Pondělí, 1.1.0001
Jak vysoké spropitné dávat v restauracích a hotelech na dovolené v zahraničí?
Sezóna dovolených se blíží, takže je pomalu čas získat užitečné informace o lokálních zvycích pro vaši dovolenkovou destinaci. Výše spropitného patří mezi často diskutované otázky. Nejběžněji se dává spropitné ve výši přibližně 10 % z celkové ceny účtu. Tato zvyklost se však může v jednotlivých zemích výrazně odlišovat. Seznamte se s obvyklou výši spropitného v Egyptě, Turecku, Bulharsku, Itálii, Francii i dalších zemích, abyste neurazili obsluhu, neztrapnili sami sebe a prožili dovolenou bez zbytečných nepříjemností.
Spropitné v nejoblíbenějších dovolenkových destinacích
Spropitné v Řecku
Spropitné v restauracích v Řecku bývá obvykle již zahrnuto v celkovém účtu. Jeho výše může být až 16 %. Informaci o spropitném najdete v menu. Další tuzér již nemusíte obsluze dávat. Spropitné v Řecku většinou neočekávají v hotelech ani v taxi. Řidiči taxíku stačí zaokrouhlit částku na celá eura.
Spropitné ve Španělsku
Ve Španělsku bývá v restauracích spropitné již zahrnuto v ceně. Obvykle se nicméně dává obsluze dalších 5-10 %. Řidiči taxi zaokrouhlete celkovou částku. Hotelový personál (pokojská a portýr) očekává za své služby spropitné ve výši přibližně jednoho eura.
Spropitné v Chorvatsku
V Chorvatsku je v případě spokojenosti s poskytnutými službami vhodné dát obsluze v restauraci přibližně 10 % z celkové ceny účtu. Malé dýško potěší hotelový personál, nicméně není nutností. Řidiči taxíku stačí zaokrouhlit celkovou cenu.
Spropitné v Itálii
V italských restauracích najdete obvykle na účtence položku "servizio", "couvert" nebo "coperto" - to znamená, že spropitné je již započítáno v ceně. V hotelech ani v taxi spropitné nemusíte dávat, ale potěší.
Spropitné ve Francii
Ve francouzských restauracích je tzv. "příplatek za servis" ve výši 15 % vždy zahrnut v ceně účtu. V případě spokojenosti se službami zaokrouhlete celkovou cenu číšníkovi i řidiči taxi. V barech se dýško obvykle nedává. Hotelový personál očekává spropitné ve výši jednoho až několika euro.
Spropitné v Bulharsku, Černé Hoře
Na Balkánském poloostrově, a tedy i v Bulharsku a v Černé Hoře, je v restauracích očekáváno spropitné ve výši 10 %. Také řidičům taxi můžete nechat malé dýško. Spropitné je zde velmi vřelé vítáno.
Spropitné v západních zemích Evropy: Nizozemsko, Belgie, Velká Británie
V Belgii a v Nizozemsku není dávání spropitného zvykem. Je obvyklé pouze zaokrouhlit cenu na celá eura nahoru. S jakýmsi spropitným se setkáte pouze u šaten a toalet, kde bývá položena nádoba na drobné. Také v barech ve Velké Británii se počítá pouze se zaokrouhlením výsledné částky. V restauracích již bývá často spropitné zahrnuto v ceně účtu. Ani v Německu a Rakousku není spropitné striktně vyžadováno, v případě spokojenosti však nechte personálu 5-10 %.
Spropitné v arabských zemích: Egypt, Maroko, Tunisko, Turecko, SAE, Omán
V arabských zemích, jako je Egypt, Maroko, Tunisko a Turecko, se spropitnému přezdívá bakšiš. Bakšiš bývá významným zdrojem živobytí místních lidí, a to obzvlášť v Egyptě. Spropitné je tedy vhodné věnovat v restauracích, hotelech, v taxících a očekávají ho i místní průvodci na výletech. V restauracích se dává přibližně 10 %, zatímco portýr či pokojská očekávají zhruba 1 euro nebo dolar. V případě, že spropitné obsluze neposkytnete, můžete se setkat i s jeho slovním vyžádáním nebo dokonce protivným chováním personálu. Tato situace je jiná v Ománu, kde spropitné není tolik očekáváno jako v ostatních arabských zemích. I tady je však vhodné obsluze poskytnout přibližně 10-17 % z celkové ceny.
V některých hotelech v arabských zemích bývá výhodou několik euro vložených v pasu při registraci na recepci - mohou vám zajistit pěknější pokoj nebo výhled na moře. Toto platí i ve Spojených arabských emirátech.
Kde spropitné nedávat?
Najdeme i takové země, v nichž je spropitné urážkou. To se týká například Japonska, kde považují dobrý servis za samozřejmost. Také v Číně tuzérem většinou nepotěšíte, jelikož zde historicky býval ilegální. V asijských zemích není obecně spropitné nutností, ale v turistických lokalitách si na něj již místní lidé začínají zvykat, takže např. v turistickém Thajsku dýškem rozhodně neurazíte.
Naopak ve Spojených státech a v Kanadě je spropitné nutností a je velmi neslušné žádné personálu nedat. Výše vhodného spropitného v USA je zhruba 15-20 % v závislosti na spokojenosti s poskytnutými službami.
Ceny v restauracích a obchodech na dovolené
Informujte se o průměrných cenách potravin, pokrmů v restauracích, místní dopravy, alkoholu a cigaret v jednotlivých zemích.