Nejlepší filmové lokace, které musíte navštívit

Středa, 15.4.2020

Znáte zpaměti hlášky z filmů a chcete se vydat po stopách filmových hrdinů? Vybrali jsme pro vás lokace natáčení slavných filmů v dějinách kinematografie, kam se můžete během svých cest podívat. Věříme, že potěšíme i nejvěrnější příznivce filmové turistiky, pro něž máme přehled míst, kde se točily oscarové snímky roku 2020.

Kde se točily největší americké trháky 20. století?

Nejen v Hollywoodu. Přinášíme vám inspiraci na nejslavnější filmové lokace, které najdete i mimo natáčecí studia. Kam do Ameriky za největšími trháky minulého století?

Planeta opic

Kdo by neznal nadčasové sci-fi Planeta opic z roku 1968 a nezapomenutelnou závěrečnou scénu na pobřeží, kde hlavní hrdina zjistí smutnou pravdu o osudu lidstva? Pláž Point Dume, kde dnes můžete potkat celou řadu celebrit, se nachází v Malibu v Kalifornii.

Pláž Point Dume

Útěk z Alcatrazu

Už je to sice nějaký ten pátek, ale na slavný Útěk z Alcatrazu z roku 1979 s Clintem Eastwoodem v hlavní roli si pravděpodobně vzpomenou nejen pamětníci. Ostrov Alcatraz, ležící v Sanfranciském zálivu v Kalifornii, sloužil jako vězení v letech 1934-1963 a několik let v něm strávil i Al Capone. Dnes Alcatraz přitahuje kolonie mořských ptáků a především zástupy turistů, lačnících po poznání tajemství bývalé přísně střežené federální věznice, o které se říká, že v ní straší.

Ostrov Alcatraz

Osvícení

Snad největší hororový napínák všech dob s Jackem Nicholsonem v ústřední roli správce osamělého horského hotelu nesmí na seznamu cílů světové filmové turistiky chybět. Pokud jste fanoušci Osvícení Stanleyho Kubricka z roku 1980, zajeďte do Mount Hood v Oregonu do hotelu Timberline Lodge. Scény v interiérech se sice točily jinde, ale při pohledu na budovu i přilehlý les vás jistě zamrazí.

Hotel Timberline Lodge

Krotitelé duchů

Pamatujete na Billa Murrayho a Dana Aykroyda v rolích neohrožených lovců nadpřirozených bytostí ve filmu Krotitelé duchů z roku 1984? Jejich základnu ve staré hasičské zbrojnici můžete v New Yorku navštívit i po více než třiceti letech od premiéry této geniální komedie, stejně jako Veřejnou newyorskou knihovnu, kde přišli na kobylku prvnímu duchovi.

Veřejná knihovna v New Yorku

Sám doma

Macaulay Culkin jako Kevin ve filmu Sám doma z roku 1990 se na seznamu českých vánočních klasik drží o prsa za Popelkou. Za bezmála 30 let zná dům McCallisterů snad každý jako svůj vlastní. Pokud máte cestu do Chicaga ve státě Illinois, zajeďte si do městečka Winnetka a udělejte si „vyděšenou fotografii“ přímo před sídlem McCallisterů. S přáním klidných svátků ji určitě využijete i jako originální vánoční přání.

Městečko Winnetka v Chicagu

Návrat do budoucnosti

Příjemná sci-fi oddechovka se sympaťákem Michaelem J. Foxem se točila hlavně v Los Angeles a jeho okolí. Pokud jste fanoušci dnes už kultovního filmu z roku 1985, podívejte se v rámci filmové turistiky do Pasadeny, kde najdete většinu lokací. Legendární rokenrolová scéna z večírku Martyho rodičů se natáčela v kostele v Hollywoodu.

Hollywoodský kostel

Pretty Woman

Většina exteriérových scén pochází z Beverly Hills, Los Angeles a oblasti Kalifornie. Vzpomínáte na „svině klouzavý“ a luxusní podnik, kde Julia Roberts bojuje s kleštičkami na šneky? Restaurace Cicada (dříve Rex II Ristorante) v centru Los Angeles je stále v provozu a za poslední tři dekády si střihla ještě role ve filmech Božský Bruce, Pan a paní Smithovi a nejnověji také v oscarovém počinu Quentina Tarantina Tenkrát v Hollywoodu.

Značka Rodeo drive

Forrest Gump

Také se vám na první dobrou vybaví lavička u autobusové zastávky a věta: „Moje máma vždycky říkávala, život je jako bonboniéra, nikdy nevíš, co ochutnáš.“? Slavná scéna z filmu Forrest Gump z roku 1994 se natáčela u náměstí v parku Chippewa v městečku Savannah v Georgii, ovšem lavičku, na které tehdy seděl Tom Hanks, tu budete hledat marně. Ve skutečnosti byla přesunuta z protější strany parku jen pro účely natáčení a dnes je k vidění v místním historickém muzeu.

Náměstí Cheppewa

Vykoupení z věznice Shawshank

„Strach dělá z lidí vězně. Naděje jim dává křídla“, je ústřední myšlenkou jednoho z nejznámějších filmů všech dob z roku 1994. Zajímá vás, kde Andy Dufresne strávil téměř 20 let svého života za dvojnásobnou vraždu a odkud se mu nakonec podařilo uniknout? Ačkoliv se jednotlivé scény točily na mnohých místech v Ohiu a Shawshanská věznice ve skutečnosti neexistuje, místo, které představuje hlavní dějiště původního příběhu Stevena Kinga, je veřejnosti zpřístupněno. Jedná se o bývalé nápravné zařízení v Mansfieldu, jehož hlavní budova slouží jako muzeum.

Ohio

Dobrý Will Hunting

Děj oscarového filmu z roku 1997 o matematickém géniovi Willovi Huntingovi se soustřeďuje převážně do amerického Bostonu v Massachusetts. Kvůli obavám o finanční náročnost se však mnohé scény přesunuly do Toronta. Bostonské lokace představují například bar L Street Tavern, Massachusettský technologický institut v Cambridge nebo Bostonský veřejný park. Dobrou zprávou pro fanoušky je, že lavička, na které si Matt Damon povídá s Robinem Williamsem, je stále na svém místě!

Bostonský park

Truman Show

Truman Burbank je hlavním hrdinou 24hodinové reality show z roku 1998, kde exceluje Jim Carrey. Myslíte, že idylická vesnice Seahaven je precizní skládačkou, vytvořenou ve filmových ateliérech? Omyl. Vesnice opravdu existuje. Jmenuje se Seaside a leží ve státě Florida na pobřeží Mexického zálivu východně od města Panama. Trumanův dům stojí poblíž parku Natchez.

Vesnice Seaside

Lokace oscarových filmů roku 2020

Rok 2020 představuje doslova filmové žně jak v hereckých výkonech, tak z hlediska úžasných lokací. Těžko říct, která by si zasloužila vlastního Oscara.

Le Mans '66

Porazit Ferrari v jednom z nejtěžších závodů světa 24 hodin Le Mans není žádná legrace. Své o tom ví Matt Damon a Christian Bale v hlavních rolích příběhu postaveného na skutečných událostech roku 1966. Chcete-li šlápnout do pedálů po vzoru slavných závodníků, rozjeďte se do New Orleans v Louisianě a jižní Kalifornie.

Irčan

Také jste investovali tři hodiny svého drahocenného času na zhlédnutí asi nejdelší mafiánské gangsterky v historii? Pokud jste si nebyli jistí, do jakých míst příběh Frank Sheerana zařadit, pak vám prozradíme, že Irčan se natáčel převážně ve Philadelphii v Pensylvánii a v New Yorku. Budete-li mít příležitost, zastavte se v italské restauraci Umbertos Clam House, nebo na zmrzlinu ve Weir's Ice Cream. Další lokace, které vám mohou být povědomé, jsou například z oblasti řeky Schuylkill.

Králíček Jojo

Našince jistě potěší, že i domovina má mezi „oscarovými lokacemi“ své zastoupení. Českou republiku si pro svůj film vybral novozélandský režisér Taika Waititi, který kromě Prahy využil i lokality v Žatci a Úštěku.

Joker

V případě Jokera se filmové lokace přímo nabízejí. Kdo netipoval New York, měl by se na film s Joaquinem Phoenixem podívat minimálně ještě jednou. Joker se vyskytuje ve všech známých newyorských obvodech jako Bronx, Brooklyn, Manhattan a Long Island. Pokud jste vsadili na New Jersey, máte body navíc.

Malé ženy

Málokdo by se po zhlédnutí snímku Malé ženy nezamiloval do romantické krajiny, v níž své osudy prožívají sestry Marchovy. Film se natáčel po celém státě Massachusetts ve Spojených státech.

Manželská historie

Manželské rozvodové peripetie a spor o syna řeší Scarlett Johansson a Adam Driver v metropolích New York a Los Angeles.

Tenkrát v Hollywoodu

Jak to bylo tenkrát v Holywoodu, jsme se mohli dozvědět v Los Angeles. Nejnovější film Quentina Tarantina z hlediska lokací v podstatě mapuje celou oblast Los Angeles od přírodní rezervace v Malibu po kavárnu v Burbanku. Velká pozornost byla věnována obchodům, kinům a restauracím. Opět mimo jiné přichází na scénu restaurace Cicada, která je slavná už z dob Pretty Woman.

1917

Epické válečné drama z období 1. světové války natočené „na jeden záběr“ mělo ve skutečnosti natáčecích lokací celou řadu. Film se točil od dubna do června ve Skotsku a Velké Británii. Válečné obrazy vznikly zejména na planině Salisbury, na letišti Bovingdon a v různých částech Oxfordshiru.

Parazit

Vítězný oscarový film Parazit režiséra Bong Joon-hoa se odehrává v Jižní Koreji, převážně v hlavním městě Soul a v Kojangu. Parkův dům, kde se zabydlela povedená čtyřčlenná rodinka, byl vytvořen speciálně pro film. První patro se zahradou vzniklo na venkovním pozemku, pro suterén a druhé patro využili tvůrci prostor původního domu, samozřejmě pro účely natáčení byl designéry „vyšperkován“ k dokonalosti. 

Bolest a sláva

Antonio Banderas jako úspěšný filmový režisér, který ztratil motivaci k práci i k žití. Boj s emoční vyprahlostí svádí Antonio Banderas v hlavním španělském městě Madridu, převážná část scén z minulosti vznikla v oblasti Paterny ve Valencii.

Dva papežové

O úloze církve a zejména pak o osobnostech papežů Benedikta XVI. a současného papeže Františka vypráví životopisný snímek režiséra Fernanda Meirellese. Film se natáčel v Římě a jeho okolí, retrospektivní pasáže ze života papeže Františka (Jorgeho Bergoglia) pak v jeho rodišti v Buenos AiresArgentině.

Harriet

S životopisnými filmy se letos roztrhl pytel a Harriet patří k dalším zástupcům biografických počinů, které se letos dostaly do oscarové nominace. Příběh bojovnice za práva černých otroků Harriet Tubman se odehrává ve státě Virginie na jihovýchodním pobřeží USA. Ve filmu můžete vidět záběry z oblastí Powhatan, Cumberland, Hanover nebo Richmond.

Judy

Další ze žánru životopisných filmů tentokrát pojednává o osudech americké herečky a zpěvačky Judy Gerland, s jejíž osobností se s bravurou poprala Renée Zellweger. Diváci sledují cestu stárnoucí Judy do Londýna roku 1968, kde se pokouší oprášit zašlou slávu a dát životu smysl. Judy se mimo filmová studia natáčela hlavně v Londýně v divadle Hackney Empire nebo klubu Mildmay.

Výjimeční přátelé

Skupinu „životopisné“ uzavírá film režisérky Marielle Heller. Zde hraje dějiště stejně důležitou roli jako příběh novináře Toma Junoda a moderátora Freda Rogerse. Po stopách obou hrdinů vyrazte do Pittsburghu v Pensylvánii.

Na nože

Fenomenální detektivka s Danielem Craigem, která potěší nejen příznivce Agathy Christie, se natáčela v Maynardu, Walthamu, Eastonu, Medfieldu, Marlboroughu, Naticku a Bostonu v Massachusetts. Klíčové momenty vyšetřování probíhaly v sídle Ames v parku Borderland.

Maják

Hororové drama Maják si pro nastolení mrazivé atmosféry zvolilo lokace v Novém SkotskuKanadě

Star Wars: Vzestup Skywalkera

Poslední díl ságy Hvězdných válek byl stvořen ve Wadi Rum v Jordánsku. Minimálně co se „denních scén“ týče. Převážná část filmu vznikala ve studiích v Buckinghamshire ve Velké Británii.

Ad Astra

Kdo by řekl, že vesmírné dobrodružství nezažívá Brad Pitt na jiných planetách, nýbrž v Kalifornii. Měsíční krajinu suplovalo Údolí smrti, nejsušší, nejteplejší a nejníže položené místo ve východní oblasti Kalifornie, a povrch Marsu písečné duny Dumont.

Lví král

V případě hrané adaptace slavné kreslené disneyovky je to trochu složitější. Část filmu byla natočena v Keni, mnohé scenérie však byly inspirovány například jezerem Mono v Kalifornii, či geotermálními bazény Yellowstonského národního parku ve Wyomingu.

Avengers: Endgame

Pokud byste chtěli navštívit místa, která filmaři využili pro přípravu „posledních“ Avengers, museli byste podniknout cestu kolem světa. Natáčení totiž probíhalo v Atlantě v Georgii, New Yorku, Velké Británii, Japonsku a na dalších místech.

Mohlo by vás zajímat

Další články

Nejkrásnější Vánoce a Silvestr u moře

22.11.2021

Výběr z bankomatu v zahraničí: jak ho mít co nejlevnější a na co dát pozor?

15.11.2021

Naše tipy, kam na levnou zimní dovolenou k moři

08.11.2021

Nejkrásnější vánoční trhy 2021 v evropských městech

28.10.2021

Kam v listopadu 2021 na dovolenou? Za sluncem!

14.10.2021

Kam s dětmi na podzimní prázdniny 2021?

08.10.2021