Vyberte zemi
13.05–12.07.2021

Naši klienti radí: jaké jsou nejlepší výlety v Turecku

Láká vás poznat na své dovolené v Turecku co nejvíce zajímavých míst? Naši klienti vám poradí, co stojí za to v Turecku navštívit:

Starobylé město Efez

"Efez patří k nejpozoruhodnějším archeologickým lokalitám v západním Turecku. Zde se také nacházejí zbytky Artemidina chrámu, který patřil k sedmi divům antického světa. Kureti - kněží bohyně Artemis. Budova, kde usedal senát, připomínala spíše divadlo. Senát byl vybudován během 300 let. Město bylo postavené celé z mramoru. Nejbohatší lidé v Efezu měli i největší domy, kolem 2 000 m2. Všechny domy měly mozaiky. Nejdříve se dělaly z velkých kamenů, později z menších. Sloupy se stavěly tak, že se části navršovaly na sebe a až potom byly dělané žlábky. Efez patřil k 3. největšímu městu té doby. Mělo 500 tis. ob. (jen pro srovnání, Řím měl 1 mil. ob.). Mezi známé osobnosti, kteří zde žili, patřil i Heraikleitos (Dvakrát nevstoupíš do téže řeky.) Voda zde byla přiváděna ze 2 míst, jedno bylo vzdáleno 12 km a druhé 42 km. Kdysi na tomto místě bývalo moře, nyní je 8 km vzdáleno. Naproti se nacházel ostrov Samos, ale i Sýrie a Egypt. Žily zde různé národnosti. Díky tomu, že moře tak ustoupilo, bylo i město opuštěno."

Autor: Edita Koudelová, navštíveno 11/2009

Efez
Efez v Turecku

Přírodní zázrak Pamukkale

"Výlet na PAMUKKKALE. ÚŽASNÝ zážitek. DOPORUČUJI."

Autor: Jana Pelikánová, navštíveno 07/2014


"Vřele doporučuji jednodenní zájezd na Pamukkale, spojený s návštěvou beduínské rodiny žijící v chýši, objasnění obřadu před vstupem do mešity, výrobce koberců (velmi poutavý výklad průvodce, hovořícího česky) a římských památek v blízkosti vápencových útvarů tzv. Pamukkale."

Autor: Zdeňka Chrobáková, věk 56 let, navštíveno 06/2008


"Tento nádherný přírodní úkaz tvořený asi 100 000 let má délku: 2 500 m, průměrnou šířku: 500 m, průměrnou výšku: 150 m, celkem má asi 200 mil. m3. Tato hornina bělavé až žlutohnědé barvy se zde ukládá z vod teplých pramenů. Po chvíli koupání v tomto Kleopatřině bazénu můžete na své kůži spatřit bělavý povlak. Tato voda je ohřívána magmatickým teplem a zároveň jsou zde obsaženy četné minerální látky jako např. vápník, hořčík, sodík, železo, hliník, uhličitany a sírany. Teplota vody přímo ze z hřídele je 35 – 38 stupňů Celsia. V tomto okolí také naleznete ruiny římského antického města Hierapolis. Každému tento výlet vřele doporučuji! Je to opravdu nádhera!"

Autor: Edita Koudelová, navštíveno 11/2009

Pamukkale
Pamukkale v Turecku

Skalní hroby v Myře

"Opravdu krásný výlet za poznáním. Velkou zajímavostí je, že se hroby tesaly ze shora dolů. Podle toho, jak byli mrtví bohatí, jsou hroby zdobené. Hned vedle těchto hrobů se nachází antické divadlo, které se dochovalo z 3. stol.n.l. Na konci sklizně se hrály hry. Bůh zábavy byl Dionýsos. První divadla měla primitivní sedadla. Kerkydes jsou schody mezi sedadly. Do tohoto divadla se vešlo asi 8 000 diváků (jen pro srovnání, divadlo v Efezu bylo asi pro 25 000 diváků). Všem doporučuji!"

Autor: Edita Koudelová, navštíveno 11/2009

Hrobky
Skalní hroby v Turecku

Vodopády Kursunlu

"Náš poslední výlet byl k vodopádům. Byl tam kluk, který každého fotil a pak tyto fotky během chvilky dával na porcelánové talířky. Ale cena byla poměrně vysoká."

Autor: Edita Koudelová, navštíveno 11/2009

Vodopády
Turecký vodopád

Nepřehlédněte