Vyberte zemi
24.09–23.11.2020

Výběr z bankomatu v zahraničí: jak ho mít co nejlevnější a na co dát pozor?

Plánujete dovolenou a přemýšlíte, jestli má v dnešní době ještě vůbec smysl řešit před cestou návštěvu směnárny? Bankomat je nejen pohodlnější, ale hlavně mnohem bezpečnější variantou, jak se v destinaci vybavit hotovostí. Pokud však minimalizujete riziko, že vás o finance připraví kapesní zloději, je třeba dát pozor také na to, abyste zbytečně netratili na poplatcích za výběr. Poradíme vám, kdy se výběry z bankomatů v zahraničí vyplatí a jak na nich co nejvíce ušetřit.

Pokud nejsou vaším cílem zapomenuté či dokonce neobjevené kouty naší planety, zpravidla nebudete mít problém s bezhotovostními platbami, alespoň co se týče hotelů, nákupních center nebo restaurací. Přesto je rozumnější na možnost platit kartou nespoléhat na 100 % a pro všechny případy se vybavit alespoň základní hotovostí. Využijete ji při nákupu jízdenek, platbách za taxi, za lehátka a slunečníky na veřejných plážích, u stánků, na tržištích a v neposlední řadě je třeba počítat s pár drobnými na spropitné. 

Jak ušetřit na výběru z bankomatu v zahraničí? 

Ještě než vyrazíte vstříc novým zážitkům, informujte se u své banky, jaká je výše poplatku za jednorázový výběr z bankomatu v zahraničí, kolik si maximálně můžete vybrat za den a samozřejmě také v jakém kurzu vám bankomat cizí měnu vydá. Každá banka si poplatky určuje sama, doporučujeme si aktuální podmínky ověřit ještě před odjezdem.

Typy bankovních účtů jsou velmi různorodé, často si sami můžete zvolit, jaké výhody ke svému účtu využijete. Jednou z nich může být právě výběr z bankomatu v zahraničí zdarma. Většina bank má poplatek paušální, některé navíc ještě procentuální v závislosti na výši výběru. 

Dvakrát počítejte, jednou vybírejte

Patříte-li ke klientům České spořitelny, v zahraničí si vyberete hotovost za 125 Kč. Pokud ovšem najdete bankomat skupiny Erste (mateřské společnosti České spořitelny) můžete se těšit z výběru za symbolických 5 Kč. Pro častější cesty do ciziny se vyplatí dokoupit balíček pro výběry z bankomatů v zahraničí. Za 25 Kč měsíčně se vám poplatek sníží na 40 Kč a v případě bankomatů Erste nezaplatíte ani korunu.  

Komerční banka zpoplatňuje zahraniční výběr 39 Kč v rámci Evropy, zbytek světa se vám prodraží o dalších 60 Kč. Podobně přistupuje k poplatkům Air Bank, která v zemích Evropské unie účtuje za výběr 25 Kč pro tzv. Malý Tarif (Velký Tarif má výběr zdarma), ovšem mimo EU si při každém výběru odečtěte z účtu ještě rovnou stovku. Máte-li účet u ČSOB, přijde vás na 100 Kč každý zahraniční výběr. 

Moneta MB si mimo ČR strhává maximálně 59 Kč dle typu účtu, Raiffeisenbank nabízí výběry zdarma, výjimkou je „Chytrý účet“, kde je poplatek 100 Kč a navíc ještě 0,5 % z požadované částky. U Sberbank počítejte s paušálním poplatkem 75 Kč a 0,5 % z výše obnosu. Využíváte-li účet Fér konto OPTIMAL, poplatky se vás netýkají. U Fio banky lze využít jeden výběr měsíčně zdarma, každý další vás vyjde na 80 Kč.

U jakých bank je výběr z bankomatu v zahraničí zdarma nebo za pár Kč?

Cestovatelům jsou nejvíce nakloněny Equa bank, mBank a Unicredit bank. Equa bank zavedla poplatek 9 Kč, mBank má u nabízených účtů nulové poplatky u částek nad 1 500 Kč, nebo až 3 výběry zdarma a Unicredit bank nově pro běžné účty též nepočítá žádný extra poplatek.

Ať už máte účet u jakéhokoliv bankovního ústavu, nemá smysl kvůli poplatkům za výběr z bankomatu v zahraničí přemýšlet o změně instituce. Za zdlouhavé vyřizovaní to opravdu nestojí. Raději se přímo u banky zeptejte na výhodnější balíček nebo si zkrátka jen spočítejte výši poplatku a tomu přizpůsobte četnost výběru a výši potřebné hotovosti. Koneckonců i směnárny si účtují poplatky, mnohdy dokonce mnohonásobně vyšší než nejdražší poplatek u tuzemských poskytovatelů bankovních služeb.

Na co si dát při výběru ze zahraničních bankomatů pozor

V první řadě na směnný kurz. Bankomaty (často jsou označeny také jako ATM) je mohou mít různé. Nepropadejte však panice, je pouze třeba vědět, jak s bankomatem pracovat. Pokud se na obrazovce objeví požadavek na výběr ve směnném kurzu DCC (Dynamic currency conversion), odmítněte a zvolte výběr v kurzu své banky. V naprosté většině případů pro vás bude výhodnější. Není na škodu si kurz měny, o kterou máte zájem, předem zjistit.

Další nepříjemností, která vás může zaskočit, je poplatek, který si stanovuje sám bankomat, resp. jeho provozovatel. I v tomto případě byste na něj měli být upozorněni a mít možnost transakci odmítnout. Máte-li na vybranou, dejte přednost bankomatům ověřených bank.

Karta se na dovolené hodí nejen pro výběr z bankomatu  

Je zbytečné utrácet hotovost, pokud lze platit kartou. V dnešní době vlastní elektronický platební terminál většina obchodníků v každé vyspělé zemi, přesto se na možnost bezhotovostní platby raději ptejte předem. Vlastníte-li kromě platební (debetní) karty i kreditku, vezměte si ji do zahraničí rovněž. Například autopůjčovny často vyžadují výhradně kreditní kartu, na které zákazníkovi dočasně zablokují vratnou zálohu

Kreditní karta se hodí i jako rezerva pro nepředpokládané výdaje a zároveň je také pojistkou při ztrátě debetní karty, což může být obzvlášť v zahraničí velmi nepříjemné. Proto s sebou nikdy nenoste ani jednu z karet, pokud ji skutečně nebudete potřebovat. Mějte je bezpečně uschované, optimálně v hotelovém trezoru. Obezřetnosti je samozřejmě třeba za všech okolností, zejména když musíte zadávat PIN kód. Nikdy nevíte, kdo může zneužít vaší nepozornosti.

V případě, že budete chtít platit online například vstupenky, dlouhodobější parkování v garážích či jiné služby, potvrzujte platby pomocí 3D Secure hesla. Jedná se o speciální kód, který vám vygeneruje a zašle přímo vaše banka prostřednictvím SMS zprávy. Heslo platí pouze dočasně a chrání před zneužitím karty. 

Před odjezdem na dovolenou zkontrolujte platební kartu i účet

Ověřte hlavně dobu platnosti karty. Vyřízení žádosti o novou platební kartu a její vyhotovení může trvat i pár týdnů. Propočítejte si zůstatek a vezměte v potaz trvalé odchozí platby. Zkontrolujte si také nastavení limitů pro platby a výběry. V rámci internetového a mobilního bankovnictví je sice možné s nastavením limitů pracovat flexibilně, přesto se u některých bank změny nemusí projevit okamžitě. Pokud nemáte kartu pojištěnou pro případ ztráty, učiňte tak ještě před odjezdem. Nelitujte času ani pár korun navíc, za hladký průběh vaší dovolené to rozhodně stojí.

Co by vás mohlo zajímat?