie: kde tankovat?

Ceny pohonných hmot mohou výrazně ovlivnit celkovou cenu vaší cesty do Itálie autem. Připravili jsme pro vás přehlednou tabulku aktuálních cen benzínu a nafty v České republice, Rakousku, Německu a Itálii, abyste věděli, kde je nejlepší čerpat pohonné hmoty a kde se tankování na cestě do Itálie naopak vyhnout.

Země

Cena benzínu

Cena nafty

Česká republika

27,90 Kč/l

32,50 Kč/l

Rakousko

28,20 Kč/l

28,10 Kč/l

Německo

34,70 Kč/l

32,40 Kč/l

Itálie

39,90 Kč/l

38,20 Kč/l

 

Jak vyplývá z tabulky, aktuálně je nejvýhodnější tankovat při cestě do Itálie v Rakousku či v ČR. Naopak doporučujeme vyhnout se tankování v Itálii, pokud je to možné.

Aktualizováno: leden 2019

Co by vás mohlo dále zajímat