Zájezdy
Letenky
2 dospělí | bez dětí
23.09–22.10.2018
Vyberte dopravu
Vyberte destinaci

Výběr z bankomatu v zahraničí

Ještě před pár lety jsme byli zvyklí vozit s sebou peněženku nabitou penězi a naše platební karty zahálely doma. Dneska si bez nich dovolenou už ani neumíme představit. Je ale dobře zjistit si předem, jak je to s výběrem peněz z bankomatu v zahraničí. Ne všude se totiž dá zaplatit kartou.

Stále více lidí využívá platební kartu i na dovolené při nákupech v obchodech i v restauracích a hotelech. A není divu: vézt s sebou kartu místo hromady bankovek a mincí je rozhodně pohodlnější, ale i bezpečnější. Na rozdíl od hotovosti si totiž platební kartu pojistíte pro případ krádeže či ztráty. Co je dobré vědět, než v zahraničí vyrazíte do bankomatu pro hotovost?

Výběr peněz z bankomatu na dovolené

Jak ušetřit poplatky za výběr hotovosti v zahraničí

Cenu za výběr hotovosti si jednotlivé bankovní domy nastavují různě. Takže nejjistější je podívat se na aktuální ceník své banky.

U některých typů účtů či při splnění podmínek daných bankou můžete mít výběr hotovosti v zahraničí dokonce úplně zadarmo. V dalších případech si můžete poplatek výrazně snížit.

Kdy máte výběr bankomatu v zahraničí zdrarma?

Jste zvyklí, že doma za výběr peněz nic neplatíte a nechcete platit ani v zahraničí? Tuto možnost nabízí za určitých podmínek několik tuzemských bank. Například pokud jste klientem mBank, vybíráte částku v přepočtu 1 500 korun a využíváte konkrétní typ účtu. Zdarma mají výběr hotovosti i klienti Raiffeisenbank, i tady je tato možnost vázána na konkrétní produkt.

Velmi výhodně pak vybíráte peníze v zahraničních bankomatech skupiny Erste s kartami Visa Classic a Visa Gold, jste-li klientem České spořitelny

Každá banka si nastavuje vlastní poplatky pro výběr peněz z bankomatu v zahraničí

Na co si dát pozor při výběru z bankomatu či při platbě kartou na dovolené?

  • Ukládejte si kartu na bezpečném místě, ideálně v trezoru, a když jdete ven, hlídejte si ji jako oko v hlavě. Stejně jako své cestovní doklady.
  • Vězměte si s sebou na dovolenou víc než jednu platební kartu. Někdo je například zvyklý používat jinou kartu k nákupům a placení útraty a další využívá jen pro výběry z bankomatů. Vyplatí se také mít zálohu pro případ ztráty či krádeže, nebo když s kartou nepůjde zaplatit.
  • Zkontrolujte si, že na účtu máte dostatek volných prostředků. Pokud máte nastavené limity výběrů z karty, ujistěte se, že jsou dostatečně vysoké. Jedete přece na dovolenou a dá se čekat, že možná utratíte víc peněz než jste běžně zvyklí. 
  • Bezstarostné výběry hotovosti či placení kartou můžou i nemile překvapit. Například při placení mýta za dálnici v cizí zemi. Ještě než vyrazíte na dovolenou, zjistěte si proto, jaké poplatky si vaše banka zaúčtuje i za tyto služby. Ať už jste klientem velkých bankovních domů jako Česká spořitelna, Raiffeisenbank, ČSOB či Komerční banka, nebo vám účty vedou například Fio banka či mBank.  
  • Dejte si také pozor na směnný kurz. V zahraničí vám bankomat možná nabídne službu DCC (dynamic currency conversion). Přímo na displeji se vám ukáže, kolik vám bude za výběr či platbu odečteno z vašeho účtu v korunách. Bohužel se to většinou nevyplatí. Je pravděpodobné, že kurz použitý pro přepočet měny bude horší, než aktuální směnný kurz vaší banky. Odborníci z Air Bank proto doporučují zvolit si výběr bez směny a přepočet nechat raději na své bance, jejíž kurz bývá často výhodnější.
  • Nezapomeňte si před odjezdem s dostatečným předstihem zkontrolovat také platnost karty a případně zažádat o vydání nové. 

Plánujete dovolenou a ještě jste si nevybrali? Podívejte se na naši nabídku letní dovolené.