Sleva 500 Kč
Rezervujte si zájezd online a získejte
500 Kčslevu*
Více informací o slevě* platí pro vybrané zájezdy
Vyberte zemi
07.12.2019–06.02.2020

Výběr z bankomatu v zahraničí

Ještě před pár lety jsme byli zvyklí vozit s sebou na dovolenou peněženku nabitou hotovostí a naše platební karty zahálely doma. Dnes si bez nich většina lidí dovolenou už ani neumí představit. Stále více osob využívá platební kartu na dovolené při nákupech v obchodech i v restauracích a hotelech. A není divu - vézt s sebou kartu místo hromady bankovek a mincí je rozhodně pohodlnější a bezpečnější. Na rozdíl od hotovosti si totiž platební kartu pojistíte pro případ krádeže či ztráty. Je však velmi vhodné zjistit si předem, jak je to s výběrem z bankomatu v zahraničí. Ne všude se totiž dá platit kartou.

Výběr peněz z bankomatu na dovolené

Co je dobré vědět, než v zahraničí vyberete z bankomatu?

Jak ušetřit poplatky za výběr z bankomatu na dovolené?

Cenu za výběr hotovosti v cizině si jednotlivé banky nastavují různě. Nejvhodnější je proto podívat se ještě před dovolenou na aktuální ceník své banky. U některých typů účtů či při splnění podmínek daných bankou můžete mít výběr hotovosti v zahraničí úplně zadarmo nebo si můžete poplatek výrazně snížit. Jak na to? Poradíme vám, které banky nabízejí výběry z bankomatu v zahraničí zdarma nebo za nízký poplatek!

Kdy máte výběr z bankomatu v zahraničí zdarma?

Jste zvyklí, že doma za výběr peněz nic neplatíte a nechcete platit ani v zahraničí? Tuto možnost nabízí za určitých podmínek několik tuzemských bank. Například pokud jste klientem mBank a vybíráte částku v přepočtu 1 500 korun či vyšší, máte výběr z bankomatu v zahraničí zcela zdarma. Zdarma mají výběr hotovosti i klienti Raiffeisenbank, tady je však tato možnost vázána na konkrétní účet. U Equa bank je zase výběr v zahraničí zdarma podmíněn vlastnictvím určité platební karty. Pokud ji však nemáte, nevadí, Equa bank si za výběr z bankomatu v cizině účtuje pouhých 9 Kč. Výběr hotovosti v zahraničí zdarma v rámci EU nabízí Air Bank ve spojení s Velkým tarifem, u Malého tarifu činí poplatek 25 Kč. Mimo EU si však Air Bank účtuje za výběr z bankomatu 100 Kč bez ohledu na tarif.

U ostatních bankovních ústavů se výběr z bankomatu v zahraničí zpoplatňuje obvykle částkou ve výši okolo 100 Kč, případně také nízkým % z vybírané sumy.

Každá banka si nastavuje vlastní poplatky pro výběr peněz z bankomatu v zahraničí

Co ohlídat ještě před odjezdem?

  1. Nezapomeňte si před odjezdem s dostatečným předstihem zkontrolovat platnost karty a případně zažádat o vydání nové. 
  2. Zjistěte si předem, jaké poplatky si vaše banka účtuje za služby spojené s použitím platební karty v zahraničí.
  3. Zkontrolujte, že na účtu máte dostatek volných prostředků.
  4. Pokud máte nastavené limity výběrů z platební karty, ujistěte se, že jsou dostatečně vysoké.
  5. Obstarejte si dostatečnou hotovost pro případ ztráty či krádeže platební karty nebo pro případ, kdy s kartou nepůjde zaplatit.

Na co si dát pozor při používání platební karty v zahraničí?

  1. Platební kartu si berte na dovolené s sebou ven pouze v případě, že ji potřebujete a hlídejte ji jako oko v hlavě.
  2. V hotelu si ukládejte platební kartu na bezpečné místo, ideálně do trezoru.
  3. Vezměte si s sebou na dovolenou víc než jednu platební kartu. Někdo je například zvyklý používat jinou kartu k nákupům a placení útraty a další využívá jen pro výběry z bankomatů z důvodu rozdílné výhodnosti poplatků u různých bank a produktů.
  4. Dejte si také pozor na směnný kurz. V zahraničí vám bankomat možná nabídne službu DCC (dynamic currency conversion). Přímo na displeji se vám ukáže, kolik vám bude za výběr či platbu odečteno z vašeho účtu v korunách. Bohužel se to většinou nevyplatí. Je pravděpodobné, že kurz použitý pro přepočet měny bude horší, než aktuální směnný kurz vaší banky. Odborníci proto doporučují zvolit si výběr bez směny a přepočet nechat raději na své bance, jejíž kurz bývá často výhodnější.

Co by vás mohlo zajímat?